Ladislav Trojan se narodil 1. srpna roku 1932 v Praze. Již od dětství byl komediant tělem a duší, proto se ještě jako školák dal k ochotnickému divadlu a poté se rozhodl pro studium na DAMU. Hned po absolutoriu se mu poštěstilo a dostal svou první roli v seriálu Rodina Bláhova.

Nejvíce se ale proslavil, když si zahrál vnuka Potůčka v legendárním seriálu Tři chlapi v chalupě. Bylo to pro něj vůbec poprvé, kdy se ocitl v hlavní roli, a kromě toho se mohl učit od zkušenějších hereckých kolegů jako byl Jan Skopeček, který se zhostil role jeho otce, nebo Lubomíra Lipského. Ten byl pro změnu jeho dědečkem.

Zahrál si ale také v mnoha dalších filmech a seriálech, mimo jiné v kriminálce Na kolejích čeká vrah, F.L. Věk, Povídky malostranské nebo oblíbený seriál Křeček v noční košili. Připomenout je jistě nutné také válečné drama Rodáci. Nejmladší diváci zase jistě dobře znají dědu Láďu z Kouzelné školky, nejpopulárnějšího dětského pořadu České televize.

Obsadil ji do role, aby na ni udělal dojem

Je pochopitelné, že jako slavný umělec si mohl z žen a dívek vybírat. Jako první ho okouzlila Olga Šplíchalová, kterou potkal, když mu bylo dvacet dva let. Ona byla o dva roky mladší a tehdy ještě nikdo netušil, že se z ní jednou stane první dáma Olga Havlová.

"Výborně vypadala a měla osobitý humor. Pocházela z dělnické rodiny a bydlela na Žižkově. Když jsme se poznali, pracovala jako úřednice na Příkopech, já tam na ni vždycky čekal. Courali jsme po Praze, oba nás zajímalo divadlo. U těch jejích ochotníků jsem pak režíroval Popelku a Olgu jsem obsadil do hlavní role. Vlastně už si ani nevybavuju, jak jsem se k té režii dostal. Nejspíš jsem jí tím chtěl zaimponovat,“ zavzpomínal po letech Ladislav Trojan v rozhovoru pro Magazín DNES.

Po roce byl ovšem jejich lásce konec. Olga totiž potkala jistého Václava Havla, do kterého se bezhlavě zamilovala. Bylo mu tehdy sice teprve sedmnáct let, ale byl velmi výřečný, a tak se dívce snadno dostal do hlavy a později i srdce.

Sedmnáctiletý Havel mu Olgu přebral

„Nebyla to osudová láska. V tak mladém věku jsem na to ještě neměl myšlenky. Na Havla jsem nežárlil, i když mi samozřejmě trochu vadilo, že mi ji přebral takový sedmnáctiletý mladíček. Ale už tenkrát na něm něco bylo, takový jemný sečtělý intelektuál. A já mu docela v klidu ustoupil,“ přiznal se Trojan.

Tehdy ještě netušil, že ho v budoucnu čeká další rozchod, který ho zasáhne výrazně více. Během studií na DAMU se totiž zamiloval do mladší Jany Brejchové, které tehdy bylo teprve osmnáct let.

“Jana ke mně jako ke studentovi umělecké školy při svém mládí tak trochu vzhlížela. Já ji vždycky doprovázel domů na Bulovku, zpátky do Dejvic jsem chodíval pěšky. Jana jezdila k nám na chatu, znala se s mými rodiči. Já bral ten vztah ze začátku s rezervou a teprve časem se zamiloval,” popsal herec, jak jejich láska postupně narůstala.

Jana Brejchová dala přednost Miloši Formanovi

“O to bolestnější byl rozchod. Ne, že by praštila dveřma. Jednoho dne přišla k nám - dopoledne, když naši nebyli doma - a prostě řekla, že už se nebudeme scházet. Poznala totiž Miloše Formana,“ vysvětlil Ladislav Trojan, co ho připravilo také o další vztah.

Během angažmá v divadle v Mladé Boleslavi poté ale potkal svou budoucí manželku Olgu, která byla konečně tou pravou. Dvojice se později tajně vzala a narodili se jim dva synové. 

Oba dva se také vydali na uměleckou dráhu. Ondřej se stal režisérem, Ivan dnes patří k nejpopulárnějším českým hercům. Rodina byla šťastná a spokojená a Ladislav Trojan zůstal své ženě věrný až do své smrti v roce 2022.

Čím si ho vlastně jeho paní získala? “Že je velmi pracovitá, příjemně společenská. Taky výborná matka, která má smysl pro rodinu. Nevím, jak bych to řekl, mezi námi panovala harmonie... a platí to dodnes. Zlatá žena, která o mě vzorně pečuje. Nemohl jsem si vybrat líp. Mým vzorem byli rodiče, jim se taky podařilo hezké manželství,” prozradil v jednom ze svých posledních rozhovorů pro iDNES.cz.

Související články