Většina Britů byla nadšená průvanem, jakým Diana provětrala Buckinghamský a Kensingtonský palác. Menšina byla tímtéž zděšena – vždyť se tu „vraždily“ staleté tradice! Byla choť prince Charlese lehkovážnou, hysterickou a málo vzdělanou dívkou, nebo charakterní mladou ženou, která se nepodřizuje dvorskému kánonu a neohroženě bojuje za své štěstí? Ve dnech 20. výročí tragické smrti „princezny srdcí“ k tomu Diana ze záhrobí říkala své na videu, jež se jakoby zázrakem vynořilo po desetiletích zapomnění.

Sňatek Charlese (71) s Dianou (†36) vyústil v manželskou krizi, kterou online sledovaly miliony lidí. Britský korunní princ si zjevně krásnou mladičkou učitelku ze školky vzal proto, aby mu přivedla na svět následníky a aby plnila přidělenou roli v rámci královského „klanu“: ať už se to týkalo výchovy dětí, charit apod. O žádné velké lásce se ale – především z jeho strany – nedalo mluvit. Vždyť se dvojice před svatbou setkala jen 13krát – obvykle při oficiálních příležitostech. Diana byla připravena po svatbě dát Charlesovi „povinnou lásku“. Princ však nikoli.

TAJEMSTVÍ ZAPOMENUTÉHO VIDEA

Velmi dobře to dokazuje unikátní video, které odvysílal britský Channel 4. Nahrávka vznikala počátkem 90. let minulého století. Herec Peter Settelen učil Dianu, jak mluvit na veřejnosti. Asi byl sám překvapen tím, že mu Lady Di v rámci nahrávání hlasových testů vyprávěla intimnosti o svém životě. Pak se video záhadně ztratilo a řada lidí po něm léta pátrala. Objeveno bylo až úplnou náhodou na půdě domu bývalého princeznina komorníka Paula Burella – půdu prohlížela policie kvůli anonymním výhrůžkám Burellovi.

Settelen okamžitě uplatnil autorská práva k nahrávce. Několik let se pak ale s královskou rodinou soudil o to, zda může obsah videa zveřejnit. Nakonec před lety vyhrál. Vyčkával, aby mohl cenu co nejvíc „natáhnout“. Vyplatilo se mu to, za video dostal přes 20 milionů Kč! Nahrávka způsobila světovou senzaci a znovu soustředila pozornost na Dianin životní příběh.

Celé video zde přepisovat by nemělo smysl – ostatně by mělo být dostupné na internetu. Určitě ale stojí za to ocitovat některé pasáže. Ty, jež nejlépe vystihují život hvězdného páru. Tedy – vystihují je z Dianina úhlu pohledu. Princ Charles si, věren královské tradici, jakýkoli komentář odpustil – ačkoli lidé z jeho okolí tvrdí, že by také měl dost co vyprávět.

Úplně jsem se složila,“ říká Diana na videu, „ta věc s Camillou zničila naše zásnuby. Vyplakala jsem si oči. Chvíli jsem si myslela, že jsem ta nejšťastnější dívka na celém světě, a pak přišla ledová sprcha. Cítila jsem se jako jehně vedené na porážku. Zpočátku za mnou Charles chodil jako psík. Volal mi každý den – a pak se najednou na několik týdnů odmlčel. Tušila jsem, s kým ten čas tráví - s Camillou. Ona byla v našem manželství od počátku s námi, žili jsme ve třech. Charles se s Camillou spustil jen pár dnů po naší svatbě. Ještě před svatbou se nás v televizním rozhovoru ptali, jestli se milujeme. Já jsem hned odpověděla: ,Samozřejmě.‘ Charles jen arogantně pokrčil rameny a řekl: ,Ale ano, ať už láska znamená cokoli.‘ Svatba s ním byla to nejhorší rozhodnutí mého života.“

Při líbánkách na zámku ve skotském Balmoralu se Diana cítila jako vetřelkyně. Charles lovil, chodil na ryby a na pijácké večírky s přáteli, kteří princeznu nepovažovali za sobě rovnou. Navíc si Diana všimla, že Charles nosí v peněžence snímek Camilly (obecně přezdívané „rotvajler“) a dostává od ní drobné dárky. Jediný světlý moment pobytu prý byla návštěva Sarah Ferguson, s níž „vyváděly jako dvě puberťačky“.

„ACH BOŽE, JE TO KLUK…“

Bulimie se u mě projevila týden po zasnoubení a trvalo téměř 10 let, než jsem ji překonala,“ svěřuje se Diana. „Manžel mi tehdy položil ruku okolo pasu a řekl: ,Tady jsme trochu oplácaní, co?‘ V tu chvíli se ve mně něco pohnulo. A ještě ta Camilla. Byla jsem na dně! Pamatuju si ten krásný pocit, když jsem si poprvé vyvolala zvracení. Cítila jsem, jak odplavuje mé napětí. Strašně jsem ale vyhubla, vystupovaly mi kosti. Měla jsem pak takovou depresi, že jsem se pokusila podřezat si žíly.“

Dianin příběh patří k těm, které „nenechají jedno oko suché“; zvláště patří-li to oko příslušnici něžného pohlaví. Co řeknete třeba Dianinu konstatování týkajícímu se intimností: „Sex jsme měli jednou za tři týdny. A byl divný, hodně divný. Potom, co se narodil Harry, sex ustal úplně. Sedm let nic.“ Na jiném místě princezna vysvětluje, jak vůbec došlo k početí Harryho. Prý jí to není jasné, „muselo jít o zázrak“. Najdou se ovšem lidé, kteří vidí jednodušší řešení. Totiž že otcem Harryho je Dianin milenec – důstojník jezdectva James Hewitt. Přinejmenším jsou Harry i on stejně zrzaví.

„Charles chtěl holčičku,“ vzpomíná Diana. „Proto jsem před ním raději pohlaví dítěte tajila, ačkoli jsem ho znala. Když Charles Harryho poprvé viděl, řekl jen: ,Ach bože, je to kluk. A navíc má zrzavé vlasy.‘ Načež se otočil na patě a odešel. Stejnou větu opakoval i o křtinách Harryho.“ Diana rozhodně odmítala, že by otcem Harryho byl Hewitt – dokonce tvrdila, že Harry se Charlesovi podobá víc než William.

SEX PO TELEFONU

Děsivé pro Dianu muselo být, když nachytala svého muže na záchodě při hovoru s Camillou. „Byl to erotický hovor, jednalo se o sex po telefonu,“ říká na videu suše. Jindy zas svého manžela slyšela, jak zavřený v koupelně říká do telefonu: „Cokoli se stane, vždycky tě budu milovat.“ Prý z toho pak byla obrovská hádka. Jedna z mnoha.

Diana se snažila získat radu jak od královny Alžběty, tak od jejího manžela Philipa. „Královna řekla jen – Nevím, co byste měla dělat. Charles je beznadějný,“ vzpomíná. „Philip zas Charlesovi poradil, že když mu to s Dianou nevyjde, má se vrátit ke Camille.“

Nešťastná princezna si chtěla za každou cenu získat pozornost, a tak se před Charlesem vrhla ze schodů k nohám královny. Byla ve čtvrtém měsíci, čekala Williama!

Chtěla jsem jen, aby mi naslouchali… Pro Charlese jsem ale pořád byla na posledním místě. Dokonce mi naplánoval datum porodu tak, aby stihl důležitý zápas v koňském pólu.“ Svoji největší životní lásku Diana poznala až několik let po svatbě.

Když mi bylo 24 nebo 25 let, hluboce jsem se zamilovala do muže, který pracoval v prostředí bezpečnosti, ale pak ho vyhodili. Tři týdny poté zemřel při nehodě na motorce.“ Jednalo se o Dianina bodyguarda Barryho Mannakeea, který zemřel ve věku 39 let po srážce náklaďáku s motorkou (kterou řídil jeho přítel). Diana byla přesvědčena, že Barryho nechaly zavraždit britské tajné služby, aby nemohl podat informace o jejich vztahu.

Bulvár přisuzuje Dianě řadu milenců – mnohem víc než ty dva „oficiálně“ známé. Palácová kuchařka prý kvůli „Dianiným častým schůzkám“ měla zakázáno používat česnek, aby princezně nepáchlo z úst.

Za jednu z mála chvil, kdy svoji paní viděl zcela šťastnou, považuje Dianin bodyguard Ken Wharfe kratičkou návštěvu v nočních Benátkách. Skákala tam prý v kalužích jako velké dítě a nechtěla se vrátit do limuzíny.

PÁR FACEK PRO PRINCE

Od dramatického rozvodu s Lady Di se datuje výrazná neobliba, které se princ Charles „těší“ u svého lidu. Existují ale přitom i argumenty ospravedlňující či aspoň vysvětlující jeho chování. Bulvární deník The Sun třeba sehnal několik lidí z blízkosti kontroverzního páru, podle jejichž svědectví Diana Charlese často sprostě urážela a občas mu dala i pár facek. Krásná „princezna lidských srdcí“ údajně trpěla neléčenou hysterií a depresemi. Svého manžela prý podváděla s mnohem větší vynalézavostí a četností než on ji – partnery jí přitom měly být i hvězdy kalibru Toma Cruise, Kevina Costnera či Bryana Adamse.

K Charlesovi se jeho manželka měla chovat napůl nenávistně a napůl majetnicky - to je kombinace, která by prý odpudila každého muže. Diana se i teatrálně sebepoškozovala, například si žiletkou pořezala zápěstí, ovšem jen vcelku neškodně.

Manžela Diana týrala neustálým opakováním své mantry – nebudeš král! „Nikdy nebudeš král, nemáš na to,“ říkala mu prý snad při každém setkání. „A kdyby to hrozilo, udělám ti skandál, který tě definitivně připraví o korunu!“

Na čí straně je v krutém manželském souboji více pravdy? To nikdo nedokáže přesně říct. Možná bychom se divili, kdyby nás se svojí verzí příběhu seznámil princ Charles. Proto by asi bylo dobré s odsudky jedné či druhé strany raději přibrzdit…

JAK VLASTNĚ ZEMŘELA?

Autonehoda v Paříži, při níž Diana 31. srpna 1997 zahynula spolu se svým milencem, egyptským filmovým producentem a obchodníkem Dodim al-Fayedem, stále není zcela objasněná. Objevila se například nová svědectví, podle nichž byl pronajatý Mercedes S 280 v tragickém technickém stavu a ve vyšších rychlostech skoro neovladatelný. K tomu opilý řidič a smečka paparazziů... Některé teorie o příčině nehody předpokládají, že za ní stály britské tajné služby. Ty prý řidiče v tunelu Alma oslepily laserem a pak zničily záznamy ze všech 13 kamer v tunelu. Diana údajně o komplotu předem věděla a popsala ho v jednom dopise (ten se zachoval, rukopis je ale sporný).