Seniorka Marie Švecová byla sestřenicí herečky Marie Pilátové, která si v oblíbené trilogii zahrála maminku Venci Konopníka. Vitální žena, která měla pořádnou vyřídilku, tehdy Zdeňka Trošku, který obsadil do menších rolí řadu obyvatel Hoštic, velmi zaujala. 

Marie Pilátová později popsala, že ve skutečnosti její sestřenice nebyla tolik drzá a nenechavá jako Keliška. “Ale vůbec nebyla taková Keliška, jak ji ukazovali. Byla taková od rány, moc si toho nenechala líbit, ale tak jak byla drzá tam, taková nebyla,“ uvedla Pilátová v dokumentu Slunce, seno, 30 let! později. 

Nicméně stejně jako ona měla ráda společnost a také byla velmi pohostinná, což mnohokrát dokázala celému štábu. 

Byla vynikající kuchařka

Jiří Lábus na ni vzpomíná s láskou a ještě více vzpomíná na to, jak se dovedla ohánět v kuchyni. "Paní Švecová výborně vařila. Zvala nás co chvíli na oběd do svojí chalupy, s celým štábem jsme tam vždycky skvěle poobědvali," zavzpomínal po letech.

Marie Švecová byla známá tím, že měla velký smysl pro humor, i když by to do ní na první pohled nejspíš nikdo neřekl. Když se z Hoštic díky filmu stal oblíbený cíl výletníků, velmi ráda je po okolí provázela a tu a tam dala k dobru také veselou historku z natáčení.

"Ukažte mi jednu ženskou na vsi, která by se nezajímala o dění ve vesnici? Všechny! A která přišla s jó drbem, byla uznávaná, aspoň do momentu, než ji trumfla jiná. A tak se snažily, a to je drželo při životě,“ vyjádřil se kdysi režisér Troška v rozhovoru pro Šíp. 

Měla strach z italské kuchyně

"Kelišová, tedy paní Švecová, nemusela nic hrát, stejně jako všechny ostatní ženské. Dobře jsem věděl, jakou do jaké role obsadit. Zbavil jsem je jen trémy a ostychu a byly samy sebou," popsal, podle čeho si neherečky do své komedie vybíral. 

Když došlo na natáčení posledního dílu trilogie Slunce, seno, erotika, vyrazil celý štáb včetně Kelišky do Itálie. Marie Švecová ovšem tamní kuchyni příliš nedůvěřovala, a tak se na cestu patřičně vybavila. 

Zabalila si zásoby vlastního jídla na celý týden. Připravila si třeba řízky, vajíčka natvrdo nebo dokonce konzervy. Nějakou dobu tak spokojeně hodovala na vlastních pochoutkách, nakonec jí to ale nedalo a rozhodla se přece jen vyzkoušet něco nového. 

Hledala ji policie

Škodolibý Jiří Růžička jí nicméně prozradil, že to, co právě vesele pojídá, jsou chobotnice, nebohou herečku to velmi šokovalo. 

Udělalo se jí špatně od žaludku a v panice následně utekla z hotelu. Protože na úprku zabloudila, musela ji dokonce hledat místní policie. 

Slávu si nicméně Marie Švecová příliš dlouho neužívala. Pouhý rok po uvedení závěrečného dílu české filmové klasiky totiž ve věku třiaosmdesáti let zemřela. 

Související články