Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Leonardo DiCaprio bojuje s šílenci

Zdroj: Profimedia.cz

Kdysi se proslavil jako romantický idol z Titaniku. Dnes je ale Leonardo DiCaprio (35) někým úplně jiným. Vyhýbá se skandálům, hraje v seriózních filmech a bojuje za ekologii.

Už dávno nevypadá jako andělský blonďáček, který okouzlil miliony fanynek na palubě Titaniku. Vyspěl, zmužněl, nechal si narůst vousy - snad aby bylo každému jasné, že se svou image dívčího idolu definitivně skoncoval. Pravda, kdyby chtěl, idolem by mohl být pořád. Když ne idolem -náctiletých dívek (od toho jsou tady jiní, třeba Robert Pattinson), tak alespoň jejich -cetiletých maminek. Jenomže on už nechce. Se svou hereckou kariérou to nyní myslí smrtelně vážně a natáčí pouze filmy, které za to opravdu stojí. Nejčastěji s živoucím klasikem mezi režiséry Martinem Scorsesem.

V tom nejnovějším, thrilleru Prokletý ostrov, si zahrál amerického policistu, který přijíždí na odlehlý ostrov vyšetřovat zmizení nebezpečné chovanky psychiatrického ústavu pro duševně choré zločince. Ocitá se ve světě, kde nikdo nikomu nevěří, kde vládne antikomunistická paranoia 50. let a kde vymývání mozků je každodenně používanou praktikou. "Je to film o traumatech a o temné stránce lidství. Šokovalo mě, do jaké hloubky emocí jsem se svou postavou nakonec zabředl," říká Leonardo. "Když natáčím, večer se většinou dokážu od práce odpoutat, jít domů a učit se text na zítřek, ale tentokrát to bylo úplně jiné. Během několika týdnů jsem byl v tom příběhu jako uvězněný."

Leonardo DiCaprio Leonardo DiCaprio Zdroj: Profimedia.cz

Sbohem, Titaniku!

Začátek jeho kariéry je dnes už námětem hollywoodských legend. Kdysi se o něm mluvilo jako o nejtalentovanějším herci své generace. Pak se málem stal obětí fenoménu jménem Titanic. Sladkobolná romance z paluby potápějící se lodi, která dodnes drží titul nejúspěšnějšího filmu všech dob, ovládla celý svět – a spolu s ní také kult osobnosti „božského Lea“. „Po Titaniku jsem si prožil pár let, kdy jsem se cítil hodně odcizený světu,“ připouští. Odcizení se projevovalo hlavně tím, že s partičkou svých patolízalů vymetal noční podniky a po jeho boku se střídala jedna topmodelka za druhou. Choval se, jako by pro něj neplatila žádná pravidla. Když se mu zalíbila nějaká dívka, nechal si pro ni poslat. A pokud náhodou měla přítele, dal mu uštědřit "lekci". Už už začínal sklouzávat po herecké šikmé ploše. Chybělo by málo, a začal by svůj talent i svou tvář rozmělňovat v kýčích typu Muže se železnou maskou. V pravou chvíli svůj pád naštěstí dokázal zastavit a sám si naordinoval dlouhou, dvouletou pauzu.

Když se pak před publikem znovu vynořil ve filmu Gangy New Yorku, byl z něj nový člověk. Místo okouzlování davů se soustředil na opravdové hraní. Není divu, že jeho fanynky z časů Titaniku o něj začaly ztrácet zájem. Buď samy vyrostly z dívčího poblouznění, anebo je odradila jeho nová herecká image. Z desítek internetových stránek s názvy jako „Leo, King of My Heart“, nebo „Lusciously Leo“, které vznikly koncem 90. let, jich většina dávno zanikla.

Leonardo DiCaprio Leonardo DiCaprio Zdroj: Profimedia.cz

Zelený Leo

Nyní je ovšem Leonardo DiCaprio především zapálený ekologický aktivista – což prohlašuje za své „druhé povolání“. Připomenete-li mu, že filmový průmysl není k přírodě zrovna ohleduplný, připustí, že máte pravdu: „Natáčení filmů je velké plýtvání, to je fakt. A čím víc se zabývám ekologií, tím víc se to snažím změnit. Ale dokud vláda nenastaví nějaké meze velkým korporacím, které jsou momentálně u moci, nic zásadního se změnit nemůže.“ On sám ovšem dělá všechno, co je v jeho silách: jednou provždy si nechal zajít chuť na létání soukromým tryskáčem. Svůj dům obložil solárními panely. Pořídil si hybridní auto s elektrickým pohonem a rozpoutal kampaň za čistou vodu pro všechny lidi na Zemi. Na svém pozemku v karibském Belize se chystá vybudovat „zelený“ ekologický hotel. A za ochranu přírody bojuje i v celovečerním dokumentárním filmu 11. hodina.

Utajené soukromí

Pokud jde o soukromí, DiCaprio je mezi áčkovými hvězdami vzácnou výjimkou. Mnoho se o něm totiž neví. Narozdíl od dalších celebrit svého formátu - Brada Pitta či Toma Cruise - však dokáže udržet alespoň zdání, že vede cosi jako normální život. Občas se mu podaří vyrazit si inkognito s kamarádem do klubu nebo restaurace. Možná se mu tak v civilu vyplácí jeho výjimečný herecký talent, k němuž patří i schopnost splynout s davem. "Musím si občas zajít na drink. To je šok, co? A dokonce, věřte nevěřte, občas jezdím i na dovolenou!" konstatuje s ironickou grimasou. "Je mi pětatřicet a svou práci beru vážně, možná až moc vážně. Takže občas potřebuju vysadit a především zmizet."

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU