Ztráta čichu patří k velmi častým příznakům nákazy koronavirem, který se projevuje především u mladších jedinců. U většiny z nich dochází k jeho obnově během několika týdnů po vyléčení. Podle informací webu echo24.cz může však jeho návrat trvat i roky. K jeho znovuzískání však může pomoci takzvaný čichový trénink.

Statistiky hovoří o tom, že ztrátu čichu v průběhu onemocnění pocítilo přes 60 % nakažených. „Ve studii provedené v České republice v průběhu první vlny epidemie udávalo poruchu čichu 54 % nemocných,” uvedla Česká společnost ORL a chirurgie hlavy a krku s tím, že se typicky vyskytuje u mladších pacientů. Podle Státního zdravotního ústavu u téměř 90 % pacientů dochází k obnově čichu do čtyř týdnů. Zbývajících 10 % s komplikací bojuje i nadále. SZÚ tak uvedl s odvoláním na studii v lékařském časopise Annals of Internal Medicine.

Koronavirus se dle informací SZÚ zachycuje na proteinech vyskytujících se v mnoha částech těla včetně nosu. A tak by prý mohlo docházet k poškození čichových receptorů. „Víme, že nervy v zánětlivém prostředí nefungují příliš dobře. Takže ze všech těchto důvodů není divu, že tento virus způsobuje poruchu čichu,” uvedl Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ. „Dobrá zpráva je, že buňky v čichovém epitelu se mohou regenerovat poté, co byly poškozeny. Ale tato regenerace může trvat až dva roky nebo více,” dodal ještě.

Obnovu čichu je však možné urychlit, a to pomocí takzvaného čichového tréninku. „Každý den pacient volně čichá dvakrát denně alespoň po dobu pěti minut ke čtyřem vůním (růže, eukalyptus, hřebíček, citrón). Trénink je doporučeno provádět dlouhodobě (alespoň 32 týdnů) a koncentrace látek má být vysoká. Čichový trénink se jednoznačně ukazuje jako úspěšný v léčbě poruch čichu,” uvedla Česká společnost ORL a na svých stránkách zveřejnila podrobný návod.

I tak se však může kýžený výsledek objevit až po delší době. Jakákoliv regenerace nervové tkáně v lidském těle je jedna z nejpomalejších. „Je to něco podobného, jako když ztratím svalovou hmotu a musím chodit do posilovny, posilovat ten daný sval, aby opět nabyl svůj objem,” nechal se slyšet Jan Plzák, přednosta kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole pro Českou televizi.

Pokud u vyléčeného pacienta příznaky přetrvávají déle jak čtyři týdny po odeznění ostatních příznaků, měl by zvážit vyšetření na ORL.