Veřejnost nejprve překvapila princezna Kate, která v lednu náhle zrušila své plánované aktivity s odůvodněním, že se v nemocnici podrobila plánovanému zákroku. O jakou operaci šlo, pohledná brunetka neprozradila, nicméně její fanoušci byli poměrně znepokojeni. 

V nemocnici totiž Kate strávila dva týdny a následná rekonvalescence by měla trvat až do Velikonoc. To svědčí o tom, že pravděpodobně nešlo o nic banálního. Společně s faktem, že se výkonu podrobila v zařízení, které se specializuje na onkologickou léčbu, to skutečně působilo děsivě. Palác nicméně oznámil, že o rakovinu se nejedná. 

Krátce poté přiznal její tchán Karel III., že jej trápí potíže s prostatou, kvůli kterým se rovněž musel podrobit zákroku. Onemocněla také vévodkyně Sarah, kterou trápí onkologické onemocnění kůže. 

Po sérii onemocnění přišla další rána

Nedlouho poté přišla další zpráva, že panovník trpí rakovinou, se kterou se momentálně léčí. S reprodukčními orgány ale prý nesouvisí. I přesto je veřejnost nervózní. V královské rodině totiž je obvykle zvykem informace o soukromých záležitostech příliš neventilovat. 

Nyní se proto spekuluje o důvodech, proč se král Karel III. rozhodl své zdravotní trable sdílet s poddanými. Jedním z důvodů může být fakt, že komunikace o zdraví zesnulé královny Alžběty se setkala s kritikou - Britové těžce nesli, že se v jeden den dověděli, že je panovnice nemocná a již o pár hodin později se museli vyrovnávat s jejím úmrtím. 

Pokud se tedy v případě současného vládce jedná o závažné obtíže, je možné, že se palác zkrátka chce vyhnout tomu, že by se podobný scénář mohl v krajním případě opakovat.

Král se rozhodl jít cestou osvěty

Druhým důvodem může být také prevence vážných nemocí. Král údajně chtěl podpořit všechny muže, které trápí potíže s prostatou, což se mu pravděpodobně podařilo. Návštěvnost webových stránek s touto tématikou po oznámení diagnózy prudce vzrostla. 

“Jeho Veličenstvo by rádo poděkovalo všem, kdo během minulého týdne poslali svá přání brzkého uzdravení, a těší ho, že jeho diagnóza má pozitivní dopad na povědomí o veřejném zdraví,” uvedl Buckinghamský palác. Ostatně právě rozsáhlé vyšetření prý mělo čirou náhodou objevit také nesouvisející onkologické onemocnění.

“Během králova nedávného nemocničního zákroku pro nezhoubné zvětšení prostaty byl zaznamenán další problém,” stojí v oficiální tiskové zprávě. 

“Následné diagnostické testy identifikovaly rakovinu. Jeho Veličenstvo dnes zahájilo plán pravidelných ošetření a lékaři mu doporučili, aby odložil povinnosti ve styku s veřejností,” je v textu dále uvedeno. 

O panovníka se strachují oba synové

O krále Karla III. si nedělají starosti pouze jeho poddaní, ale také jeho nejbližší. Zatímco jeho starší syn a následník trůnu princ William nyní plánuje převzít část otcovy agendy, aby se monarcha mohl soustředit na své zdraví, do Londýna dorazil také jeho mladší syn. 

Vévoda ze Sussexu údajně však nestrávil noc v žádné z královských rezidencí, ale v luxusním hotelu.

Princ Harry se s rodinou v poslední době odcizil poté, co se rozhodl vzdát velké části svých veřejných funkcí a s rodinou se odstěhovat do Spojených států. Nemoc jeho otce ho ale nejspíš nenechala chladným, a tak se za ním ihned po oznámení nemoci vypravil navzdory tomu, že jejich komunikace je již nějakou dobu pořádně napjatá. 

V úterý odpoledne letadlo s princem Harrym na palubě podle informací britských médií přistálo na letišti Heathrow. Odtud mladší z obou princů zamířil do paláce Clarence House, kde jeho otec v posledních dnech pobýval. 

S bratrem se Harry zatím nesešel

Oba muži spolu poté krátce pohovořili, což bylo ostatně poprvé od Karlovy květnové korunovace, kdy se setkali osobně. Poté již král i s manželkou Camillou zamířil na venkovské sídlo v Sandringhamu, kde se bude nyní věnovat svému zdraví. 

Nemilou zprávu o onemocnění měl prý aristokrat synovi sdělit osobně prostřednictvím telefonického rozhovoru, který byl zdroji z blízkosti rodiny popsat jako vřelý. Krátce poté se Harry vydal na cestu do Londýna, zatímco jeho manželka Meghan a děti Archie a Lilibet zůstali doma v Kalifornii.

S bratrem Williamem, se kterým se Harry odcizil zejména kvůli vztahu jejich manželek - princezny Kate a vévodkyně Meghan, které k sobě nechovají přílišné sympatie, se nicméně mladší princ zatím nesetkal. Je ale velmi pravděpodobné, že tváří v tvář rodinným těžkostem půjdou jejich spory stranou a oba princové se nyní v Londýně setkají.

Související články