Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak moc trpěla Meghan v Britské královské rodině kvůli barvě pleti?

Britská královská rodina
Britská královská rodina
Zdroj: profimedia.cz
Britská královská rodina

O rasismu v britské královské rodině se v posledních měsících hovořilo hlavně v souvislosti s vévodkyní Meghan. Palác však její tvrzení zásadně odmítal. A přestože nyní může být situace jiná, dle nově nalezených dokumentů z 60. let minulého století Buckinghamský palác zakazoval zaměstnávání imigrantů a cizinců „jiné barvy pleti“ na vyšších pozicích. 

Čelí Buckinghamský palác dalšímu skandálu? Vévodkyně Meghan v rozhovoru s Oprah uvedla, že se v britské královské rodině necítila dobře, a dokonce šokovala širokou veřejnost tvrzením, že v paláci panovaly obavy o barvu pleti jejího tehdy nenarozeného syna Archieho, neboť Meghanina matka je černoška. Vévodkyně tak nepřímo označila královskou rodinu za rasistickou. Ta se však tvrzení bránila. V současné době sice mohou být věci zcela jinak, jak je ale patrné z dokumentů britské královské rodiny, které našel deník The Guardian, minimálně v šedesátých letech rodina skutečně rasistická byla!

Lidé „jiné barvy pleti“ jen jako služebnictvo

Jak dokumenty uvádí, od roku 1968 bylo v Buckinghamském paláci zakázáno zaměstnávat lidi „jiné barvy pleti“ na vedoucích pozicích. Nicméně mohli být přijati coby služebnictvo. Není přesně jasné, kdy bylo toto nařízení zrušeno. Buckinghamský palác se rozhodl tento zákaz z konce šedesátých let nekomentovat. 

Podle webu Medium.com měla královská rodina vždy jistý problém s lidmi „odlišné barvy pleti“. Skutečnost je prý doslova veřejným tajemstvím. Web přitom odkazoval na mnohočetné nemístné poznámky prince Philipa k cizincům, kterým se veřejnost vždy smála namísto toho, aby je kritizovala. Zdaleka však nejde jen o prince Philipa. Například princezna Marie Kristina z Kentu pojmenovala své dvě černé ovce Venus a Serena po sestrách Williamsových. Na seznamovací večeři s Meghan Markle si dokonce vzala brož zobrazující černošského otroka.

Meghan Markle trpěla

Princ Harry a Meghan v rozhovoru s Oprah nenechali na britské královské rodině nit suchou. A z velké části hovořili právě o rasismu. Na jejich tvrzení krátce nato reagoval i Harryho bratr, princ William, který trval na tom, že britská královská rodina v žádném případě není rasistická a jde o holý nesmysl. Při pohledu na mnohé skutečnosti ovšem toto prohlášení působí přinejmenším zvláštně…

Meghan zároveň prozradila, že cítila ze strany britské monarchie velký nátlak. Dlouhodobě se necítila dobře, což ji nakonec dovedlo až k myšlenkám na sebevraždu. S těmi se dle svých slov královské rodině svěřila, pomoci se jí však z žádné strany nedostalo. Důvodů pro opuštění královského dvora tak měla dvojice víc než dost. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky