Vliv Mrázka byl tak veliký, že se s ním spojil i zpěvák Karel Gott, který společně s Mrázkem a Miroslavem Provodem založil Nadaci Karla Gotta Interpo. Jejím cílem bylo pomáhat dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby. Zpěvák při založení věnoval čtyři milionu korun.

Kariéra

Úspěšný podnikatel začínal jako vyučený lakýrník, který se stal klasickým vekslákem. Obchodoval s hodinkami, walkmany a šátky. Tehdy se díky vyřizování účtů s jinými veksláky dostal na dva měsíce do vyšetřovací vazby a byl odsouzen k podmíněnému trestu. Spravedlnosti se ovšem nezalekl, a tak po roce 1989 rozjel své podnikání ve velkém. Nastřádáno měl několik milionů korun a zaměřil se na skupování realit, díky kterým pak získali lidé spojení s ním stovky milionů korun, protože je zastavili u bank za poskytnuté úvěry. Policie pak opět vyšetřovala Mrázka z podezření, že šlo o podvod, protože odhady nemovitostí byly nadhodnocené. V posledních letech svého života byl považován za mozek finanční skupiny, která kontroluje potravinářský kolos Setuza a olejářskou společnost Český olej.

Pokusy o zabití Mrázka

Poprvé se ho někdo pokusil zavraždit v roce 2002. Tento pokus dopadl neúspěšně a podnikatel od té doby jezdil v opancéřovaném autě. Ani dokonalé bezpečnostní auto nezabránilo jeho smrti. Druhý pokus o jeho zabití vyšel. František Mrázek byl pravděpodobně zavražděn nájemným vrahem 25. Ledna 2006 na parkovišti před sídlem své společnosti v budově Nové Dvory v Durychově ulici v Praze. Podle policie se jednalo o čin profesionála. K vraždě byla použita odstřelovačská puška a speciálně upravený náboj, který měl způsobit větší zranění při zásahu. Kulka byla mířena přímo na srdce, jeho smrt nebyla objasněna a policie její vyšetřování odložila. Motiv jeho zabití zůstal stejně jako pachatel neobjasněn. Největší spekulací, proč byl Mrázek zabit, byly zákulisní tahanice o ústecký podnik Setuza. Jednou z variant byla i vyšetřovací verze, že Mrázka zabil syn Antonína Běly. Toho měl Mrázek zaučovat dlouhá léta do praktik podsvětí. Krátce po Mrázkově smrti byl zavražděn v blízkých Kunraticích jeho přítel Jiří Kubín, ten měl údajně mít kompromitující materiál na tehdejšího politika Stanislava Grosse.

Rodina

Ani Mrázkova rodina se nevyhnula kontroverzím. Jeho syn Michal vystudoval práva na rychlouniverzitě v Plzni. Právu se i přes dokončené studium nevěnuje a živí se jako podnikatel s realitami. Se svou rodinou žije v Českém Brodě, kde žil i jeho známý otec. Právě díky svému otci na sebe a svou rodinu neupozorňuje, v minulosti mu bylo vyhrožováno smrtí. O bezpečnostních opatřeních, které podnikl pro svou bezpečnost, se zmínil v rozhovoru pro Idnes. „Na nemovitost jsem nainstaloval kamery, pohybová čidla. Mám zpět ochranku. Jak osobní, tak na baráku“. Manželka podnikatele, Ivana Mrázková, byla celý život po boku svého muže v domácnosti, po jeho smrti začala podnikat a nyní vlastní několik firem. Druhé dítě Mrázka, dcera Monika, se dostala do podvědomí hlavně díky vztahu se synem mafiána Běly. Vztah jim ovšem nevydržel.

František Mrázek byl natolik kontroverzní osobností, že se stal předlohou hned k několika postavám ve filmu i seriálech. V roce 2011 ztvárnil Mrázka ve filmu Příběh kmotra Ondřej Vetchý. V televizním seriálu Expozitura tuto osobnost představovala postava magistra Mráze, kterou hrál David Prachař. V posledních dnech jsme mohli vidět v seriálu Devadesátky jako Mrázka herce Alberta Čubu.

Další zdroje: Aktuálně, Neovlivní