Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Rozloučení s Ladislavem Mrkvičkou: Byl pohřben v obleku ze své nejmilejší role

Ladislav Mrkvička
Ladislav Mrkvička
Zdroj: Profimedia

Ladislav Mrkvička o víkendu zemřel, až po pár dnech se ale odhalují podrobnosti kolem jeho smrti. Známý herec totiž nezemřel na Parkinsonovu chorobu, kterou poslední roky trpěl, ale porazil ho tichý zabiják koronaviru

Ladislav Mrkvička poslední měsíce zrovna nesršel optimismem. Herce již delší dobu trápilo zdraví, před čtyřmi roky dokonce kvůli vážné nemoci odešel z divadla.

Mrkvičku sužovala nejen Parkinsonova choroba, ale také revmatická polymyalgie, čili zánětlivé revmatické onemocnění provázené ukrutnými bolestmi ztuhlé šíje, ramen a pánve.

Krátce před smrtí si navíc oblíbený herec zlomil nohu a musel podstoupit operaci.

Ladislav Mrkvička Ladislav Mrkvička Zdroj: profimedia

O Ladislava Mrkvičku se poslední roky staral jeho syn z druhého manželství, který po rozvodu rodičů zůstal právě se svým otcem. 

Českým lvem a Thálií oceněný herec si už delší dobu stěžoval na svůj zdravotní stav a často mluvil i o svém vlastním konci! "Nechci už točit. Je to moje definitivní rozhodnutí. Bolí mě už naprosto všechno. Každý den už pro mě hraje jinou písničku. Jsem na tom tak, že nevím nejenom dne, ale ani hodiny," řekl deníku Aha měsíc před svou smrtí.

Oslabený organismus Mrkvičky navíc zažil další trauma, nedávno si totiž zlomil nohu a lékaři mu ji museli operovat. Když do toho všeho ještě herec chytil covid, jeho tělo už bohužel boj nezvládlo...

Ladislav Mrkvička Ladislav Mrkvička Zdroj: profimedia

Ladislav Mrkvička byl se svou smrtí smířený, dokonce měl doma schované oblečení do rakve, a to neuvěřitelných pětatřicet let.

Jeho posledním přáním bylo, aby byl pohřben v kabátě a klobouku, ve kterých hrál v Divadle Na zábradlí Hanťu v adaptaci Hrabalovy novely Hlučná samota.

"Zamiloval jsem se do té inscenace takovým způsobem, že jsem se s ní potom těžko loučil. Dokonce mám schovaný kostým a chtěl bych ho obléknout jako kdysi Gérard Philip kostým Cida," svěřil se kdysi v jednom rozhovoru.

Pro český showbyznys je však smrt tohoto hereckého velikána další obrovskou ránou v tomto roce. Soustrast nad smrtí Mrkvičky na sociálních sítích vyjádřily desitky osobností, nechyběla například Lucie Vondráčková, kterou kdysi učil na škole... 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky