Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Baletka Helena Eser (85): Pokud se pečlivě upravím, ještě se chlapi koukají

Helena Koudelková-Eser
Helena Koudelková-Eser
Zdroj: Česká televize

Helena Koudelková-Eser (85) je stále žena s energií na rozdávání, bývala úspěšnou baletkou, připravovala choreografie pro hvězdy naší populární hudby, sjezdila Evropu s taneční skupinou a po odchodu z Československa zakotvila ve Švýcarsku. 

Karel Gott na ni vzpomíná jako na skvělou kolegyni a tanečnici. Miloš Forman napsal: „Byla to moc prima holka, vysoká, inteligentní, se smyslem pro humor.“ Všechny tyto vlastnosti Heleně zůstaly.

Přestože se dnes jmenuje Eser, žije ve Švýcarsku, je jí 83 let a už netančí. Když s ní ale mluvíte, osm křížků byste rozhodně nehádali. „Pokud se pečlivě nalíčím, učešu, ještě se chlapi koukají,“ odpovídá na kompliment exbaletka, exmodelka a exmanželka. „Ale k moři, které jsem tak milovala, už nejezdím. Co není na ukazování, radši schovám pod oblečením,“ směje. Postavu má ovšem stále štíhlou a při chůzi se modelka nezapře. Kariéru sice pověsila už dávno na hřebík, skončila i s modelingovou školou, denně však aspoň půl hodiny cvičí. „Člověk se musí udržovat ve formě, nesmí se vzdávat, i když v něm už leccos skřípe. To víte, u baletu musíte hodiny pilovat a dřít, naučíte se vydržet bolest. Sólistkou se nestanete jen tak,“ připomíná.

Životopisná kniha Heleny Koudelkové-Eser Životopisná kniha Heleny Koudelkové-Eser Zdroj: archiv

První sólovou roli tančila na prknech Slovenského národního divadla a další hlavní v plzeňském Divadle J. K. Tyla, ale nejradši vzpomíná na Alhambru. „Tehdy jsem také natáčela s režisérem Jaromírem Vaštou televizní pořady Vysílá studio A, pracovala pro divadla Rokoko i Apollo, kde zpíval Karel Gott a hráli bratři Štaidlové. Všechno to byla moc příjemná práce, nikdo nebyl za hvězdu, ani Gott nebo Matuška. Asi bych tam pokračovala dál, ale dostala jsem nabídku vystupovat v Paříži.“

Nabídka, která se neodmítá, a také velká křižovatka života Heleny, tehdy už matky šestiletého Martínka. Z „ciziny“ se totiž už prakticky nevrátila. Srpen 1968 a ruské tanky ji spolu s dalšími českými umělci zastihl na mezinárodním hudebním festivalu v polských Sopotech. Její čtyřčlenná skupina měla víza do Švýcarska. Heleně se s pomocí maminky podařilo do Curychu dostat i syna Martina, skupinu rozpustila a stala se ženou v domácnosti. Že jí zas tak dlouho nebyla, že ji manžel opustil a zůstala sama s oběma syny (mladší Michal se narodil ve Švýcarsku) a co se všechno potom událo, je na knihu. „Překvapila jsem sama sebe, že se mně, v oboru slova laikovi, podařilo ji sepsat,“ říká Helena o autobiografii Tanec života, za kterou v Praze dostala Senior prix 2015.

Helena Koudelková-Eser Helena Koudelková-Eser Zdroj: Česká televize

***

TAK ŠEL ČAS

1933 - Narodila se v Praze jako typický Střelec.

1952 - Absolvovala Pražskou konzervatoř a získala první angažmá ve Slovenském národním divadle.

1955 - Angažmá v Plzni, šest krásných let v báječné partě, ve kterých stihla odtančit šest hlavních rolí, vdát se, rozvést a znovu vdát a porodit syna.

1961 - Je šéfkou a sólistkou baletu pražské revue Alhambra.

1967 - S vlastní taneční skupinou Mercedes balet jezdí po Evropě.

2015 - V Plzni křtí knihu editovanou Jiřím Šantorou, kterou otevřeně sepsala o svém bohatém a „bláznivém“ životě.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU