Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zotavení z covidu nemusí mít zdaleka vyhráno: Následky viru mohou být fatální

Deprese
Deprese
Zdroj: pixabay.com

Když nakažený koronavirem svede se zákeřnou nemoci úspěšný souboj, nemá ve velké většině případů zdaleka vyhráno. Příznaky související s nakažením totiž může zotavený pociťovat i dlouho po svém vyléčení. A nemusí jít jen o problémy s dýcháním a bolesti hlavy…

Mezi časté příznaky onemocnění koronavirem patří bolesti hlavy, klubů, svalů a problémy s dýcháním. Tyto problémy však mohou přetrvávat i poté, co se nemocný z nemoci vyléčí. Podle nových studií však vyléčené často příznaky pronásledují i nadále. Často se k nim přidávají i jiné problémy.

„Lidé zotavující se z koronaviru mohou pociťovat problémy s dýcháním, problémy se srdcem a ledvinami,” varovala podle webu Hackensack Maridian Health lékařka Laurie Jacobs. „Lidé, co prodělali nemoc, mají také větší riziko vzniku krevních sraženin, které mohou vést k mrtvici či infarktu,” dodala ještě. Je toho ale mnohem víc.

Testování na koronavirus Testování na koronavirus Zdroj: Shutterstock

Nová studie University of Frankford v Německu ukázala, že u více než 75 % zotavených z koronaviru vykazovala jejich srdce abnormální aktivitu. Většina z nich měla dokonce ve svalech a v srdci zánět, který může být velice komplikovaný a může vést až v trvalému onemocnění srdce či jeho selhání.

Je všeobecně známo, že koronavirus postihuje především dýchací cesty, a to hlavně plíce. Znepokojující je zpráva o tom, že u zotavených může způsobit trvalé problémy s dechem. Vyléčení, kteří museli být v průběhu nemoc dokonce napojeni na plicní ventilátor, mohou zažívat ještě závažnější komplikace. 

„Pokud jste měli covid a stále máte problémy s dýcháním, rozhodně o nich řekněte svému lékaři. Je nutné znovu vybudovat sílu,” apeluje na vyléčené lékařka.

Průzkumy rovněž ukazují, že může koronavirus postihovat mozek a centrální nervovou soustavu. Někteří vyléčení popisují stále trvající příznaky jako jsou bolest hlavy, malátnost, potíže se soustředěním nebo zapomínáním, a dokonce halucinace. Tyto komplikace doprovází hlavně zotavené, kteří prodělali těžký průběh nemoci. Mnoho z nich má obavy i z mrtvice.

„Jak nemoc prostupuje tělem, je jistá šance vzniku krevní sraženiny, která může způsobit mrtvici. Stále však úplně nerozumíme tomu, proč jsou srážlivosti krve více běžné u onemocnění covidem než u jiných virových onemocněních,” dodala ještě doktorka Laurie Jacobs. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU