1. Discopříběh 1 a 2

Naprosto skvěle se Ladislav Potměšil zhostil role tatínka Jirky Horáčka ve filmu Discopříběh, který se stal kultovním snímkem konce osmdesátých let. Šestnáctiletý Horáček, kterého hraje Rudolf Hrušínský nejmladší, žije se svým otcem (Ladislav Potměšil) na plzeňském sídlišti. Pubertální syn ale na rady svého tatínka příliš nedbá, běhá po diskotékách a snaží se setkání s ním vyhýbat. Vtipná komedie se u diváků natolik chytila, že se o pár let později dočkala pokračování.

Discopříběh 2 byl mnohem více zaměřen na Potměšila. Děj se odehrával kolem jeho krize středního věku a poněkud trapných pokusů o seznámí se sympatickou zdravotní sestřičkou Lucií. Horáček nakonec skončí s atraktivní striptérkou a prostitutkou Álou a stane se nejen jejím milencem, ale také ochotně přijme roli poskoka, který pere, vaří a uklízí. Barví si vlasy, moderně se obléká, sportuje, chodí do sauny a snaží se hubnout, dvoří se své prostitutce a nevidí, že je všem pro smích.

2. Byl jednou jeden polda

Komedii Byl jednou jeden polda s náčelníkem policejní školy majorem Václavem Maisnerem v podání Ladislava Potměšila zná nejspíš většina z nás. Film se zapsal divákům do srdcí právě díky roli majora Maisnera, kterému dal Potměšil nezaměnitelný charakter, který baví diváky i více než třicet let od premiéry.

Díky úspěchu se i tento film dočkal hned dvou dalších pokračování s názvem Byl jednou jeden polda II – Major Maisner opět zasahuje a Byl jednou jeden polda III – Major Maisner a tančící drak.

3. Seriály

Jak už jsme zmiňovali, Ladislav Potměšil za svou kariéru ztvárnil stovky rolí. Mezi nejpopulárnější TV seriály, ve kterých se slavný herec objevil, patří rozhodně Hospoda, kde hrál jednoho ze štamgastů.

Diváci si ho ale oblíbili i v dalších seriálech. Mezi ně patří například Zdivočelá země, Cesty domů, Přístav či Ordinace v růžové zahradě, kde Potměšil účinkoval několik let.

4. Pohádky

Vybrat to nejlepší z kariéry Ladislava Potměšila je skutečně těžký úkol, dovedl totiž i malým rolím dát velkou důležitost a vydat ze sebe maximum.

Herec měl kromě talentu i obrovský smysl pro humor a nejen proto si ho režiséři často vybírali do pohádek. Potměšil natočil desítky snímků pro děti, jako je Dařbuján a Pandrhola, Rumplcimprcampr, Honza a drak, Nejkrásnější hádanka, Princ z pohádky, Jánošova kouzelná flétnička, Zelený rytíř a mnoho dalších.

5. Bastardi

Posledním celovečerním filmem, kde se Ladislav Potměšil objevil v jedné z hlavních rolí, byl film Bastardi. Letos by měla mít v kinech premiéru již čtvrtá epizoda filmu, ve které si zahraje například Adam Kajumi, Karlos Terminátor Vémola či Jiří Krampol. Potměšil ale zůstal jen u prvního dílu, v dalších pokračováních už se neobjevil.