Smůlu na ženy měl Ladislav Trojan napsanou v knize osudu snad po celý život. Začalo to již v době, kdy se jako mladý student pražské DAMU zamiloval do tehdy teprve šestnáctileté vycházející hvězdy Jany Brejchové. Ta se ovšem obávala závazku, a tak z velké lásky nakonec sešlo. 

“Pamatuju, že jednou odpoledne přišla Jana k nám domů, rodiče tam zrovna nebyli, a jako samozřejmost mi oznámila, že už se nebudeme scházet. Tečka. Dost mě to zabolelo. Už jsem ji miloval. Na scéně se ale objevil Forman, kterého si nakonec vzala, ale moc dlouho jim to spolu stejně nevydrželo,” podělil se o smutnou vzpomínku herec pro MF DNES před lety. V tu dobu netušil, že hlavním důvodem pro rozchod byl fakt, že se herečka jednoduše obávala závazku.

“Já šestnáctiletá, on tehdy již student DAMU o osm let starší. Bydlela jsem v té době ještě doma na Střížkově a vlastně jsem si s ním začít nechtěla. Byla jsem naivní a nezkušená a myslela jsem si, že když s někým začnu vážně chodit, musím s ním potom zůstat celý život. Rodit děti a starat se o něj. Proto jsem nechtěla prvním svodům podlehnout a známost sabotovala, až se se mnou Láďa rozešel,” popsala okolnosti rozchodu zcela odlišně herečka v knize Moje máma Jana Brejchová, kterou dala dohromady se svou dcerou Terezou Brodskou.

Mladý Havel mu lásku odloudil

Také další láska Ladislava Trojana skončila fiaskem. Tehdy se zamiloval do mladé krásky Olgy Šplíchalové, o které v tu dobu nikdo netušil, že se jednou stane první dámou. “Výborně vypadala a měla osobitý humor. Když jsme se poznali, pracovala jako úřednice na Příkopech, já tam na ni vždycky čekal. Byli jsme ale moc mladí. Mně bylo dvaadvacet a jí dvacet,” popisoval začátky jejich vztahu herec. 

Jak už to tak ale u mladých lásek často bývá, vstoupil mezi ně někdo třetí. Mladá Olga se totiž zakoukala do teprve sedmnáctiletého, ale výřečného Václava Havla. “Už tehdy to byl takový sečtělý intelektuál a velmi jemný člověk. Docela v klidu jsem mu ustoupil, nežárlil jsem,” uvedl Ladislav Trojan, kterému tak nezbylo, než se s koncem vztahu smířit. 

Lásku našel až na třetí pokus

Nakonec se ale i na něj usmálo štěstí. Svou ideální ženu, budoucí manželku Olgu, potkal v Mladé Boleslavi, kde tehdy hostoval v divadle. Vzal si ji v tichosti, pouze za přítomnosti svědků, a dokonce i vlastním rodičům o tom řekl teprve ve chvíli, kdy byla již ruka v rukávě. 

“Bylo to moje nejšťastnější rozhodnutí, které jsem kdy udělal. Nemohl jsem si vybrat lépe. Báječná ženská, milující matka, která nám vždycky vytvářela úžasné rodinné zázemí,” uvedl po letech pro server Prima Ženy.

Když přišel po devadesáti letech požehnaného života jeho čas, ukázalo se znovu, že osud má zvláštní druh smyslu pro humor. Do hereckého nebe totiž odešel 18. prosince, tedy ve stejný den, jako jeho dávný sok v lásce Václav Havel. Lišil se pouze rok úmrtí - zatímco Havel zemřel již v roce 2011, Ladislav Trojan ho přežil o dlouhých 11 let.

Související články