Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Deprese a tloustnutí: Jak předejít problémům v období izolace kvůli coronaviru

Roušková vlna II. v Pardubicích
Roušková vlna II. v Pardubicích
Zdroj: Deník / Luboš Jeníček

Přestože klasický lockdown se všemi nařízeními, která k němu patří, v Česku zatím vyhlášen nebyl, současná opatření ho přinejmenším připomínají. Spousta lidí se snaží chránit sebe a ostatním tím, že se dobrovolně izolovali. Jak ale čas strávený doma prožít v co nejlepší náladě?

Počty nakažených každým dnem rostou a vláda se proto rozhodla vydat nová nařízení, která mají šíření nákazy koronavirem zpomalit. Nově jsou například povoleny jen nezbytně nutné cesty do zaměstnání a na nákup. Je možné vyrazit na procházku do přírody, avšak jen v maximálním počtu dvou osob. Pro spoustu jedinců se jedná o těžké období kvůli tomu, že se nemohou stýkat se svými přáteli tak, jak byli zvyklí. Stejně tak museli omezit různé aktivity, kterým se věnovali. 

Někteří se dokonce rozhodli k dobrovolné izolaci, aby případně neohrožovali zdraví ostatních, ale také to své. S tím přichází několik těžkostí. Jak se během této situace chovat a předejít špatným psychickým stavům?

Důležité je především zůstat s okolním světem v kontaktu. V dnešní době není problémem kontaktovat své přátele pomocí nejrůznějších platforem. Když se lidé cítí sami, měli by se spojit se svými blízkými přes telefon nebo alespoň zprávy. S dobou strávenou v pohodlí doma přichází také velké množství volného času, kteří najednou někteří jedinci neví, jak využít. Za zkoušku rozhodně stojí například učení se novému jazyku, čtení knih, domácí cvičení či kouzlení v kuchyni. 

Doma však lidé rozhodně nespálí tolik energie, kolik by spálili při pohybu venku. Je proto třeba dbát na vyvážený jídelníček. Ten nejen že může mít blahodárný vliv na psychiku, ale hlavně zajistí, že jedinci nevyjdou z lockdownu o několik kilo těžší. 

Důležité je dbát na vyvážený jídelníček

Dbejte na pitný režim. Ten dodržujte i v čase, kdy nemáte povolené jídlo. Dbejte na pitný režim. Ten dodržujte i v čase, kdy nemáte povolené jídlo. Zdroj: Shutterstock

Jak už bylo řečeno, stále jsou povoleny procházky v přírodě, přestože jen v maximálním počtu dvou osob. Není nic lepšího než vyrazit ven na čerstvý vzduch, a to i v případě, kdy jedinec nemá nikoho druhého do páru. Chůze zároveň patří k nejlepším spalovačům tuku. Dvouhodinová procházka lesem tedy skvěle vyčistí hlavu, uleví od psychických problémů a zároveň pomůže shodit nějaké to kilo navíc.

Zároveň je důležité zavést si denní režim. Přestože najednou odpadá povinnost chodit do kanceláře, což může vést k touze strávit celý den v pyžamu a čas od času udělat nějakou práci na počítači, je důležité vytvořit si denní rozvrh. Vstávat v určitou dobu, věnovat se práci, následně nějaké fyzické aktivitě, odpoledne se trochu odpočinout. Snažit se zůstávat aktivní po celý den a následně nemít pocit z promarněného času. 

Procházka venku je skvělým pomocníkem při špatných psychických stavech

Pravidelně choďte alespoň na krátké procházky Pravidelně choďte alespoň na krátké procházky Zdroj: Kirsten Bühne, Pexels

Zůstat aktivní je velmi důležité. Při velkém množství času, kteří jedinci nemají jak využít, se lidé často pouští do intenzivního přemýšlení o různých problémech. To má za následek tíživé psychické stavy, a dokonce může způsobovat i nespavost a konstantní přítomnost špatné nálady.

Dlouhý čas strávený doma je zkrátka nutné správně využít. Někteří jedinci si jej chválí, neboť mají po dlouhé době ve svých životech čas na aktivity, které dříve kvůli své vytíženosti odkládali.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky