Ladislav Frej za svou úspěšnou kariéru ztvárnil desítky filmových rolí, bezesporu nejslavnější z jich je ovšem postava doktora Sovy ml. v seriálu Nemocnice na kraji města, který se dočkal i novodobého pokračování.

Frej hrál od malička na housle, hrál ochotnické divadlo a zpíval v dětském sboru Janáčkovy opery.

V roce 1963 dokončil studium na brněnské JAMU a o dva roky později se přesunul do Pardubic.

„Těch pět let angažmá fičelo v jednom letu, zkoušky, premiéry, dychtivé vyhlížení fermanu s novým obsazením, zájezdy, dvě představení za večer, velké, komorní i zájezd v jeden den. Po srpnu 1968 dal režisér Jiří Císler dohromady scény z her V+W, jezdili jsme s nimi po celých východních Čechách, hráli i čtyřikrát za den,“ zavzpomínal Frej na pardubické angažmá v rozhovoru pro iDnes

Následovalo angažmá v Divadle na Vinohradech či Národním divadle. Od poloviny 80. let se Ladislav Frej věnoval také dabingu, jeho hlas se objevil ve stovkách zahraničních filmů a seriálů. Mezi jeho nejslavnější role patří například inspektor Barnaby v seriálu Vraždy v Midsomeru.

Zatímco v práci se herci vždy dařilo a sklízel úspěchy ze všech stran, v osobním životě zažil nejednu bolestivou ránu.

Frej byl celkem čtyřikrát ženatý. Se svou první ženou Alenou Sklenarikovou zplodil syna Davida a dvojice se tehdy brala hlavně kvůli těhotenství.

„Takový vztah neměl žádný základ k tomu, abychom se stali rodinou. Bylo to študácké zamilování. Což mě neomlouvá. Dodnes to cítím jako jeden ze svých těžkých hříchů. Když nad tím přemýšlím, běhá mi mráz po zádech,“ svěřil se Ladislav zmíněnému webu s tím, že nakonec jeho bývalá manželka se synem emigrovala do Švýcarska, kde ho její nový manžel adoptoval. 

Čtvrté manželství bylo zásadní

Druhé manželství s Gabrielou Wilhelmovou bylo bezdětné a přátelské vztahy jim vydržely až do smrti herečky v roce 2022, kdy podlehla rakovině.

Se svou třetí ženou, Evelynou Steimarovou, si Frej také nepořídil rodinu. Prakticky ve stejném období se herec zamiloval do své osudové partnerky Věry Galatíkové. Ta ale vzala angažmá do Činoherního klubu v Praze, zatímco Frej zůstal v Pardubicích a oženil se. Láska ke Galatíkové ovšem nevyprchala. 

„Když jsme se rozváděli, Evelyna byla těhotná s jiným partnerem a Věra byla v jiném stavu se mnou. To už jsme čekali dceru Kristýnu,“ přiznal Frej po mnoha letech. 

Právě čtvrté a poslední manželství bylo zcela zásadní, s Galatíkovou žil dlouhých 36 let. Kromě dcery Kristýny, která je také herečkou, se jim narodil syn Ladislav.

Vztah Ladislava a Věry rozdělila až vážná nemoc. V roce 2007 Galatíková podlehla rakovině plic, se kterou roky bojovala a Frej se o ni do poslední chvíle staral doma.

„Že by musela ležet někde jinde, to jsem nechtěl ani slyšet. Ke konci na to někdy zaváděla řeč. Nepřipustil jsem to. S děcky jsme hned na začátku řekli: My se o tebe postaráme a nikam tě nedáme. Věděla, že v poslední chvíli nebude sama,“ řekl později. 

Na rakovinu slinivky pak zemřela i jeho další partnerka Gabriela Mrkvicová, se kterou byl od roku 2009. Bylo jí pouhých 56 let.

Související články