Panika lidí v Číně je naprosto oprávněná. Počet nakažených tam přesáhl už 30 tisíc a smrtelných obětí je více než 600. V provincii Chu-pej, kam spadá i město Wu-chan se staví nové nemocnice, jelikož ty stávající jsou přeplněné. Lékaři jsou společně se sestrami jedinou nadějí na uzdravení a stávají se tak pro ostatní každodenními hrdiny.

Čínská sestra Yao se rozhodla popsat, jak to nyní v nemocnici chodí. Yao pracuje na klinice v provincii Hubei, ve městě Xiangyang. Odebírá vzorky krve a zkoumá, zda v nich není koronavirus. Před vypuknutím epidemie chtěla jet Yao do Kantonu, kde má celou rodinu a strávit s ní Nový rok. To se ale nestalo.

Sestra pracující v Číně popsala, jak vypadá služba v nemocnici

„Je pravda, že máme jenom jeden život, ale uvnitř mě jsem slyšela hlas, který mi našeptával, že musím,“ popsala Yao, proč šla dobrovolničit. „Řekla jsem si, že musím být připravená a dobře se chránit. I když člověk nemá ochranný oblek, může si vzít pláštěnku. Kdybych neměla k dispozici masku, požádala bych své přátelé, aby mi ji poslali z jiného koutu Číny. Vždycky existuje řešení,“ řekla Yao pro BBC.

Lidé mají strach a jsou zoufalí

„Je to velmi těžká práce a také smutná. Láme mi srdce. Nikdo nemá čas přemýšlet o vlastní bezpečnosti. Musíme k lidem přistupovat s citem. Mnoho lidí, co k nám přijde, má strašný strach. Někteří jsou na pokraji nervového zhroucení,“ pokračovala mladá zachránkyně.

„Když na konci směny sundáme ochranné obleky, zjistíme, že jsme celí mokří od potu. Mnoho mých kolegů spí po svých směnách na židlích, protože jsou příliš unavení na to, aby vůbec zvládli chůzi,“ dodala Yao a řekla tak nahlas, jak náročnou práci všichni vykonávají.

Virus se nyní objevil už ve 27 zemích. Kromě Číny je mezi nimi třeba Velká Británie, Německo, Francie, USA, Thajsko nebo Itálie.