Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Popelka Libuše Šafránková: Roli dostala jen náhodou a při natáčení strádala

Libuše Šafránková
Libuše Šafránková
Zdroj: Profimedia.cz
Libuše Šafránková

Ve středu 9. června otřásla Českem smutná zpráva. Ve věku pouhých 68 let totiž do hvězdného nebe navždy odešla geniální herečka Libuše Šafránková. Přestože natočila obrovské množství skvělých filmů a nikdy nechtěla být herečkou jedné role, nejčastěji bývá opěvována v souvislosti s kultovní pohádkou Tři oříšky pro Popelku. Svou dost možná nejznámější roli přitom získala úplnou náhodou. 

Náhlé zprávě o úmrtí herečky Libušky Šafránkové zprvu nikdo nemohl uvěřit. Šafránková sice v roce 2014 onemocněla rakovinou plic a stáhla se do ústraní, o tom, s jakými dalšími problémy se potýkala, ale snad nikdo kromě jejích blízkých neměl tušení. Šafránkovou diváci milují, vzpomínají na ni v souvislosti se snímky jako Vesničko má středisková, Obecná škola či Báječná léta pod psa. Přestože má však na svém kontě rolí mnohem více, diváci ji mají v živé paměti hlavně jako Popelku z nestárnoucí pohádky Tři oříšky pro Popelku. 

Popelkou velkou náhodou

Stačilo málo, a Libuše Šafránková se v legendární Popelce vůbec neobjevila. Dramaturg a filmový publicista Jaroslav Sedláček v rozhovoru pro DVTV prozradil, že jí k získání známé role dopomohly okolnosti. „Byla to velká náhoda, že tu roli dostala. Původně tu roli měl hrát úplně někdo jiný, ale ta herečka byla těhotná, a tak se hledala náhrada na poslední chvíli,“ prozradil Sedláček, který zároveň odhalil několik dalších zajímavostí ze vzniku kultovního snímku.

„Film měl vypadat úplně jinak. Měla to být letní pohádka a měl ji režírovat Jiří Menzel. Ve filmu jsou právě proto k vidění i letní kostýmy, které se už nepřešívaly. Takže paní Šafránková jezdila v té šílené zimě na koni a říkala, že byla ráda aspoň za toho koně, že ji má kdo hřát,“ nechal se Sedláček slyšet. „Pan Vorlíček chtěl točit pohádku s větším rozpočtem, než mu Barrandov nabízel, a tak si sehnal německou koprodukci, ale Němci měli volný ateliér jen v zimě. A tam přišel ten skvělý nápad přepsat pohádku pro zimní exteriér. Byla to vlastně první česká zimní pohádka,“ pokračoval. 

Nechtěla být herečkou jedné role

Přestože Libuše Šafránková bývá spojována hlavně s Popelkou, herečka chtěla, aby si ji lidé pamatovali i z jiných filmů. Koneckonců, na svém kontě má obrovské množství jiných, neméně kvalitních rolí. „Co se mi na paní Šafránkové líbilo, bylo to, že odmítla být herečkou jedné role. A že dokázala říct, že Popelky už bylo dost a je třeba dívat se i po jiných filmech. Cenil jsem si jí v tom, že nebyla ten typ člověka, který by chtěl z jednoho úspěchu těžit celý život,“ dodal ještě. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky