V pátek 20. srpna v Karlových Varech vypukl v pořadí již 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a potrvá až do soboty 28. srpna. Festival byl v loňském roce zrušen kvůli pandemii koronaviru, díky jejímu zlepšení se však letos konečně uskuteční. Pro návštěvníky tato skutečnost ale znamená dodržování jistých opatření. Tou největší změnou je nošení kontrolní pásky, bez které se na projekce filmů a do dalších festivalových prostor nedostanou.

Respirátory, rozestupy a kontrolní páska

Některá pravidla se od stávající vládních opatření nijak neliší. I v rámci festivalu bude od návštěvníků vyžadováno nošení respirátorů či nanoroušek ve všech vnitřních prostorách, rozdíl je pak patrný při vstupu do kin a na společenské akce. Zatímco běžně je možné prokazovat bezinfekčnost certifikátem o očkování, prodělání nemoci či negativním testu, v rámci festivalu bude nutné nosit speciální kontrolní pásky. O skutečnosti informují přímo oficiální stránky MFF Karlovy Vary.

Díky kontrolním páskám se organizátoři dle všeho snaží předejít tvoření dlouhých front před kinosály a vstupy do dalších festivalových prostor. Podmínkou pro jejich získání je předložení QR kódu z Certifikátu EU COVID-19, a to buď v aplikaci Tečka nebo v tištěné podobě. Kontrolní pásky budou k dostání na stanovištích Covid Control Teamu, která se nachází u pokladen a v akreditačních centrech hotelů Thermal a Pupp nebo od mobilních Covid Control Teamů pohybujících se u pokladen a před vstupy do prostor festivalu. Organizátoři upozorňují na to, že kontrolní pásky nelze získat u vstupu do kinosálů.

Očkovaní mají výhodu

Ti, jenž mají ukončené očkování, obdrží u Covid Control Teamu kontrolní pásku s platností po celou dobu trvání festivalu. Obdobně na tom jsou i lidé, kteří před méně než 180 dny onemocnění covid-19 prodělali. Pokud ale v průběhu festivalu uplyne lhůta oněch 180 dnů, obdrží návštěvníci pásku jen do daného dne a pro novou pásku se budou muset nechat otestovat na certifikovaných testovacích místech.

Lidé s potvrzením o negativním PCR či antigenním testu dostanou pásku s platností rovněž jen do toho dne, kdy vyprší platnost jejich certifikátu. Následně budou muset znovu absolvovat test, přičemž při negativním výsledku obdrží pásku novou. Nutnost testování pochopitelně platí také pro ty, kteří dorazí bez jakéhokoliv potvrzení o bezinfekčnosti. Testovací místa pro PCR a antigenní testování budou umístěna u hotelů Thermal a Pupp v průběhu trvání celého festivalu. Rovněž je možno využít i další certifikované laboratoře ve městě.

KVIFF se blíží: