Když byl Lešek Semelka ještě dítě, rodiče z něj chtěli mít úředníka nebo právníka po vzoru jeho tatínka. K hudbě ho sice vedli, nenapadlo je ale, že pro chlapce bude něčím víc, než jen součástí vzdělání a hezkým koníčkem. Opak byl ale pravdou. Nejprve se stal členem kapely Cardinals a později vystřídal Vladimíra Mišíka ve velice populární skupině Blue Effect.

Jeho tatínek to velmi těžce nesl, skoro deset let s Leškem Semelkou téměř nemluvil a teprve když vyhrál Bratislavskou Lyru, začal pro něho mít více pochopení. “To můj tatínek právník, který všechno potřebuje mít na papíru, vzal jako osvědčení nebo diplom. Tam se to zlomilo. Ale stejně mě celý ty roky sledoval, co se kde psalo a tak dále,” vysvětloval talentovaný hudebník pro server Sedmička po letech. 

Přes 55 let na hudební scéně

Nyní se blíží jeho 77. narozeniny a v Divadle Broadway připravuje svůj speciální výroční koncert. “Žádnou jinou oslavu nechystám, protože to nemám vůbec rád. Bylo mi ale doporučeno mojí ženou, že by bylo dobré tenhle koncert udělat. Jsou to nejen 77. narozeniny, ale také 55. výročí začátku mé hudební kariéry,” vysvětlil pro Kafe.cz Lešek Semelka s úsměvem. 

“Řekl jsem ale, že je to naposledy, kdy takhle velkou akci dělám, protože je to opravdu o nervový kolaps. Nemáme na to žádnou agenturu, takže vše zajišťujeme sami a je to opravdu hodně práce. To bych mohl hodně vyprávět, co je s tím starostí,” dodal muzikant pro Kafe.cz.

Od doby, kdy na hudební scénu vstoupil, vnímá Lešek Semelka, že se česká tvorba proměnila a podle jeho názoru bohužel ne k dobrému. “Já současnou českou tvorbu neposlouchám, to jsou samé popíky, všechno se dělá v počítači a není tu žádný chlap, který by zaujal. Ženské to samé, jsou jedna jako druhá a ani je od sebe nerozezná. To není jako dřív v době Marie Rottrové nebo Marcely Březinové,” popsal svůj pohled na moderní muziku Lešek Semelka. 

Dnešní hudba nestojí za řeč

“Nejhorší je, že kvůli tomu člověk musí chodit do všech možných pitomých talk show, tam poslouchat hloupé vtipy, zubit se a tvářit se, jak jsem vtipný, ale pokud to člověk nedělá, nikdo o něm neví. Zažil jsem úplně jiné a skvělé hudební okamžiky, bohužel to ale bylo za minulého režimu,” myslí si rocker tělem i duší. 

“Dobrý rock u nás hraje asi jenom Kabát. Jinak to stojí za h*vno,” uzavřel Lešek Semelka rázně. 

Lešek Semelka s manželkou Alenou vychovával její dceru, zpěvačku Helenu Zeťovou, a to od jejích deseti let. V jejich domácnosti vždy hudba hrála prim a tak si v tomhle ohledu skvěle rozuměli. Přestože tak s oblíbenou českou zpěvačkou, která velkou část života prožila v Řecku, nemají mezi sebou pokrevní pouto, jsou si dodnes velmi blízcí.

Související články