Legendární herečka se narodila jako Ludmila Babková. Později si zvolila umělecký pseudonym Baarová podle rodinného přítele. K filmu se dostala v jeho zlaté éře a zažila tak jeho nejslavnější období minulého století. Proslavila se už ve 20. letech a to nejen v tehdejším Československu, ale i v zahraničí. Natáčela v Německu, v Itálii nebo ve Španělsku.

S příchodem války se ale poměry v Evropě se změnily. Film se pro nacisty stal nástrojem propagandy a kdokoli se chtěl ještě někdy objevit před kamerou, toho tehdejší režim bedlivě sledoval a posuzoval, zda dobře slouží jeho zájmům.

Goebbels chtěl s Baarovou žít na ostrově

Lída Baarová se navíc stala objektem milostného zájmu ministra Josepha Goebbelse, což jí po válce prakticky zlomilo vaz. „Goebbels se do Lídy šíleně zamiloval, ztratil hlavu. Dokonce jsem četl v odposleších Goebbelsových telefonátů, kdy Lídě říkal, že našel na mapě nějaký tichomořský ostrov, kde by mohli žít jako Adam s Evou,“ uvedl autor knihy Prokletí Lídy Baarové Stanislav Motl před časem pro Český rozhlas.

Baarová sama tvrdila, že se nejprve snažila vzdorovat, nakonec se ale jeho zájmu neubránila a navázala s ním milostný poměr. O jejich vztahu se později dozvěděl sám Adolf Hitler, a to poněkud pikantně přímo od Goebbelsovy manželky. Ten nakonec ministra pozval na kobereček a vztah s Baarovou mu zatrhl. Herečka se proto nadále věnovala své kariéře a na konci války z obavy, že bude viněna z kolaborace, uprchla do Bavorska.

Nějakou dobu ji poté vyslýchala americká tajná služba, Lída Baarová strávila rok a půl ve vazbě a z velkého vypětí se dokonce zhroutila a skončila v nervovém sanatoriu. Vinu jí nikdy neprokázali, ale její pošramocená pověst tím nenávratně utrpěla. Přestože ji soud nakonec očistil, měl pro její rodinu zcela devastující následky. Její matka zemřela na infarkt v poté, co absolvovala výslech a sestra, taktéž herečka, Zorka Janů spáchala sebevraždu, protože ji nechtěli kvůli pověsti Baarové pustit do divadla.

Na plátna už se nevrátila

Dokumentaristce Heleně Třeštíkové Lída Baarová krátce před smrtí prozradila mnohé ze svého pohnutého života. Otevřela se také na téma, čeho v životě nejvíce lituje. “Myslím, že nakonec nejvíc litovala toho, že nepřijala nabídku Hollywoodu (herečka měla před podpisem sedmileté smlouvy – pozn. red.). Bylo to takové její celoživotní trauma. Přišlo mi, že o tom vypráví s nesmírnou intenzitou, jako by  tím překrývala jiná traumata jako smrt matky či sebevraždu sestry. To, že neodešla do Hollywoodu, brala jako zásadní chybu svého života,” prozradila Třeštíková pro Aktuálně.cz.

V dokumentu Zkáza krásou ukázala Helena Třeštíková, jak skončil život kdysi slavné herečky - v zapomnění a osamělosti. “Padla na mě strašná deprese z toho, že ženě, které ležel svět u nohou, leží u nohou krabice od bot se zažloutlými fotkami," vyprávěla dokumentaristka s tím, že se jí herečka svěřila, že po válce nějakou dobu dokonce pracovala v továrně na mýdlo, aby se vůbec nějak uživila. O pořádnou roli totiž až do konce svého života nezavadila.

Související články