V českých filmech i seriálech zazněla celá řada humorných hlášek, které mají významný dopad na naši kulturu. Nejsou jen slovními obraty, ale staly se neodmyslitelnou součástí české identity.

Historie českých filmových hlášek sahá až do černobílých filmů. I když je pravdou, že si lidé nejvíce pamatují ty, které zazněly převážně v komediích ze 60., 70. a 80. let.

„Hliník se odstěhoval do Humpolce!”

Jednou z největších klasik je snímek Marečku, podejte mi pero! (1976). V něm se objevují hlášky, které dokonale vystihují dobový humor i realitu. Tato éra byla pro českou kinematografii specifická svým jedinečným humorem, který často reflektoval společenské poměry. V dnes již kultovní komedii zazněly hlášky jako „Hliník se odstěhoval do Humpolce!”, „Já když kouřím, tak zvracím,” anebo „Tady jsem si dovolil pár švestiček ze své zahrádky, jestli se neurazíte,”. Ty natolik zlidověly, že je lidé citují dodnes.

Tyto hlášky nejsou jen reliktem minulosti. Rodiče často slyší své děti, jak je používají v běžném životě – při hře, učení nebo v rodinném kruhu. Jsou symbolem kontinuity a spojují různé generace.

„Nová doba, host vyhazuje vrchního!”

Studnicí legendárních hlášek jsou ale i podstatně mladší filmy. Například Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Tato komedie Věry Chytilové divákům přinesla nesmrtelné hlášky jako „Nová doba, host vyhazuje vrchního!” anebo ostřejší „Vašu pi*u jsem taky neviděl a věřím, že ji máte!”.

Mladá generace

I v době digitálních médií a sociálních sítí zůstávají tyto hlášky populární. Děti a mladí je objevují prostřednictvím internetových memů a videí, což dokazuje jejich trvalý vliv napříč generacemi.

Filmové hlášky z českých klasik jsou víc než jen vtipné výroky. Jsou důležitou součástí naší kultury a propojují minulost s přítomností. Dokazují, že humor a moudrost jsou nadčasové a že tyto hlášky budou i nadále oživovat naše rozhovory a obohacovat naši kulturu.

Jak dobře se ale v těchto hláškách vyznáte? Pamatujete si ještě, jak přesně zněly a v jakých filmech byly vyřčeny? Otestujte se!

Znáte hlášky z českých filmů?

Zdroje: novinky.cz, nasregion.cz, blesk.cz