Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Milena Duchková: Zubařka, kterou zaživa pohřbili, a teď dostává metály

Milena Duchková
Milena Duchková
Zdroj: Profimedia
Milena Duchková

V roce 1968 šestnáctiletá Milena Duchková zvítězila na letních olympijských hrách v Mexiku ve skocích do vody z desetimetrové věže. Když pak v roce 1980 emigrovala, byla komunisty prohlášena za zesnulou.

Tehdejší československý režim nesl ztrátu své sportovní hvězdy těžce. Komunisté se nesmířili s útěkem veleúspěšné skokanky do vody do Kanady, po emigraci jí dokonce „postavili“ hrob na Olšanech a v Československém filmovém týdeníku odvysílali reportáž o tragickém úmrtí. „Cítím se velice naživu,“ nezatěžovala se nikdy minulostí Milena Duchková-Neveklovská.

V roce 1980 dostala kontrakt na trénování kanadského nároďáku. „Manžel Petr Neveklovský, volejbalový trenér, přijel půl roku po mně a nakonec jsme se rozhodli, že zůstaneme.“ V Kanadě posléze pracovala na své kariéře zubařky. Stomatologii vystudovala už v Československu a poté ve Winnipegu, protože diplom „ze socíku“ jí neuznali. Čtyřletou školu zvládla za dva roky. V roce 1989 si Milena, která se stala matkou tří dětí, splnila sen o vlastní zubařské ordinaci.

Žije ve Vancouveru, který si zamilovala. A byla se samozřejmě podívat na zimní olympiádu, která se zde konala před šesti lety. Vitalita olympijské šampionce, hovořící šesti jazyky, vydržela dodnes - lyžuje, jezdí na mořském kajaku, hraje tenis a pořád plave.

Pro Československo nevybojovala jen olympijské zlato v Mexiku, ale přidala i stříbro o čtyři roky později v Mnichově. Zde je třeba zmínit, že obrovský podíl na těchto úspěších měla trenérka Marie Čermáková, která o své milované disciplíně také často publikovala v odborném tisku a vychovala pokračovatelky své nejúspěšnější svěřenkyně. Mimochodem, když k ní přivedla maminka osmiletou Milenu, původně ji chtěla Čermáková kvůli nízkému věku odmítnout, ale nakonec se nechala přemluvit... „Udělala jsem moc dobře,“ vzpomínala po letech na dívku, která se mj. stala dvanáctinásobnou mistryní Československa. „Takových talentů ochotných na sobě poctivě pracovat se rodí málo.“

TAK ŠEL ČAS

1952 - Narodila se 25. dubna v Praze.

1965 - Ve 13 letech se stala juniorskou mistryní Evropy.

1968 - Zlatá medaile na LOH v Mexiku (skoky do vody z 10m věže).

1970 - Vítězství na ME v Barceloně.

1972 - Stříbro na LOH v Mnichově.

1983 - Byla uvedena do mezinárodní plavecké Síně slávy.

2012 - Jako host se zúčastnila LOH v Londýně.

Milena Duchková. Milena Duchková. Zdroj: www.profimedia.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky