Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Leoš Mareš vybral milion a má pro nás doporučení!

Leoš Mareš vybral milion a má pro nás doporučení!
Leoš Mareš vybral milion a má pro nás doporučení!
Zdroj: ČTK

Jeden milion sto čtyřicet tisíc korun! Přesně tolik vybrali fanoušci ke čtyřicetinám Leoše Mareše, který se rozhodl podpořit vzdělávání dětí s handicapem. Oblíbený moderátor vyzval příznivce, aby přispěli na dobročinný projekt skrze portál SlavímeVelkoryse.cz. Posledních dvě stě tisíc, které zbývaly do milionu, poslal Leošův host z narozeninového večírku přímo z jeho mobilu.

„Vůbec jsem nevěřil, že se vybere tolik, nějakou představu jsem měl, ale v tohle jsem fakt nedoufal,“ neskrýval oslavenec po skončení akce nadšení. Ještě na začátku oslavy přitom do kulatého milionu zbývalo dvě stě tisíc korun a platbu kvůli komplikacím posílal dárce z Leošova mobilu. „Filip, můj největší dárce, měl nastavený limit a platba nejdřív neproběhla. Takže jsme museli volat do banky,” začíná před námi Leoš rozehrávat narozeninovou etudu. “Dám mu ještě druhej pokus a pak na to kašlu, říkal jsem si. Už nám to trvalo 20 minut. Tak jsem tam znovu vyťukal všechny ty údaje a pak jsem zadržel dech… fakt jsem se nadechnul a zmáčkl to a říkám… prosím, prosím, prosím. A najednou...platba proběhla úspěšně,” předvádí napínavou scénku.

Sbírka nabrala raketové tempo v momentě, kdy Leoš slíbil, že každého, kdo přispěje víc než 10 tisíc, pozve na svoji narozeninovou oslavu. Někteří se nápadu chytili po svém - třeba pan Milan se rozhodl po dobu oslavy nekouřit a ušetřenou částku poslat na Leošovu oslavu. Paní Alče zase již v minulosti organizace Člověk v tísni jednou pomohla, a tak byla ráda, že měla nyní příležitost pomoc oplatit.

Jiní fanoušci oceňovali nápad nebo si o Leošovi spravovali mínění:

“Vše nejlepší, plň si dál všechny sny a klobouk dolů za to, že pomáháš plnit sny i lidem, kteří si je plnit nemohou.” - Tereza N
“Hezký den Leoši, E2 příliš neposlouchám, ty jsi mi vždy připadal "nafrněný", ale tohle mě dostalo, proto i já zasílám příspěvek, a tobě přeji vše nejlepší k narozeninám.” - Iva
“Přeji vše nejlepší :-) Sám jsem před pár dny oslavil též první narozeniny se čtyřkou na začátku a velmi oceňuji tento Tvůj nápad. Vážím si lidí, kteří vládnou nejen skvělým humorem, ale i dobrým srdcem.” - Mára

Na otázku, zda ho neláká použít takovou sumu na něco jiného - třeba si pořídit letadlo, se jen zasmál. „Tenhle nápad, oslavit narozeniny tímto stylem, pro mě přišel v pravou chvíli. A není to tak, že bych já nedostal nic. Mám z toho obrovskou radost. A třeba přítelkyně mi samozřejmě dárek dala!“

Kam půjdou vybrané peníze?

Leoš Mareš má sám dva syny a chtěl, aby vybrané peníze pomohly dětem, které neměly v životě tolik štěstí jako ty jeho. „Taky mi teď půjde syn do školy, takže moc dobře vím, kolik co stojí. A v jednu chvíli jsem si uvědomil, že pro mě to sice problém není, ale je spousta rodin, spousta znevýhodněných dětí, které prostě takové možnosti nemají. A těm je třeba pomoci,“  vysvětlil nám Leoš.

Peníze se rozhodl věnovat na podporu asistentů pedagogů, kterých je na českých školách nedostatek. Člověk v tísni díky nim vyškolil pro české školy 50 nových asistentů a minimálně 48 asistentům poskytne podporu a supervizi na jeden školní rok. A pro minimálně 100 asistentů, jejich pedagogů či ředitelů zrealizuje odborné kurzy. Organizace také vyvine aplikaci pro sdílení zkušeností a materiálů do výuky a vytvoří nový rekvalifikační kurz v částečně e-learningové formě.

 

Slavte také velkoryse, vzkazuje Leoš

“Moje narozeniny byla jednorázová akce, ale doufám, že inspiruje desítky dalších,” přeje si spokojený oslavenec. Na webu Slavíme velkoryse může kdokoliv založit k různým příležitostem, jako jsou narozeniny, svatba či různá výročí, svou virtuální oslavu a vybrat si podle svého uvážení podporu vybraného projektu Člověka v tísni. Poté vyzve své přátele, aby místo nakupování dárků přispěli na užitečnou věc, a pozvaní hosté nemusí řešit dilema s dárky. To vše, jednoduše a hravě na webu, kde poté mohou sledovat vývoj celé události on-line.

Web funguje od srpna 2015 a od té doby bylo založeno přes 50 oslav. Na projekty Člověka v tísni bylo touto formou vybráno přes 1,6 milionu korun.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky