Fotografii malého chlapce s roztomile buclatou tváří si vystavila na stole jeho teta. Ta pracovala jako skriptka pro režisérku Věru Chytilovou. Když tato talentovaná umělkyně pracovala na filmu Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, vzpomněla si při obsazování dětské role Pepíka Nováka právě na dotyčného chlapce. 

Tím byl malý Lukáš Bech, který pak rolí dostal více. Jeho nejslavnější je bezesporu Létající Čestmír, seriál Václava Vorlíčka, kvůli kterému mu dokonce tehdy kamarádi přezdívali jménem hlavního hrdiny. 

Objevil se ale také ve filmu Rumburak nebo sérii filmů o Lucii. Jeho poznávacím znamením byl specifický chraplavý hlas. Ten mu přitom paradoxně později znemožnil, aby se jeho herecká kariéra rozjela naplno. 

Jako dítě byl prý nezvladatelný

“Byl jsem velmi živé dítě, měl jsem opravdu hodně energie. Byl jsem nezvladatelný a všechno mě to strašně bavilo. Bylo to zajímavější než chodit každý den mezi ty samé děti,” popsal Lukáš Bech své dětství na place.

Na základní škole neměl žádné úlevy, když meškal kvůli natáčení. Na konzervatoř mu ale lékař nedoporučil nastoupit, a to právě kvůli nemocným hlasivkám. Vybral si proto gymnázium, tam mu ale absence netolerovali. S natáčením tak byl konec. 

Jestli je to podle jeho názoru dobře nebo špatně, si sám není jistý. Je si totiž vědom toho, že dětství před kamerou má svá úskalí. 

Dětství malého herce je složité

“Každá věc má svůj rub a líc. Něco vám to dá a něco taky vezme. Spousta lidí říká, že děti, které jsou před kamerou, a myslím tím od mimina až do osmnácti let, přicházejí o své dětství tím, že se do světa dospělých dostávají dřív, tím pádem se začnou více stýkat s dospělými než se svými vrstevníky, se kterými by se měli socializovat a vyrůstat, a díky tomu mají jiný pohled na svět a v mnoha věcech dospívají dříve,” uvedl před časem pro E-News.cz.

Studoval poté nejprve právnickou a poté pedagogickou fakultu, ani jedno studium ale nedokončil. To ale neznamená, že by se nic nenaučil. Má totiž velké nadání na jazyky, a tak se jich naučil používat dokonce sedm. 

Šest let žil v Nizozemí, kde se živil jako ředitel společnosti, která se zaměřovala na distribuci a prodej filmu. Po určitý čas také pracoval jako vedoucí firmy Eastman Kodak. 

K filmu se nakonec vrátil

Poté našel uplatnění jako lokátor. Toto nepříliš známé povolání slouží k výběru míst pro natáčení filmů nebo klipů. Sem tam se také jako herec objevil v drobné roli a úspěch slavil také na poli reklamy. 

Nedávno si zahrál v krimiseriálu Odznak Vysočina a komediálním seriálu Národní házená. Kromě toho také rád pracuje jako ruchař. Ten pro film vytváří speciální zvukové efekty, jako například křupání sněhu, kvílení větru a podobně.

Lukáš Bech také moderuje internetové pořady a připravuje také několik svých vlastních projektů. Začal psát scénář k historickému filmu, muzikálu a seriálu o dětských hercích.

Související články