Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Následníci trůnu: Proč je Harry až šestý a na George čeká speciální letadlo

Následníci trůnu
Následníci trůnu
Zdroj: profimedia
Následníci trůnu

Stále častěji se mluví o možných následnících britského trůnu. I když by se mohlo zdát, že pravidla jsou jasná, hned první muž v pořadí odejde s prázdnou.

Královna Alžběta II. nemá pod svými křídly jen samotnou Británii, ale i rozlehlá území Commonwealthu. Už 67 let panuje a přizpůsobuje se době. Seznam potenciálních následníků je téměř nekonečný, ale šanci má jen pár z nich. Paradoxem je, že princ Charles, který jí dýchá na záda, zřejmě ostrouhá a žezla se ujme rovnou jeho syn princ William. Ale jedná se opravdu jen o jednu z možností. Charles je od svých čtyř let připravován na roli krále a s největší pravděpodobností se jí také jednou zhostí. 

Nemám zájem


Ne každý touží po moci a povinnostech vladaře. Příběh Eduarda VIII., který trůn ještě před korunovací vyměnil za rozvedenou Američanku Wallis Simpson a situaci musel těsně před začátkem druhé světové války řešit Jiří VI., je všem velmi dobře známý. Po smrti Jiřího 6. února 1952 tak musela na trůn nastoupit jeho nejstarší dcera Alžběta. Abdikace je jednou z možností, jak se od následnických povinností oprostit. Už roky se spekuluje, že stejné úmysly má sama královna. Na rozdíl od jejího chotě Phillipa jí ale síly nedocházejí a ke změnám v nejbližší době zřejmě nedojde.

Boj o trůn nastane ve chvíli, kdy „zaúřaduje“ nečekaná smrt a Británie se náhle ocitne bez své ikony v čele. S vlastizradou, která by znamenala okamžitou stopku, se běžně nepočítá.

Hra o trůny

Padesátka kandidátů na britský trůn obsahuje i téměř neznámá jména. Šance, že by se k moci dostal někdo z konce seznamu je ale mizivá. Královská rodina si totiž zakládá na zajištění bezpečnosti a už příští rok bude princ George cestovat zvláštním letadlem, aby se v případě nehody zmírnily dopady tragédie. I tak je ale milé být jedním z uchazečů.

Charles, princ z Walesu

Nejstarší potomek královny Alžběty II. by měl mít britský trůn na dosah, ale možná díky svému věku bude nenápadně přeskončen a do jeho kompetencí spadnou jen dílčí povinnosti. Letos oslaví 71. narozeniny. I když pochází z rodiny, která má dlouhověkost v krvi, jeho babička se dožila úctyhodných 101 let a i sama královna je ve svých 93 letech hříčkou přírody, bylo by nesmyslné nastupovat na trůn v tak pokročilém věku.

Princ William, vévoda z Cambridge

Šanci zřejmě dostane královnin vnuk princ William, který je ztělesněním slušnosti a reklamou na spokojenou rodinu a úsměv od ucha k uchu. Už teď má na svých bedrech spoustu povinností, které spadají do kompetencí krále.

Princ George z Cambridge

Nejstarší dítě prince Williama a vévodkyně Kate je sice stejně jako jeho sourozenci vychováván tak, aby nepřišel o bezstarostné dětství, ale už teď se ho dotýká pár povinností a zvláštností. Čeká ho oddělené cestování nebo soukromá výuka zahrnující zevrubné informace o historii Británie, etiketě a ekonomice.

Princezna Charlotte z Cambridge

Princ Louise z Cambridge

Princ Harry, vévoda ze Sussexu

Kvůli stále se rozšiřující rodince svého bratra Williama se princ Harry v žebříčku následníků trůnu propadá stále hloub. Z bronzové pozice je prozatím šesté místo a šance na trůn mizivá.

Archie Mountbatten-Windsor

Nejmladší člen královské rodiny prozatím nedostal žádný titul, ale jen těžko by mohl předběhnout své dva bratrance a princeznu Charlotte. Možná neusedne na trůn, ale díky svým rodičům se už brzy přestěhuje na pár let do Botswany.

Princ Andrew, vévoda z Yorku

Princezna Beatrice z Yorku

Princezna Eugenie z Yorku

Princ Edward, hrabě z Wessexu

James Mountbatten-Windsor, vikomt Severn

Lady Louis Mountbatten-Windsor

Princezna Anna

Jediná dcera královny Alžběty II. nechtěla své děti vychovávat za zdmi paláce, a tak se pro ně zřekla všech titulů. I když jsou členy královské rodiny, vítanými hosty a stále si mohou dělat naděje na trůn, při výběru partnera zalovily mezi smrtelníky, věnují se parkouru a žijí obyčejným životem.

Peter Phillips

Savannah Phillips

Isla Phillips

Zara Tindall

Mia Tindall

Lena Tindall

David Armstrong-Jones, druhý hrabě ze Snowdonu

Charles Armstrong-Jones, vikomt Linley

Lady Margarita Armstrong-Jones

Lady Sarah Chatto

Samuel Chatto

Arthur Chatto

Princ Richard, vévoda z Gloucesteru

Alexander Windsor, hrabě z Ulsteru

Xan Windsor, pán z Cullodenu

Lady Cosima Windsor

Lady Davina Windsor

Senna Lewis

Tane Lewis

Lady Rose Gilman

Lyla Gilman

Rufus Gilman

Princ Edward, vévoda z Kentu

Lady Amelia Windsor

Lady Amelia je považována za nejkrásnější členku královské rodiny. Strojené akce jsou jí cizí, mnohem radši obchází večírky a promenáduje se po mole. Domovská agentura Storm Model Management v ní od začátku viděla velký potenciál a dnes je z ní úspěšná modelka, za kterou stojí například Chanel nebo BVLGARI.

Albert Windsor

Leopold Windsor

Louis Windsor

Lady Helen Taylor

Tato dáma se nechtěla svézt na vlně slávy plynoucí z královské rodiny, zanechala studia na prestižní umělecké škole Gordostoun a vydala se do Londýna, aby si znalosti ověřila v praxi. Podařilo se. Ze začátku pracovala v hotelu na recepci, ale dokázala se vypracovat. Zastupovala slavné umělce a 17 let byla pod křídly společnosti Giorgio Armani.

Columbus Taylor

Cassius Taylor

Eloise Taylor

Estella Taylor

Princ Michael z Kentu

Frederick Taylor

Maud Taylor

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky