Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Liam Neeson ztratil ženu na plátně i ve skutečnosti

Liam Neeson ztratil ženu na plátně i ve skutečnosti
Liam Neeson ztratil ženu na plátně i ve skutečnosti
Zdroj: Warner

V thrilleru Neznámý, který právě teď vstupuje do kin, si Liam Neeson (58) zahrál muže, který ztratí svou identitu. Ve skutečnosti však přišel o mnohem víc.

Liam Neeson na první pohled do Hollywoodu vůbec nezapadá. Už proto, že jeho bezmála dvoumetrová postava všude vyčnívá. Ale především proto, že až příliš vypadá jako obyčejný, slušný chlap. Nehodí se do kalifornského světa zalidněného osobními trenéry, plastickými chirurgy, cvičiteli jógy a přešlechtěnými čivavami, které mají bohatší šatník než leckterá modelka. Vypadá spíš jako... málomluvný truhlář. Nebo sedlák. Nebo architekt. Zkrátka muž, který vlastníma rukama vytváří něco opravdového, na co si můžete sáhnout.

  • Jenže právě díky této jeho „opravdové“ vizáži ho Hollywood s takovými nadšením obsazuje, kdykoli potřebuje na plátně někoho málomluvného, charismatického a přitom jaksi nevinného.

Na žánru nezáleží. Může to být třeba historické drama (Liam Neeson si zahrál skotského „Jánošíka“ Rob Roye i účastníka křižáckých výprav v Království nebeském.) Může to být sci-fi. Nebo podívaná pro děti (Liam propůjčil svůj hlas lvu Aslanovi v sérii Letopisy Narnie). Nebo thriller ze současnosti.

Liam Neeson odstartoval hvězdnou kariéru velmi pozdě – až po čtyřicítce. Zasloužil se o to Steven Spielberg, který mu nabídl titulní roli ve svém Schindlerově seznamu. Neeson v hlavní roli zazářil; od Oscara ho tehdy dělil jen krůček (a Tom Hanks, který sošku získal za roli homosexuála umírajícího na AIDS ve filmu Philadelphia).

Zdroj: Warner

„Nikdo mě nepoznával.“

V roce 2003, kdy si Liam Neeson zahrál roli sympatického vdovce ve filmu Láska nebeská (ano, toho, který doprovází na letiště svého malého synka a nechá ho, aby pronásledoval dívku svého srdce za všechny bezpečnostní bariéry), ještě netušil, že až příliš, příliš podobnou roli mu život vnutí také ve skutečnosti.

  • Došlo k tomu v roce 2009.

Liam Neeson zrovna natáčel v Torontu film Chloe, když se stala tragédie, která navždy poznamenala jeho život.

  • Jeho žena, herečka Natasha Richardson, utrpěla při lyžování zdánlivě nevinný úraz. Během pobytu v nemocnici ale přicházely další a další komplikace, včetně krvácení do mozku.

„Vstoupil jsem na pohotovost – bylo tam nějakých sedmdesát, osmdesát lidí. Samé zlomené nohy, monokly, polámané ruce. A poprvé v životě mě nikdo z těch lidí nepoznal. Ani sestry. Ani pacienti. Nikdo. A nechtěli mě k ní pustit. Vytáhl jsem mobil a hned se ke mně přižene nějaký chlap z ochranky: Pane, tady se nesmí telefonovat. Tak jsem šel ven. Venku mrzlo a říkal jsem si: Co budu dělat?“ vzpomíná Liam Neeson na nejtěžší okamžiky ve svém životě v rozsáhlém rozhovoru, který před několika týdny poskytl americké verzi časopisu Esquire. „Venku jsem zahlédl dvě sestry, které tam kouřily. Jedna z nich mě naštěstí poznala. A poprvé za spoustu let jsem za to byl vděčný. Zeptal jsem se, kde leží moje žena. Ukázala mi ty správné dveře. Dostal jsem se dovnitř. A tam stáli všichni ti mladí doktoři, někteří vypadali na osmnáct. A ti mi řekli to nejhorší,“ konstatuje Liam Neeson a po delší odmlce dodá: „To nejhorší.“

Zdroj: Warner

„Je to doslova fyzická bolest.“

Hned po pohřbu se vrátil k natáčení Chloe. „Ještě jsem byl v šoku. Nemohl jsem přemýšlet. Tragédie na mě ještě nezačala pracovat,“ vysvětluje. V následujících měsících ale právě práce byla tím, co ho drželo při životě. Trénoval, aby si udržel fyzickou kondici, a točil, aby se mohl ztratit ve svých rolích.

„Truchlení je zvláštní věc. Nemůžete se na něj připravit. Myslíte si, že se ze všeho vybrečíte. Plánujete si, že to tak bude. Ale dopadne to úplně jinak. Zasáhne vás to třeba uprostřed noci. Vlastně – mě to zasáhne uprostřed noci. Zničehonic to na vás padne a v tu chvíli vám to může roztrhnout hrudník. Je to doslova fyzická bolest,“ vypráví.

Dnes už má nejhorší období smutku zřejmě za sebou. Paparazziové ho opakovaně vyfotili s atraktivní blondýnkou jménem Freya St Johnston. Liam Neeson je nejspíš jediný hollywoodský krasavec, u něhož zpráva o sebeprchavějším milostném románku nevyvolá škodolibý zájem senzacechtivého publika, nýbrž vřelé sympatie: jen aby to dobře dopadlo. Zaslouží si to.

Zdroj: Warner

Kafe.cz doporučuje:

Schindlerův seznam

V Neesonově filmografii veledůležitá, a přitom poněkud netypická role. Oskar Schindler je jedním z mála jeho hrdinů, kteří nejsou stoprocentně kladní. Naopak, k roli zachránce Židů v době protektoráku ho zprvu přivedou čistě ziskuchtivé úmysly.

Rob Roy

Liam Neeson coby skotský národní hrdina z 18. století, který uprchne do hor a v kostkované sukni bojuje proti „vrchnosti“ poté, co mu zlovolný anglický správce znásilnil ženu (Jessica Lange).

Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba

Stačí říci jedno jméno: Qui-Gon Jinn. Liam Neeson propůjčil své charisma prapůvodnímu mistru Jediovi, který se ujme role učitele jiného legendárního hrdiny Hvězdných válek, Obi-Wan Kenobiho (Ewan McGregor).

Kinsey

Pozoruhodná kuriozita ve filmografii Liama Neesona. Zahrál si vědce z 50. let, který na svou dobu provedl neuvěřitelně otevřený výzkum lidského sexuálního chování. Snímek sám o sobě je poněkud suchopárný. Navzdory lechtivému tématu ho k erotickému „nažhavení“ rozhodně nedoporučujeme.

Láska nebeská

Jako truchlící vdovec a skvělý kamarád svého nevlastního synka je Liam Neeson prostě neodolatelný.

96 hodin

Liam Neeson pro změnu v akčním thrilleru: tentokrát jako zoufalý otec puberťačky, která byla unesena během výletu do Paříže. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Sabina Laurinová: Zábavná hra genů

Sabina Laurinová vypadá stále téměř stejně. Dívčí úsměv, dlouhé rozpuštěné vlasy, neuvěřitelně štíhlá. Člověk si ani neuvědomuje, že nedávno oslavila…

Akční letáky