Nezapomenutelné herečce Libuši Šafránkové rozhodně nebyly cizí osudy druhých. Byla členkou Činoherního klubu, kde se zrodilo Občanské fórum, a společně se svým mužem Josefem Abrhámem se stala jednou z mnoha tváří sametové revoluce v listopadu 1989. Před několika lety se rovněž stala součástí odkazu političky a právničky Milady Horákové, která byla popravena před jedenasedmdesáti lety, 27. června 1950. Oběti tehdejšího režimu propůjčila Šafránková svůj hlas v posledním dopisu, který Horáková sepsala krátce před svou smrtí.

Otřesná poprava

Milada Horáková bojovala za svobodu a protestovala proti politice KSČ, za což byla v září roku 1949 zatčena. Popravena byla v červnu dalšího roku. Jak uvádí web deník.cz, rozsudek byl vykonán v 5:35 hodin. Horáková měla nasazeno jen škrtidlo, popravčí totiž nepoužíval klasickou oprátku. Pomocník kata pak tahal odsouzené za nohy. Milada Horáková umírala dlouhých patnáct minut. Společně s ní byli popraveni také Záviš Kalandra, Jan Buchal a Oldřich Pecl.

Tři hodiny před popravou napsala Horáková v cele svůj vůbec poslední dopis, který dodnes vzbuzuje neuvěřitelný smutek a při čtení vhání slzy do očí. Na veřejnost se dostal až po dlouhých čtyřiceti letech.

Šafránková jí propůjčila svůj hlas

Podle webu deník.cz na existenci nahrávky, na které Libuše Šafránková čte dopis Milady Horákové, v neděli upozornil na sociální síti vojenský historik a politik Eduard Stehlík. V psaní Horáková promlouvala hlavně ke svojí sestře Věře. Poukazovala přitom na fakt, že když se jí narodila dcera Jana, zemřela jejich matka. „Teď dělám tu výměnu životů zase já. Milovaná, předrahá sestřičko moje, budeš maminkou, někdo, kdo uvidí nový svět, se hlásí o své právo,“ uvedla politička.

„Jděte na louky a do lesů, tam ve vůni květů najdete kousek mne, jděte do polí, dívejte se na krásné a všude budeme spolu,“ loučila se Horáková se svými blízkými.

Libuše Šafránková namluvila poslední dopis Milady Horákové

Zdroj: Youtube