Boj o peníze

Spor Filipa Smoljaka (54) a Supraphonu došel ke svému konci. Společnost sice s nepravomocným rozsudkem nesouhlasí, ale stejně musí synovi Ladislava Smoljaka (†78) zaplatit 58 tisíc korun, což je více než dvojnásobek licence. Původně žádal o rovnou stovku, ale to u soudu neprošlo. Trnem v oku je podezření, že obstrukce s poskytováním licencí se komplikují záměrně. Stání se točilo kolem 500 prodaných kusů vinylových desek vydaných v září 2016. To, co se prodalo navíc, už soud neřešil a Smoljak bude muset podat další žalobu.

Supraphon se oháněl tím, že měl souhlas Smoljakových tří sourozenců. „Do kontaktu s žalobcem (Smoljakem) jsme vstoupili rok před vydáním kompletu - nejprve přes jeho zastupující agenturu, potom přímo s ním. Dostal od nás návrhy licenčních smluv,“ řekl právník Supraphonu Petr Ostrouchov. „Jediným jeho záměrem je inkasovat dvojnásobek než jeho sourozenci,“ řekl. „Jako jediný z dědiců neposkytuje licence. Hromadně podává žaloby i na pořadatele dílčích zájezdových představení,“ dodal.

„Uspěli jsme víc, než jsme čekali,“ uvedl Smoljak mladší, když odcházel od soudu. Na svém blogu přitom píše, že „podporuje amatérské nevýdělečné divadelní soubory ze všech koutů Čech a Moravy, aby mohly hrát divadelní hry Smoljaka a Svěráka.“

Konec

Ladislav Smoljak zemřel 6. června 2010 v osmasedmdesáti letech. Podlehl rakovině. „Já jsem jen moc šťastný, že neumíral sám. Na vlastní oči jsem viděl, že se u jeho lůžka střídají všechny jeho děti. Za to jsem opravdu rád,“ řekl po jeho smrti Zdeněk Svěrák (84).

„Nechtěl odjet do nemocnice, ale špatně dýchal. Musel. Odvezli ho tam 2. června a já, tušíc to nejhorší, za ním přišel den nato. Povídali jsme si a on byl pořád rozhodnut dohrát divadelní sezonu,“ pokračoval Svěrák.

„Počítám se mezi pozůstalé, budu teď pár dnů truchlit. O posledním rozloučení v divadle jsem zatím ještě nepřemýšlel. Ráno už budu ale moudřejší. Musí mi to všechno dojít,“ řekl tehdy jeden z jeho nejbližších přátel.