Kelly McGilllis: Hvězda Top Gunu má za sebou trauma, kterého se nikdy nezbavila

Kelly McGilllis
Kelly McGilllis

Když se Kelly McGillis (61) objevila ve filmu Top Gun, její kariéra byla na vrcholu. Pak ale následoval pád. Celoživotní problémy s vlastní identitou ji vehnaly do náruče drog a alkoholu.

Ve své době patřila mezi nejžádanější herečky světa, srovnávali ji s Grace Kelly nebo Katharine Hepburn. Půvab a jakási noblesa jí byly vlastní už od mládí. Narodila se 9. července 1957 v Kalifornii v rodině lékaře a porodní asistentky jako nejstarší ze tří dcer. Už jako školačka se věnovala ochotnickému divadlu a v jedenácti letech si zahrála v prvním televizním seriálu.

Drsné přepadení

Absolvovala prestižní herecké školy a v roce 1979 se provdala za spolužáka Boyda Blacka, s nímž vydržela dva roky. V roce 1982 ji potkal děsivý zážitek. Do bytu na Manhattanu, kde bydlela s kamarádkou, se vloupali dva muži ozbrojení nožem a znásilnili ji. Jedním z útočníků byl teprve patnáctiletý chlapec, který utekl z polepšovny. Právě tehdy začaly její vleklé problémy v intimní oblasti, které postupem času ještě gradovaly.

Mezitím zahájila hereckou kariéru ve velkém stylu. Všeobecné uznání se jí dostalo hned v jedné z prvních rolí. Ve filmu Svědek (1985) ztělesnila mladou vdovu z náboženské sekty Amishů, které poskytuje ochranu policista v podání Harrisona Forda. A pak už přišel čas Top Gunu (1986), kde s Tomem Cruisem vytvořila jeden z nejslavnějších mileneckých párů.

Láska k ženám

O tři roky později šokovala svého manažera, když oznámila, že s herectvím končí. Vdala se za výrobce jachet Freda Tillmana, odstěhovala se s ním na Floridu, kde přivedla na svět dcery Kelsey a Sonoru. Šťastná ale nebyla. Herectví jí chybělo, a tak se čas od času objevila v menší roli. Snad ještě víc ji ale užíralo stále rostoucí přesvědčení, že ji sexuálně přitahují ženy. „Trvalo dlouho, než jsem si to připustila, a pak jsem zase čekala, až budou děti velké," říkala.

Kelly McGilllis

V roce 2000 způsobila pozdvižení, když se objevila ve filmu Opičí maska, kde měla velmi odvážné lesbické scény. O dva roky později se rozvedla s Fredem, přičemž se už šuškalo, že udržuje milenecký poměr se servírkou Melanií Leis.

Kelly ale stále odmítala o své odlišné orientaci promluvit a nemoha se smířit s tím, že je „jiná". Psychické napětí uvolňovala pomocí alkoholu a drog. Až v roce 2009 našla odvahu a k lesbickým sklonům se veřejně přiznala. O rok později vstoupila s Melanií do registrovaného partnerství. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky