Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kryštof Hádek – hvězda z Pekla

Zdroj: Profimedia.cz

Ve filmu 3 sezóny v pekle si Kryštof Hádek zahrál bohémského básníka, který pohoršuje celou Prahu, chrlí sprostá slova a prožívá vášnivý románek s nebezpečnou femme fatale.

Devět let poté, co Kryštofa Hádka proslavila role mladého pilota ve Tmavomodrém světě, dostal další osudovou roli, tentokrát ve filmu 3 sezóny v pekle. Odehrává se převážně v Praze před a po komunistickém převratu v únoru 1948. Kryštof Hádek v něm ztělesnil postavu básníka, inspirovanou undergroundovým velikánem Egonem Bondym, takže ve filmu nechybějí scény, v nichž mladý génius a provokatér nahlas recituje verše plné extrémních vulgarismů, huláká na pražskou intelektuální elitu nebo se obnažuje za bílého dnes v restauraci luxusního hotelu. Především však prožívá dramatickou a nepředvídatelnou milostnou romanci s tajemnou dívkou Janou v podání polské herečky Karoliny Gruszky. (I ona ostatně měla skutečnou předlohu v osobnosti originální bohémky a múzy Jany Krejcarové, jejíž matkou byla Milena Jesenská.)

Kryštof Hádek tak po delší době opět dostal šanci přesvědčit diváky, že je víc než jen pohledným blonďákem z nezávazných komedií. „Tohle natáčení jsem si užíval. Uvědomoval jsem si, jaké mám štěstí, že mám možnost zase hrát v něčem, co mě od začátku do konce baví, v čem není určité sebezapření. Někdy herec hraje v něčem, co není úplně šálek jeho kafe, ale tohle můj šálek rozhodně byl,“ konstatuje.

Zatímco během natáčení svého předchozího filmu 2Bobule „pracovně“zkonzumoval desítky litrů vína, režisér 3 sezón od něj naopak žádal abstinenci a řeholi. „Na jedné z prvních schůzek ke mně Tomáš přišel a říká: ,Ty když paříš, tak pak trošku otejkáš, viď? Tak s tím teď holt budeš muset přestat,´“ vzpomíná Kryštof.

Ale odříkání se vyplatilo. Hlavní role z 3 sezón v pekle mu totiž téměř jistě zaručuje nominaci na příštího Českého lva - obzvlášť v letošním roce, který rozhodně nebyl bohatý na premiéry zásadních filmových děl. A ještě něco mu 3 sezóny přinesly: právě díky nim byl totiž spolu s dalšími mladými evropskými herci vybrán mezi elitní desítku talentovaných Shooting Stars, která bude představena v příštím roce na filmovém festivalu Berlinale. Zařazení mezi Shooting Stars pro něj znamená nejen ocenění dosavadní práce, ale především šanci získat role v zahraničních filmech a evropských koprodukcích.

Kryštof Hádek, Miroslav Krobot, Karolina Gruszky, 3 sezóny v pekle Kryštof Hádek, Miroslav Krobot, Karolina Gruszky, 3 sezóny v pekle Zdroj: Profimedia.cz

Český DiCaprio

Kryštof Hádek poprvé na velkém plátně zazářil už v devatenácti letech a jeho osud se tak trochu podobal osudu Leonarda DiCapria v Titaniku. Díky svému talentu a své vizáži mladičkého naivního blonďáčka získal druhou největší roli v nejdražším českém filmu všech dob – Tmavomodrém světě. Role pilota Karla Vojtíška ho okamžitě zviditelnila se vším, co k tomu patří – hrnuly se nabídky na další role, rozhovory, fanynky… Na rozdíl od DiCapria si ovšem Hádek dokázal zachovat zdravý rozum, a když mu předčasná sláva přerůstala přes hlavu, dočasně „emigroval“ na hereckou konzervatoř do Velké Británie. V zemi, kde byl opět jen anonymním hereckým začátečníkem, strávil rok a půl, načež se vrátil do Česka a začal nanovo.

Kryštof Hádek, Karolina Gruszky, 3 sezóny v pekle Kryštof Hádek, Karolina Gruszky, 3 sezóny v pekle Zdroj: Profimedia.cz

„Když v osmnácti natočíte jeden z nejdražších filmů české kinematografie, tak se na to těžko navazuje. Česko není Amerika, kde takovéhle filmy vznikají několikrát do roka,“ přiznává. A pravda je, že v následujících letech měl na filmy spíše smůlu: zahrál si v puberťácké komedii Experti, v romantické komedii Bestiář či v manželské eskapádě Chyťte doktora nebo v dokonalém propadáku Crash Road (kde navíc hrál druhé housle vedle dokonale herecky indisponované Agáty Hanychové). Velmi úspěšná byla komedie Bobule z vinařského prostředí, kde si s lehkostí sobě vlastní vystřihl postavu šikovného floutka a podvodníčka. Žádný z uvedených filmů se do dějin kinematografie rozhodně nezapsal. Nabídkám z nekonečných seriálů však Kryštof Hádek až doposud úspěšně odolává. „Proti seriálům nic nemám, ale protože film miluji, mohu si zatím dovolit ten luxus hrát jen v nich,“ prohlašuje.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU