Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Proč Libuše Šafránková téměř nejezdila do Šlapanic, kde vyrostla?

Libuše Šafránková a Josef Abrhám
Libuše Šafránková a Josef Abrhám
Zdroj: Profimedia.cz
Libuše Šafránková a Josef Abrhám

I když se Libuše Šafránková narodila v Brně, dětství a mládí prožila v nedalekých Šlapanicích. Tady chodila do školy a poprvé stála na divadelních prknech ochotnického spolku. Ve městečku, kde byla nedávno uložena do rodinné hrobky, jsou místní na slavnou rodačku právem hrdí. Muzeum Šlapanic proto vyhlásilo sbírku archivních fotografií, které zachycují herečku jako malou holčičku. V budoucnu by tu navíc rádi vybudovali muzeum připomínající slavnou Popelku.

Libuše Šafránková se do společnosti šlapanických ochotníků dostala už jako malé děvčátko. Bylo jí pouhých jedenáct let, když si v místní sokolovně zahrála ve dvou pohádkách. Kromě toho dobře recitovala a nebála se svoje síly porovnat s vrstevníky. „K básničkám ji vedla maminka, taky Libuše. Od ní malá Libuška dostala průpravu pro budoucí divadelní umění. Maminka ji připravovala na různé dětské soutěže, sama s ní setkání objížděla,“ uvedl pro web idnes.cz někdejší ekonom Masarykovy univerzity Jaroslav Rektořík. Ten v ochotnickém spolku hrál a později se vypracoval na režiséra.

Divadelní svět budoucí herečku zcela uchvátil. Nejdříve vystudovala brněnskou konzervatoř, při které už hostovala v tamějším Mahenově divadle. Právě v té době přišla první velká role, ve dvoudílném filmu Babička. „K herectví dopomohl Libušce její tatínek, který se dobře znal s režisérem Antonínem Moskalykem, jenž ve Šlapanicích také bydlel. I proto ji obsadil už v roce 1971 do role Barunky. Myslím si, že pro Libušku měl tatínek zřejmě větší slabost než pro její sestru Miroslavu,“ řekl podle deníku Aha! jeden ze šlapanických obyvatel.

Všichni s ní chtěli spolupracovat

Libuščina talentu si pak brzy všimli významní tvůrci a okamžitě s ní chtěli spolupracovat. „Jak vyrůstala, bylo na ní postupně a skutečně znatelné, že talent má. Význační režiséři se do ní obrazně řečeno zakousli a hned si ji vzali do Prahy. Nejlepší z nejlepších ji umělecky vedli a utvářeli její profesní život v raném mládí,“ uvedl Jaroslav Rektořík pro iDNES.cz.

Šlapanický rodák popsal i atmosféru v době uvedení oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku. „Šlapanice už se hodně rozrostly, ale v té době jsme se ještě všichni znali. Všem až tekly slzy, jak to bylo nádherné, co všechno předváděla. Těžko se to dá povědět, emoce v tom hrály velkou roli,“ řekl dojatě Rektořík.

Přestože herečka na město, kde vyrostla, nedala dopustit, podle místních jezdila do Šlapanic jen sporadicky. Zřejmě naposledy dorazila do vesničky v roce 2013, kdy tu se synem natáčela televizní medailonek z cyklu Neobyčejné životy. „Toto je moje rodná hrouda, ahoj,“ řekla tehdy a poklekla, aby mohla políbit zem. Synovi na kameru ukazovala i místa, kde jako dítě v zimě sáňkovala.

Kromě natáčení ale podle místních do městečka téměř nejezdila. „Roky jí posílám měsíčně zdejší zpravodaj. Zveme ji také pravidelně na Šlapanické slavnosti, na které se sjíždějí jubilanti, rodáci a přátelé města, ale pokaždé se z nich kdovíproč omluvila,“ uvedl před časem šlapanický kronikář Josef Kopecký pro Blesk. V městečku přitom stojí dům, který herečka zdědila po svých rodičích. Do domku ale podle něj na otočku přijíždí spíše Abrhám junior, aby zkontroloval, co udělali řemeslníci při opravách.

Působila křehce a zranitelně

S tím, že by Šafránková na Šlapanice zanevřela, ale nesouhlasí starostka města Michaela Trněná. „Je to jednoznačně nejpopulárnější osobnost Šlapanic. Udržovala kontakty se svým městem,“ uvedla Trněná podle Brněnského deníku. „Asi v roce 2005 navštívila paní Šafránková výstavu svého kamaráda Jaromíra Blažka ve šlapanickém muzeu. Překvapilo mě, jak má drobnou postavu a působí křehce a zranitelně,“ potvrdila jedna ze sousedek na Facebooku, že se s rodačkou osobně viděla.

„S Libuškou jsem se potkal v životě jen jednou. Můj táta ale u nich opravoval elektriku. Otec Libušky brázdil Šlapanicemi na kole pořád. V létě, v zimě, za jakéhokoli počasí. Vzadu za sedadlem měl nosič a na něm vozíval v igelitu zabalený bochník chleba. Říkali jsme s nadsázkou, že na kole snad i umřel. Její máma byla taková korpulentnější žena. Libušky je škoda, odešla ještě poměrně mladá,“ popsal jeden z místních obyvatel pro deník Aha!. Snad proto rodina vybrala na smuteční parte dojemnou fotku malé Libušky na kole s tatínkem.

Otázkou tedy zůstává, proč se známá herečka v posledních letech ve Šlapanicích ukázala málokdy. Dost možná, že po náročné operaci plic, kterou podstoupila koncem roku 2014, jednoduše neměla dost sil. Zdravotní problémy ale Šafránkovou sužovaly už dříve, například v roce 2009 musela kvůli nespecifikované nemoci přerušit natáčení pohádky Micimutr.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU