Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Limonádový Joe: Housle byly z náhražky a ošklivě poranily Josefa Hlinomaze

Limonádový Joe
Limonádový Joe
Zdroj: Youtube
Limonádový Joe

Westernový muzikál Limonádový Joe byl ve své době trhákem. Bavil lidi v tehdejším Československu i v zahraničí, kde pěli chválu na profesionální kaskadéry. Málokdo tušil, že se jedná o prachobyčejný komparz bez zkušeností. Co dalšího jste o filmu možná nevěděli?

Role ve westernovém muzikálu byla slíbena také Karlovi Gottovi. V době natáčení byl ale příliš zaneprázdněn v Německu, a tak lze ve filmu slyšet jen jeho hlas při písních. Právě ten zpívá za Karla Fialu. Za Květu Fialovou zpívá Yvetta Simonová.

Při natáčení bylo přítomno mnoho kaskadérů, kteří se museli účastnit rvaček, přestřelek i jezdeckých scén. Ve skutečnosti šlo o vzpěrače, zápasníky a boxery, jelikož povolání kaskadér ještě úplně tak nebylo. Při rvačkách se komparzisté tedy opravdu rvali, jelikož nevěděli, jak na to. Zahraniční kritika pak říkala, že tu máme opravdové profesionály.

Housle ve snímku Limonádový Joe byly z cukru

Herec Josef Hlinomaz, který ztvárnil Grimpa, ve filmu rozkouše housle. Ty byly vyrobeny z cukru. Hlinomaz si přesto velmi ošklivě poranil patro.

Herci museli na plac nosit hřebíky

Rozpočet na film nebyl příliš veliký a na trhu byl v té době nedostatek hřebíků. Herci měli za úkol nosit je sebou z domova kvůli stavění kulis.

Limonádový Joe toužil po tom největším ocenění

Byl to úplně první československý film, který se ucházel o nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Do první pětky se však nedostal.

Nicholas Ray dostal záchvat smíchu

V pokoji Tornádo Lou byl na postelí zarámovaný obraz s nápisem „Tvrdá práce přináší úspěch.“ To bylo pionýrské heslo v době dobývání Západu. Když to viděl na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastiánu režisér Nicholas Ray, dostal záchvat smíchu. Původně měl nad postelí viset svatý obrázek.

Fanoušci film viděli nesčetněkrát

Za režisérem Oldřichem Lipským přišla po besedě v České Lípě dívka, která snímek díky otci promítači viděla dvaapadesátkrát. Posádka jedné zaoceánské lodi dokonce stoosmdesátkrát.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky