Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Léa Seydoux (35): Bond girl, která přiznala posedlost, jež ji málem zničila

Léa Seydoux
Léa Seydoux
Zdroj: Shutterstock
Léa Seydoux

Francouzská herečka Léa Seydoux (35) se objeví po boku Daniela Craiga jako Bond girl. Jako teprve druhá herečka si podruhé zahraje v bondovce.  

Léa Seydoux patří v současné době k největším hvězdám francouzského filmu. Je přirozeně krásná blondýnka s francouzským šarmem, který lze jen závidět, a navíc je i velice vtipná. „Woody Allen říká: Pouze skutečné věci vás rozesmějí,“ tvrdí. „Líbí se mi jemný humor. Realita je tak absurdní, nutí vás plakat, a to, co vás rozpláče, vás i rozesměje, je to totéž.“ Její něžná tvář se vám vybaví z bondovky Spectre (2015), mohli jste ji zaznamenat i ve filmech Grandhotel Budapešť (2014) nebo třeba Hanebný pancharti (2014). Léa Seydoux se na plátnech kin objevuje od roku 2006 a za těchto čtrnáct let stačila posbírat i řadu ocenění. Byla několikrát nominována na Cenu César, jednou za snímek Krásná Junie v roce 2009, podruhé za film Drahá Prudence. V roce 2013 byla opět nominována, tentokrát za film Sbohem, královno. Za jednu z hlavních rolí ve snímku Život Adele tuniského režiséra Abdellatifa Kechicheho získala v roce 2013 hlavní cenu - Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Aby také ne, tento film provází pověst jednoho z nejsilnějších snímků posledních let. Romantický i syrový příběh lásky dvou ještě nedospělých žen je realistická kronika rozkoše, bolesti i vášně. (Šestnáctiletá Adele a zkušenější studentka krásných umění Emma ilustrují vztah plný přirozenosti, smyslnosti, impulzivního chování a něhy.) Zlatou palmu si tento film opravdu zasloužil -a ocenění mimořádně dostaly vedle samotného režiséra i obě protagonistky. Nadaná Léa Seydoux se objevila také v několika amerických filmech, mezi jinými ve snímku Ridleyho Scotta Robin Hood, Allenově Půlnoci v Paříži nebo Birdově Mission: Impossible - Ghost Protocol. Před pěti lety si zahrála v bondovce Spectre roli Madeleine Swann. Roli Bond girl si zopakuje v nejnovějším, pětadvacátém snímku o agentovi 007 s názvem Není čas zemřít, jehož premiéra byla zatím odsunuta.

Kvůli celosvětové pandemii koronaviru není jasné, kdy se snímek dostane skutečně do kin.

Pařížanka

Léa Seydoux se narodila do bohaté a vlivné rodiny 1. července 1985 v Paříži a vyrůstala se svou sestrou Camille ve čtvrti Saint-Germain. Její rodiče se rozešli, když jí byly tři roky. Později se její otec Henri Seydoux, telekomunikační magnát, oženil s herečkou a režisérkou alžírského původu Faridou Khelfou. Léin dědeček Jérôme Seydoux je předsedou francouzského filmového gigantu Pathé, strýc Michel Seydoux je podnikatel a filmový producent, který mimo jiné produkoval snímek Cyrano z Bergeracu s Gérardem Depardieum. Matka Valérie Schlumberger je bývalá herečka. Léa ale trvá na tom, že výchova v této známé rodině na ni neměla velký vliv. Naopak se přiznala k pocitu, že vyrůstala jako sirotek a útěchu našla až sama - při hraní různých postav. „Měla jsem velkou rodinu, ale cítila jsem se ztracená v davu. Jako dítě jsem byla velmi osamělá. Když mi bylo patnáct, byla jsem šťastná,“ přiznává, „ale pak, když mi bylo osmnáct devatenáct, jsem byla velmi smutná. Byla jsem posedlá smrtí, posedlá myšlenkou, že smrt je větší než můj život. To trvá doteď. Ale už je to lepší,“ svěřila se s depresemi.

Dívka s vybraným vkusem

Jako mnohé její herecké kolegyně, i Léa Seydoux začínala svoji kariéru na přehlídkovém mole. Spolupracovala s módními fotografy zvučných jmen jako Steven Meisel, Mario Sorrenti, Ellen von Unwerth či Jean-Baptiste Mondino, kteří s ní nafotili snímky do světoznámých magazínů - Vogue Paris, Numero, W, L’Officiel nebo Another Magazine. V roce 2012 se stala tváří vůně Candy značky Prada a její řady Resort. Léa miluje módu stejně jako filmy a je pravda, že se obléká jako typická Francouzka - nenápadně, jednoduše a elegantně. Přátelí se také se slavným návrhářem Nicolasem Ghesquierem, jenž tvoří pro Louis Vuitton, a objevuje se nejen na červeném koberci v modelech právě této značky.

Fotil ji i slavný Patrick Demarchelier pro kampaň značky Maison na slavném barevném ranči Cuadra San Cristóbal v Mexiku, který navrhoval architekt Luis Barragán.

„Léa zvládá umění kombinovat různé kousky,“ pochvaluje si návrhář Nicolas Ghesquiere.

„Její styl, který je tak inspirativní, souvisí s jejím smyslem pro svobodu a spontánnost. Její osobnost je plná něhy, ale umí být i žensky vzpurná a mužsky silná,“ prohlásil o ní. O mimořádně vybraném vkusu francouzské herečky vypovídá i skutečnost, že v roce 2013 byla časopisem Vogue zvolena za nejlépe oblékanou celebritu.

Otcova rada 

Hereččin otec Henri Seydoux se ve výchově svých dvou dcer příliš neangažoval. Léu a její sestru Camille ale brával jako dívky o víkendech do muzeí. „Je to jediná věc, kterou pro nás udělal,“ prohlásila Léa, ale věc to byla pro její budoucnost poměrně zásadní. Otec jim vysvětlil, že umělci vkládají do svého umění vlastní emoce. „Musíte dát své maso na stůl,“ opakoval francouzské úsloví. Jako herečka si Léa jeho slova bere k srdci. „Je pravda, že se musíte odhalit - o tom film je,“ říká. Jako herečka přistupuje ke své práci přes obdiv k režisérům: „Musíte pochopit režisérův jazyk a vizi. Když například pracuji s Wesem Andersonem, snažím se co nejlépe porozumět jeho vizi. Když jste herec, je důležité cítit svého režiséra. Nemám ráda, když se hraní bere jako řemeslo. Chci se roztavit v režisérově vizi.

Natáčím filmy pro režiséry. Dříve jsem si vybírala filmy kvůli talentu režisérů. Příběh a ostatní herci jsou ale samozřejmě také velmi důležití, pro mě je to ale všechno o režisérovi,“ přiznává herečka, která se už objevila pod taktovkou mnoha slavných režisérských jmen. „Když sleduji své filmy nebo čtu rozhovory, zjistím, že se mi stává velmi podivná věc, není snadné se k nim dostat,“ svěřila se Seydoux.

„Ráda hraji výrazné postavy, je příjemné mít hluboké emoce, ale je také dobré mít odstup a brát s humorem to, co děláte,“ říká herečka.

Láska po francouzsku

Jací muži se půvabné a poetické Pařížance líbí? „Francouzi jsou pro mě poněkud zženštilí,“ říká Léa. Američané bývají o něco tvrdší.

Líbí se mi kombinace obojího. Člověk by měl být rozhodně citlivý a měl by být schopen projevit své emoce, pokud nenarazí. Ale neměl by být příliš androgynní, protože já u mužů hledám také sílu.“ Kdyby si mohla vybrat pět lidí, které by pozvala na svoji narozeninovou oslavu, tvrdí, že by to byli Friedrich Nietzsche, Michael Jackson, Charlie Chaplin, Maria Callas a Serge Gainsbourg, to jsou její oblíbenci.

Nenápadně krásná blondýnka není ale žádná sebevědomá dračice, naopak o sobě často pochybuje. „Jsou chvíle, kdy se sama cítím hezká a sexy, ale jsou jiné chvíle, kdy se cítím mnohem méně krásná,“ přiznává. Kromě toho na sebe prozradila, že ráda nakupuje a nikdy by nechodila s mladším mužem: „Prostě ne,“ rázně vysvětlila. Říká se, že slavná francouzská krasavice Monica Bellucci se v roce 2013 rozvedla se svým manželem Vincentem Casselem právě proto, že ji podváděl s Léou Seydoux. Nyní Léa žije již pět let s investičním bankéřem Andrém Meyerem, s nímž má tříletého syna George.

V jednom kole 

„Já teď nechci pracovat. Chci mít čas na sebe,“ prohlásila v lednovém rozhovoru pro časopis Town and Country. Vtipné je, že v koronavirové karanténě se nejen jí přání odpočinku vrchovatě plní. Celý loňský rok ale herečka tvrdě pracovala, natočila rychle za sebou čtyři snímky, v podstatě se v práci nezastavila, a nyní si prý nic nového neplánuje. Natočila s režisérem Wesem Andersonem dramatickou komedii The French Dispatch, následně přímo v Budapešti točila snímek Příběh mé ženy pod taktovkou známé maďarské režisérky Ildikó Enyedi, kde hraje manželku maďarského námořního kapitána.

Bondovka podruhé

Dalším snímkem, který vloni stačila Seydoux natočit, byl nejnovější Bond No Time to Die, kde znovu potvrdila svůj herecký talent.

Poté, co v roce 2015 zazářila ve své první bondovce, Spectre, jí její výkon špionovy poslední lásky přinesl mezinárodní uznání.

Záhy poté se stala tváří věhlasné značky Louise Vuitton a do Cannes se v roce 2018 vrátila jako členka poroty. Její role Swann není průměrná Bondova holka. „Dokážu se o sebe postarat,“ řekne v jedné chvíli agentovi 007 a později ho zachrání před vypadnutím z jedoucího vlaku. „Léa má smysl pro tajemství,“ prohlásila o herečce Phoebe Waller-Bridge, spoluautorka nejnovějšího scénáře Bonda. „Podle mě je to jeden z nejsilnějších nástrojů, které herec může mít. Cítíte její inteligenci a intenzitu i skrz obrazovku.“ Nový, historicky pětadvacátý Bond je už několikátý, který má v názvu slovo zemřít nebo smrt. Žít a nechat zemřít, Zítřek nikdy neumírá, Dnes neumírej… Výroční pětadvacátý snímek s agentem 007 nese název Není čas zemřít. Natáčel se na Jamajce a vedle Daniela Craiga, který, jak řekl, už opravdu hraje Bonda naposledy (hraje ho už popáté, od roku 2006, kdy se objevil v dílu Casino Royale), se objeví v roli záporáka také oscarový Rami Malek, který brilantně ztvárnil Freddieho Mercuryho v životopisném snímku Bohemian Rhapsody. Léa Seydoux bude teprve druhou herečkou v dějinách, která si zopakuje roli Bond girl.

Svůj poslední snímek loňského roku, Na půl jasného rána, točila s režisérem Brunem Dumontem. Hraje zde válečnou reportérku, jejíž život převrátí naruby autonehoda.

„Myslím, že jsou to brilantní filmy,“ říká nadšeně. „Bylo by skvělé, kdyby se všechny dostaly do Cannes!“

Hvězdné geny

„Loňský rok byl šílený,“ přiznala Léa v rozhovoru pro časopis Town and Country reportérce. „Neustále jsem pracovala a musím říct, že to bylo příliš.“ Jako herečka a matka malého dítěte má život bohatě naplněný a rozhodně si nenaříká. Miluje cestování, naposledy strávila leden s malým Georgem v Karibiku. Léa bydlí s rodinou v sousedství pařížského Montparnassu, kde mají malý dvorek. Sní o tom, že se naučí vařit a bude zahradničit. „Miluju život na Montparnassu, protože to není jen fantazie,“ říká Pařížanka, kterou, doufejme, brzy uvidíme v kinech.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky