Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Legenda Robin Hood

Robin Hood - cesty ke slávě
Robin Hood - cesty ke slávě
Zdroj: Profimedia.cz, Bontonfilm, a. s.
Prohlédněte si všechny fotografie (11)

Robin Hood - bezmála sto let se opakovaně vrací na filmová plátna, aby konal dobro a rozechvíval ženská srdce.

Nejtišší Robin Hood

Robin Hood (1922)

První filmová verze příběhu Robina Hooda vznikla ještě v éře němého filmu. Hlavní roli ztvárnil hvězdný Douglas Fairbanks. Rozpočet velkolepé podívané činil milion dolarů - což tehdy představovalo opravdu závratnou sumu. Na pozemcích hollywoodského studia Pickford-Fairbanks vyrostly gigantické kulisy hradu a vesnice z 12. století.

KAFE.cz zjistilo

Právě v tomto filmu se objevily mnohé prvky hoodovské legendy, bez kterých si dnes příběh Robina Hooda neumíme představit.

Nejoscarovější Robin Hood

Dobrodružství Robina Hooda (1938)

Ve filmu, ověnčeném jedenácti Oscary, si titulního hrdinu zahrál Erroll Flynn. Kaskadéři, představující ve filmu padouchy, pobíhali ve speciálních vypolstrovaných kostýmech a údajně dostávali 150 dolarů za každý šíp, kterým je trefil najatý lučištník Howard Hill, vystřelující šípy místo Robina Hooda.

Nejhravější Robin Hood

Robin Hood (1973)

Robin Hood

V animované Disneyho verzi vystupují v příběhu Robina Hooda místo lidí lesní zvířátka: hlavní hrdina dostal podobu sympatického lišáka, jeho parťák malý John je zavalitý medvěd. Aby se ušetřilo, tvůrci hodně "obkreslovali" ze starších disneyovek. Například taneční scény se nápadně podobají tancům ze Sněhurky a sedmi trpaslíků, malý John se zase pohybuje nachlup stejně jako medvěd Balú z kreslené Knihy džunglí.

Nejromantičtější Robin Hood

Robin a Mariana (1976)

Robin Hood

Sean Connery ztělesnil Robina Hooda a Audrey Hepburn krásnou Marianu ve filmu, v němž se Robin už coby zestárlý bojovník vrací na místa svých mladických dobrodružství v Sherwoodském lese. Znovu se utkává se zákeřným nottinghamským šerifem a znovu vzplane láska mezi ním a Marianou, která mezitím vstoupila do kláštera. Ta k němu také pronese jedno z nejromantičtějších vyznání, jaké kdy na filmovém plátně zaznělo: "Miluji tě víc, než tušíš. Miluji tě víc než děti. Víc než pole, která jsem vysadila vlastníma rukama. Miluji tě víc než ranní modlitby, než jídlo, které jím. Miluji tě víc než sluneční světlo. Miluji tě... víc než Boha." Ve finále, při němž nezůstane jediné oko suché, ovšem oba umírají. Robin ještě předtím vystřelí z okna šíp s přáním, aby je Malý John pohřbil tam, kam šíp dopadne.

Nejpamětihodnější Robin Hood

Televizní seriál Robin Hood / Robin of Sherwood (1983)

Robin Hood

Seriál britské televize HTV úspěšně představil legendu o Robinu Hoodovi v osmdesátých letech nové generaci diváků. Realisticky pojatý příběh (který se natáčel ve skutečných exteriérech po celé Anglii) se jim podařilo úspěšně skloubit s prvky z pohanských mýtů a mystickými a čarodějnickými motivy. Uvedli také do příběhu úplně novou postavu Saracéna Násira, který se připojí k Robinově bandě. Představitelé hlavní role jsou v tomto případě hned dva. Zpočátku představoval Robina Hooda (skutečným jménem Robina Loxleyho) herec Michael Praed. Ten ale po dvou sezonách seriál opustil a na jeho místo nastoupil blonďatý Jason Connery coby nový Robin Hood. V jednom z překvapivých dějových zvratů, které mu scenáristé vymysleli, se ukáže, že Robin je ve skutečnosti nevlastním bratrem svého úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu.

Video tip KAFE.cz: Zavzpomínejte!

Po mystickém úvodu vás fešácký Michael Praed a magická hudba irské skupiny Clannad vtáhnou do děje...

 

Hudební tip KAFE.cz

Robin Hood

Clannad "Legend"
Soundtrack z legendárního seriálu Robin of Sherwood.
Clannad - irská hudební skupina, jejíž tvorba je inspirovaná keltskými motivy. Hudebně se řadí k folk music a new age s příměsí rocku. Založili ji roku 1970 členové rodiny Bhaonáinovců, do které patří i známá zpěvačka Enya a Moya Brennan.

(zdroj: cz.wikipedia.org)

Nejkritizovanější Robin Hood

Král zbojníků Robin Hood (1991)

Robin Hood

"Everything I do, I do it for you..." Kdo by si nepamatoval na filmovou píseň v podání Bryana Adamse? Nadčasový romantický song žil v následujících letech svým vlastním životem na vlnách rádií a na žebříčcích hitparád. Sám film však takové štěstí neměl. Málokterý filmový Robin Hood sklidil tak rozpačitou kritickou odezvu. Kevin Costner, chlapácký představitel drsných kovbojů, působil v titulní roli příliš "americky". Postava jeho exotického parťáka Azima v podání Morgana Freemana, kterého si Robin přiveze z tažení na Jeruzalém, byla zase - jak si mnozí povšimli - okopírovaná z britského seriálu Robin Hood z roku 1983. Největší ohlas měla paradoxně postava zlého nottinghamského šerifa. Její představitel, britský herec Alan Rickman, se jí zhostil s tak mistrovskou humornou nadsázkou, že se dokonce mluvilo o tom, že celý film Kevinu Costnerovi "ukradl" a převrátil naruby divácké sympatie.

Nejdrsnější Robin Hood

Robin Hood (1991)

Robin Hood

Patricka Bergina, protagonistu této temnější a drsnější filmové variace Robina Hooda, si diváci nejspíš mohou pamatovat jako násilnického manžela Julie Roberts z filmu Noci s nepřítelem. Zde byla jeho partnerkou Uma Thurman coby krásná Mariana - tři roky předtím, než ji proslavil Tarantinův trhák Pulp Fiction.

Nejvtipnější Robin Hood

Bláznivý příběh Robina Hooda (1993)

Parodická verze režiséra Mela Brookse si utahuje ze všeho, co jí přijde pod ruku, především pak z předcházejících filmových Robinů Hoodů. "Na rozdíl od některých jiných Robinů Hoodů já alespoň umím mluvit s britským přízvukem!" prohlašuje například hlavní hrdina v jasné narážce na fakt, že Kevin Costner o dva roky dříve mluvil v roli Robina Hooda čistou "američtinou".

Nejprotivnější Robin Hood

Shrek (2001)

Robin Hood

Malá, ale výrazná role připadla Robinu Hoodovi v úspěšném animáku Shrek. Robin - stylizovaný tentokrát jako trapný muzikálový hejsek s francouzským přízvukem - spolu se svou bandou přepadne Shreka, Oslíka a princeznu Fionu, když putují lesem z dračího doupěte, kde byla Fiona uvězněna. Robin Hood se domnívá, že princeznu "zachraňuje" před nestvůrným zlobrem. Křehká kráska mu však dá velmi důrazně najevo, že jeho ochranu nepotřebuje, a vypořádá se s ním pomocí kung-fu.

Nejakčnější Robin Hood

Robin Hood (2006)

Britský seriál z produkce BBC se třiadvacet let po slavné televizní verzi s Michaelem Praedem v hlavní roli pokusil znovu "omladit" Robina Hooda pro novou generaci diváků. Hlavní role tentokrát připadla sympatickému Irovi Jonasi Armstrongovi, který svou klukovskou vizáží i hereckým stylem mohl divačkám připomínat hvězdného Colina Farrella. V seriálu nechybí spousta akčních scén, do nichž se v tomto moderním pojetí zapojuje i krásná Marian.

Robin Hood

Nejbizarnější Robin Hood

Za Sherwoodským lesem (2009)

Kanadští tvůrci této verze příběhu Robina Hooda se z prapodivných důvodů rozhodli skloubit slavnou pověst s prvky fantasy. Robin Hood se tak v tomto filmu spíše než s vojáky nottinghamského šerifa utkává se zuřivými létajícími draky (vytvořenými nepříliš zdařile pomocí digitálních triků).

Nejnovější Robin Hood

Robin Hood (2010)

Robin Hood

Právě v těchto dnech běží v kinech zatím poslední verze Robina Hooda (v hlavní roli Russell Crowe). Jak se zapíše do filmových hoodovských dějin, ukáže až čas.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Zlata Adamovská: Na zlatou!

Zlata Adamovská: Na zlatou!

Nechtěla se v rozhovoru vracet k věcem, které byly. Dívat se dopředu – to je momentální životní program herečky Zlaty Adamovské.

Akční letáky