Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Legenda Elvis Presley: Od narození po vojnu

Legenda Elvis:  1 - Od narození po vojnu
Legenda Elvis: 1 - Od narození po vojnu
Zdroj: Sony Music Entertainment Czech Republic s.r.o.
Prohlédněte si všechny fotografie (8)

Elvis Aaron Presley se narodil 8. ledna 1935 v městečku Tupelo v Mississippi, na jihu USA.

Elvisův otec se živil jako řidič náklaďáku, matka opravovala šicí stroje. Matce se původně narodila dvojčata, ale o 35 minut starší Jesse Garon zemřel při porodu. Traduje se, že Elvis celý život tento komplex dvojčete hodně prožíval. Když bylo Elvisovi něco přes rok, přehnalo se místem ničivé tornádo, které si vyžádalo životy 233 lidí. Dva roky poté musel otec na tři roky do vězení za padělání šeku (přepsal 3 na 8). Elvis s matkou se poprvé stěhovali, a to k příbuzným v jiné části Tupelu.

Zlé jazyky tvrdí, že matka byla alkoholička, ale podle historiků nepila nějak víc, než bývalo v této oblasti obvyklé. Tyto řeči vznikly spíše proto, že matka patřila k aktivním a společenským lidem, a pak také proto, aby se „odůvodnilo“ Elvisovo selhání, které vedlo k jeho smrti.

V roce 1941 Elvis nastoupil do základní školy, ale měl hodně uzavřenou a tichou povahu a ostatních dětí se stranil. Když mu bylo 13 let, přestěhovala se rodina do Memphisu v Tennessee, kde pak Presley prožil v podstatě celý život. Zde začal chodit na střední, kterou absolvoval v roce 1953. Užil si mírně i šikany, protože obdivoval kovboje a Divoký západ a chodil tedy poněkud výstředně oblékán.

Elvis: My Happiness

Ve stejném roce natočil svou první desku. Ačkoliv se rozšířila legenda, že Elvis se proslavil písničkou pro maminku k narozeninám My Happiness, kterou u Sun Records natočil na SP desku, není to pravda. Deska totiž vznikla až skoro půl roku po matčiných narozeninách. Ale pro posílení glorioly kolem zpěváka se historka hodila.

Hudba Elvise přitahovala už od mládí. A protože vyrůstal na černém jihu, jak se tehdy říkalo, není divu, že mu učarovaly právě černošské hudební styly jako blues či spirituály. Jako desetiletý vystupoval i ve škole, rodiče mu našetřili na kytaru.

Stejně jako je dnes třeba možné vydat si vlastní knížku, bývalo možné nahrát si vlastní písničku na desku za určitý poplatek. Tehdy nahrání malé desky, kam se vešly dvě písničky, každá na jednu stranu, stálo zhruba 4 dolary. Presley později tvrdil, že hlavním důvodem nahrávky pro něho bylo, aby slyšel sám sebe, jak zní. Pokud jste majiteli této první desky, vězte, že její hodnota činí 500 000 dolarů.

Geniální hudebník

Majitel Sun Studia, Sam Phillips, tehdy právě sháněl nějakého bělošského zpěváka černošských písní a Presley mu přišel zrovna do rány. Navíc Presley dokázal dovedně skloubit jak afroamerické rytmy, tak moderní rock and roll i country / rhythm and blues. Je zajímavé, že Presley nikdy neuměl noty, nikdy si nepsal písničky, přesto hrál na kytaru i na piano.

V roce 1955 přešel k RCA Victor Records. Respektive si ho všiml manažer, plukovník Tom Parker, díky němuž se Presley stal tím, kým se stal. Samotná plukovníkova osobnost a jeho život by vydaly na nejeden článek. Ačkoliv se zdá být v Elvisově životě a kariéře mnohým kontroverzní osobou, byl to právě on, kdo věřil, že Elvis Presley není jen sezonní záležitostí na rok dva, ale má o hodně větší potenciál.

Plukovník vlastně v Elvisově kariéře udělal jen jednu hrubou chybu. Aniž by bral v potaz věkově starší publikum, poslal Elvise koncertovat v roce 1957 do Las Vegas. Koncert se stal propadákem. Do Las Vegas se Presley vrátil až mnohem později, jako zavedený zpěvák.

Love Me Tender a další filmy

Po Elvisově úspěšném singlu Heartbreak Hotel, který se rychle vyšplhal na první místa žebříčků v prodeji, začal plukovník vyjednávat s hollywoodskými studii. Elvis měl o hraní ve filmu sám velký zájem, a dokonce se mu časem splnil sen hrát kovboje. Jeho první film Love Me Tender však doplatil na rychlou realizaci. Příběh zpěváka a jeho bratra v době občanské války, kdy oba milují jednu dívku, byl podán velmi nudně a těžil vlastně jenom z titulní písničky.

Do roku 1958 pak natočil ještě tři filmy, tentokrát zajímavější a dokonce i umělečtější – Jailhouse Rock, Loving You a King Creole. V Loving You hráli jeho rodiče (diváky v davu), Jailhouse Rock odmítl Presley po dokončení i při premiéře zhlédnout, protože jeho partnerka z filmu Judy Tyler zemřela krátce předtím při tragické autonehodě.

Elvis a Priscilla

V roce 1958 přichází zlom. Elvis se sotva stihne seznámit s tehdy třináctiletou Priscillou, s níž samozřejmě ještě neplánuje sňatek, a musí odejít na vojnu, do Německa. Mnozí tehdy předpovídají konec jeho kariéry – dva roky mimo jeviště a plátna kin jsou dlouhá doba. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky