Ludmila Babková se narodila 7. září 1914 v Praze jako Ludmila Babková a oplývala nejen hereckým talentem, ale i krásou, díky čemuž si podmanila herecký svět.
Ačkoliv měla kráska českého původu možnost stát se hollywoodskou hvězdou, odmítla to. Jedním z důvodů byl vztah s Josephem Goebbelsem, říšským ministrem propagandy, který se výrazně podepsal nejen na její kariéře.
I přesto byla úspěšná nejen v Československu, ale také v Německu a v Itálii. Její sláva ovšem mohla sahat mnohem dál, kdyby ji neobětovala pro lásku.
Vztah s Goebbelsem byl kontroverzním tématem, které Baarovou provázelo až do konce jejího života.
Nejhorší období herečka prožila po roce 1945, kdy byla vyšetřována a vězněna za údajnou kolaboraci.
Kráse a kouzlu Lídy Baarové propadla celá řada mužů. Herečka měla vztah například s režisérem Karlem Lamačem a po uši se do ní zamiloval také Vlasta Burian, který se kvůli ní dokonce chtěl rozvést s manželkou Ninou, která pro něj přitom byla největší oporou.
Zatímco obvykle to byla právě krásná herečka, kdo si nápadníky vybírala, Goebbels ji prý vytrvale a intenzivně naháněl, až její srdce skutečně získal.
Ministr jí nosil květiny a chodil na všechny její premiéry a jeho svodům se nakonec neubránila.
Nacistický představitel byl navíc v době seznámení s Lídou ženatý a do jejich mileneckého poměru zasáhl samotný Adolf Hitler, který se za každou cenu snažil zachránit manželství jednoho ze svých nejvěrnějších spolupracovníků. Nakonec vůdce Goebbelse přinutil, aby s herečkou vztah ukončil.
Vězení poznamenalo celou rodinu
Následně měla Baarová zákaz natáčet v Německu a z tohoto důvodu odešla zpět do protektorátu. V roce 1941 jí zde bylo též zakázáno hrát, a proto utekla do Itálie, odkud se po vylodění spojeneckých vojsk musela opět vrátit do Prahy.
Na konci války se jí podařilo uprchnout do Německa, ale 23. září 1945 byla vydána do Československa, kde byla vyšetřována a vězněna za kolaboraci.
V cele byla celkem 16 měsíců a propuštěna byla na Štědrý den roku 1946. Všechna obvinění proti ní byla postupně vyvrácena, těžké období si ale vybralo daň nejen na ní, ale i na jejích nejbližších.
Při jednom z výslechů dostala její maminka infarkt a zemřela. Sestra Zorka Janů, která se též věnovala herectví spáchala sebevraždu poté, co ji jako sourozence kolaborantky vyhodili z divadla.
Trestní řízení proti krásné umělkyni bylo definitivně zastaveno až v lednu 1948. V té době byla vdaná za loutkáře Jana Kopeckého, se kterým po únorovém převratu uprchla do Rakouska, kde poznala svého posledního osudového muže Kurta Lundwalla, s nímž strávila 23 let.
Kurt Lundwall zemřel v roce 1972 a Baarová už si poté dalšího životního druha nenašla. Žila sama v bytě v Salcburku a společnost už příliš nevyhledávala. S přibývajícím věkem se stále více stranila lidí a začala mít také velké problémy s užíváním léků a alkoholu. Baarová zemřela 27. října 2000 ve svém bytě a první pohřeb se konal v Salcburku, další pak ve strašnickém krematoriu v Praze.
Zdroje: Kinotip, Rozhlas, Stream