O soukromém životě zesnulého miliardáře Petra Kellnera se toho moc nevědělo. Jednou z mála informací, které prosákly na povrch, byla jeho vášeň k zimním sportům. Ostatně na snowboardu se objevil i na jedné z výročních zpráv své společnosti PPF. Vzhledem k tomu, jak moc se vyhýbal fotografům a očím veřejnosti, si i pro své zimní radovánky vybíral odlehlejší místa, kam se běžní smrtelníci dostanou jen stěží. Možná právě proto se zamiloval do heliskiingu.

O co vlastně jde?

Heliskiing se ve své podstatě od klasického lyžování či jízdy na snowboardu nijak zásadně neliší. Rozdílný je ale způsob, jakým se lyžaři na vrchol hory dostanou, a také terén, po kterém jezdí. Jak už napovídá samotný název, sportovci jsou na start své cesty dopraveni helikoptérou namísto lanovky, která je u klasického lyžování naprosto běžná. Právě vrtulník umožňuje zimním nadšencům dostat se na místa, kam se jinak dopravit nelze. Jde zpravidla o odlehlé oblasti, daleko od dosahu lidí, jež nabízí naprosté soukromí a také zcela neposkvrněný sníh.

Spousta lidí se domnívá, že lyžaři při heliskiingu vyskakují přímo z helikoptéry, to je ale podle freeridera Robina Kalety zcela jinak. „Za to můžou adrenalinové filmy, možná James Bond. Ve skutečnosti vrtulník přiletí nahoru, tam sedne, lidé vystoupí, a když jsou všichni venku, pilot zamává a odlétá,“ nechal se sportovec slyšet pro iSport.cz.

Nabízí jej jen pár zemí

Případní zájemci o takový způsob lyžování si však musí připravit nemalé peníze. Ve většině případů je totiž aktivita součástí většího ubytovacího balíčku v horských střediscích. Celková cena pobytu se pak dle Blesku pohybuje okolo 65 tisíc korun na osobu. Záleží však na mnoha dalších faktorech a nabízených službách. Někdy může finální částka vyrůst až na statisíce. Týdenní pobyt v luxusním resortu Tordrillo, ve kterém byl ubytovaný právě Petr Kellner, začíná zhruba na 300 tisících korunách na osobu.

Heliskiing rovněž není možné provozovat všude. Spousta zemí jej totiž zakázala, neboť podle environmentalistů zvuk helikoptéry může rušit divoká zvířata, která se v oblastech vhodných pro lyžování pohybují. Například v Německu a ve Francii je tak tento druh sportu zakázán. V Evropě je povolen třeba ve Švédsku a Švýcarsku.

Pád helikoptéry je zcela výjimečný

Komplikace letounu jsou u heliskiingu paradoxně tou nejmenší obavou. Mnohem pravděpodobnější jsou pády laviny nebo nejrůznější úrazy, ke kterým může při jízdě v neprobádaném terénu dojít. „Za padesát let plus, co heliskiing existuje, vím o jediné nehodě vrtulníku, před třiceti lety v Jižní Americe,“ řekl pro iSport.cz Kaleta.

Do historie heliskiingu se černým písmem ale zapíše také tragédie, ke které došlo v sobotu 27. března na Aljašce poblíž ledovce Knik. Právě tam totiž havarovala helikoptéra, na jejíž palubě se nacházel i český miliardář Petr Kellner. Ten při incidentu přišel společně s dalšími čtyřmi lidmi o život. Jediným přeživším katastrofy je český snowboardista David Horváth.