Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Trápí vás bolest hlavy? Jak poznat, jestli jde o migrénu či příznaky koronaviru

Migréna – Vzkaz z pekla
Migréna – Vzkaz z pekla
Zdroj: Isifa.com

Vzhledem k tomu, že nový koronavirus nadále cení své tesáky po celém světě, člověk snadno začne panikařit, když hůř cítí, zažije záchvat chladu nebo dokonce i přetrvávající bolest hlavy. Vzhledem k tomu, že covid zuří a projevuje se různými způsoby u různých lidí, je pandemická panika pochopitelná věc. Jak ale poznat, která bolest hlavy patří mezi příznaky?

Pokud trpíte oslabujícími bolestmi hlavy častěji než dříve, může za to pravděpodobně spíše stres související s koronaviry než samotné nakažení. Opětovně se rozpadající hranice mezi prací a domovem, stále četnější začínají být obavy z nezaměstnanosti a starosti s možným nakažením infekcí pokaždé, když vystrčíte nohu z domu – za téměř nepřetržitou bolest hlavy lze vinit mnohé z těchto okolností. Pochopitelně ale může jít i o projev nemoci…

Pandemie změnila samotnou tvář naší reality, a to více způsoby. Nejen, že jsme na obrazovkách našich chytrých telefonů a počítačů nalepeni mnohem víc než v minulosti, ale dramaticky nyní zase poklesly také naše aktivity související s fitness (chůze, běh, cvičení, meditace atd.).

A navíc, naše spánkové návyky kvůli vnějším vlivům také zažívají své. Tyto drastické změny v každodenních návycích lze přičítat také častým bolestem hlavy nebo více migrenózních bolestí hlavy.

Vzhledem k tomu, že bolest hlavy je také jedním z příznaků nemoci COVID-19, je přirozené zkoumat každý záchvat pulzující bolesti v hlavě. I když nemusí jít o jeden z nejčastějších příznaků koronaviru (častější je suchý kašel, horečka, extrémní vyčerpání, ztráta čichu nebo chuti), podle WHO (Světové zdravotnické organizace) zhruba 14 procent lidí cítilo při nakažení hlavně bolesti hlavy.

Ještě ale nepanikařte! Pokud se cítíte jako při vaší běžné bolesti hlavy nebo migréně a nemáte jakékoli další známé příznaky covidu (horečka, suchý kašel, ztráta čichu a chuti), je docela pravděpodobné, že se jedná o běžnou bolest hlavy.

Řada lidí při migréně zvrací, ztrácí rovnováhu, nemůže mluvit, má zimnici, průjem, je zmatená a dezorientovaná. Řada lidí při migréně zvrací, ztrácí rovnováhu, nemůže mluvit, má zimnici, průjem, je zmatená a dezorientovaná. Zdroj: Shutterstock

Bolest hlavy způsobená nemocí COVID-19 se nejčastěji popisuje jako napjatý pocit svírání kolem hlavy, což podle odborníků může být způsobeno cytokinovou bouří, která vede k zánětu a bolesti.

Celkově vzato nemusí být bolest hlavy důvodem k obavám, pokud se neprojevuje jiným způsobem než dříve nebo pokud není doprovázena dalšími příznaky, jako je nevysvětlitelné vyčerpání, bolest těla, pocit opotřebení atd.

Pokud však máte pocit, že vaše bolest hlavy je něčím neobvyklá a existuje cokoli, díky čemu je vám podezřelá, ujistěte se, že jste zkontrolovali další příznaky koronaviru, a pokud nějakými trpíte, raději se okamžitě obraťte na svého lékaře.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky