Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Osudové natáčení Lidic. Režisér Petr Nikolaev se zhroutil pod tíhou hrůz války

Film Lidice, který měl premiéru v roce 2011, by se dal nazvat celonárodním projektem
Film Lidice, který měl premiéru v roce 2011, by se dal nazvat celonárodním projektem
Zdroj: Profimedia.cz

Kdo nevěří na náhody, mohl by říct, že příležitost k natočení filmu na silné téma, které rezonuje českou společností i dnes, režiséru poslal jeho dědeček, jež se stal obětí heydrichiády. Jeho fotku nosil během natáčení Petr Nikolaev u sebe.

Film Lidice, který měl premiéru v roce 2011, by se dal nazvat celonárodním projektem. Producent filmu Adam Dvořák se rozhodl spustit sbírku, která měla pokrýt chybějících 7 milionů korun. Navíc také tvůrci oslovili přes sociální sítě lidi všech věkových kategorií, aby se zdarma účastnili natáčení a zahráli si komparz. Dohromady přijelo více než 2 000 komparzistů, což je počet v českém filmu nevídaný. Nakonec ještě celý projekt završil Michal Hrůza, autor úvodní písně, kterou nazpíval s Anetou Langerovou a hudební producent filmu. Oslovil své hudební kamarády, jako je kapela Divokej Bill, Dan Bárta nebo James Harries s úkolem složit píseň na téma Lidice. Každý z nich se této výzvy ujal po svém a dohromady vznikl silný instrumentální soundtrack s 11 skladbami, jež mají název například Příjezd Němců nebo Zatčení Fialy.

Vzkaz pro mladou generaci

Scénář napsal Zdeněk Mahler na námět své vlastní knihy „Nokturno“ a podle slov režiséra Nikolaeva je perfektní. Musela se ho vzdát ale jiná režisérka - Alice Nelis, která měla film původně natočit. Onemocněla však boreliózou a hledala za sebe náhradu. Shodou okolností vyhrál výběr Petr Nikolaev, který se úkolu zhostil s osobním přesvědčením. O filmu, podle ČSFD a v rozhovoru s Věrou Míškovou pro Novinky.cz, řekl: "Podle mě je důležité, aby národ a zejména mladí lidé věděli, co se tehdy odehrálo... Když jsem studoval podrobnosti a nechal na sebe tu hrůzu působit, úplně jsem se zbortil – je to pořád nesmírně sugestivní. Pak jsem si to musel zakázat, abych mohl pracovat.“

Film se snaží držet historických faktů tak, aby byl osud lidických obyvatel nepřekroucený, pravdivý a jasný i pro příští generace. Sám scénárista se začátkem 60. let osobně setkal s jediným mužem, který přežil vyhlazení Lidic a na němž je postavena jedna vypravěčská linie. Hraje ho Karel Roden. Druhá linie sleduje lásku dvou mladých lidí. Hraje je Veronika Kubařová a Marek Adamczyk, kteří jsou nechtěnými tvůrci záminky k vyhlazení Lidic.

O historii Lidic byl velký zájem. První výlisek DVD si vyžádal sám izraelský premiér Benjamin Netanjahu, další putoval do Japonska, a také si ho vyžádala česká ambasáda ve Washingtonu, která si film přála pro naše krajany. Za první 4 dny po premiéře vidělo film rekordních 45 tisíc diváků, což z něj udělalo jeden z nejnavštěvovanějších filmů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU