Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak vypadá královská hrobka ve Windsoru: Proč zde není pohřben i princ Philip?

Princ Philip
Princ Philip
Zdroj: Profimedia
Princ Philip

Rakev s ostatky prince Philipa byla při pohřbu spuštěna do královské hrobky ve Windsoru. Kdo by si však myslel, že se jedná o poslední místo jeho odpočinku, byl by na omylu.

Ve věku úctyhodných 99 let zemřel princ Philip. S obrovskou ztrátou se vyrovnává celá Británie. Na pohřbu však mohli být jen ti nejbližší. Poslední rozloučení se odehrálo u královské hrobky ve Windsoru, kde se po dlouhé době sešli i rozhádaní bratři Harry s Williamem.

Smuteční obřad končil aktem, kdy byla do rodinné hrobky spuštěna rakev s ostatky. V rodinné hrobce leží dalších 24 členů rodiny, z toho tři králové. Pro prince se však nejedná o poslední místo, kde spočine.

Po smrti manželky Alžběty se jeho ostatky přesunou na královské pohřebiště u sídla Frogmore Estate blízko hradu Windsor, kde budou s královnou ležet vedle sebe. Britská veřejnost si však něco takového ještě neumí představit.

Kde princ Philip spočine s královnou?

Královna se zatím těší dobrému zdraví. Ke konci dubna jí bude pětadevadesát let a s Philipem strávila takřka celý život. „Inspirovala nás jeho neochvějná loajalita vůči královně, jeho služba státu a Společenství (Commonwealth), jeho odvaha, statečnost a víra,“ uvedl při obřadu windsorský děkan David Conner.

„Naše životy byly obohaceny výzvami, které před nás postavil, podporou, kterou nám dal, jeho laskavostí, humorem a lidskostí,“ dodal. Ještě před smuteční ceremonií vyrazil ke kapli smuteční průvod.

Nechyběli v něm ti nejbližší členové královské rodiny. Tedy kromě Meghan, manželky prince Harryho, která se kvůli těhotenství nemohla dostavit. Mohlo by to pro ni být rizikové, a tak pohřeb sledovala prostřednictvím live streamu.

Meghan se na pohřeb nemohla dostavit

„Meghan by si moc přála, aby mohla přiletět do Británie, aby podpořila svého manžela, jenže její lékař jí důrazně doporučil, aby cestu neabsolvovala z důvodu pokročilého stadia těhotenství,“ řekl zdroj blízký páru dle Vanity Fair.

Možná je dobře, že si cestu ušetřila. Údajně právě ona rozdělila bratry Harryho a Williama a rozhovorem s Oprah Winfrey, kde si stěžovala na poměry v královské rodině, tomu moc nepřidala. Bez její přítomnosti si nakonec oba měli co říct.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky