Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Keira Knightley: Provokatérka v korzetu

Zdroj: Profimedia.cz

Keira Knightley (23) na velkém plátně ztělesňuje křehké krásky v historických kostýmech. Ve skutečnosti ale pro drsné slovo nejde daleko.

Keira Knightley je tak trochu jako její filmové hrdinky. Na první pohled útlá, aristokraticky krásná porcelánová panenka. Na druhý pohled přírodní živel, který se umí chopit meče, fotbalového míče – nebo alespoň ostrého slova.

Ve svém nejnovějším filmu Vévodkyně hraje pra- pra- pratetičku princezny Diany, vévodkyni Georgianu Spencer z 18. století, která ve své době udivovala nejen půvabným zevnějškem a nákladnými róbami, ale také značně nekonvečními, takřka feministickými názory. Ostatně, její osud má s osudem již zmíněné lady Di řadu společných rysů: obě dvě se provdaly za bohatého urozeného muže, který více než svou ženu miloval hony a jiné aristokratické kratochvíle (manžela vévodkyně Georgiany si zahrál Ralph Fiennes). Obě se musely vyrovnat s nevěrou svého manžela, a obě se s ní vyrovnaly tím, že si také našly milence. (V případě vévodkyně Georgiany to byl politik Charles Grey, který dal později jméno slavnému čaji Earl Grey.)

Keira Knightley je příliš mladá na to, aby tragický osud princezny Diany nějak zvlášť prožívala v době, kdy se odehrával (když zahynula, bylo jí teprve jedenáct). Téma rozporu mezi veřejnou image a tím, co se skutečně odehrává v nitru, je pro ni stejně aktuální jako kdysi pro princeznu z Walesu. „Někteří lidé, kteří navenek působí jako hrozně silní, se kolikrát v soukromí úplně sesypou,“ konstatuje Keira. Ostatně, tohle poznání mohla využít právě i v přípravě na roli Georgiany. A připravovala se o to pečlivěji, že si před natáčením moc nevěřila.

V krinolíně vypadá líp

Role vévodkyně z 18. století není první ani poslední, ve které si Keira Knightley oblékla dobový kostým. Upřímně řečeno, v její kariéře historické úlohy spíš převažují. V Pirátech z Karibiku se přenesla do éry pirátských výprav a šermířských soubojů, ve filmu Pokání do doby druhé světové války, v romantické komedii Pýcha a předsudek na přelom 18. a 19. století a v Králi Artušovi zase na samý úsvit britských dějin. „Nevím, čím to je. Zřejmě líp vypadám v historickým kostýmech než v těch současným, což mě docela mrzí,“ konstatuje. „Nevím, čím to je. Ale není to tak, že bych role v dobových filmech vyhledávala.“

Keira věděla, že chce být herečkou, už od tří let. Tehdy svým rodičům, kteří oba působili v divadelní branži, oznámila, že chce mít svého agenta. Připadalo jí to normální: agenta má přece každý! Dopřáli jí ho až v šesti, a v deseti letech už se objevovala v televizi. Jako šestnáctiletá prorazila ve fotbalové teenagerské komedii Blafuj jako Beckham a vzápětí jí globální popularitu přinesli již zmínění Piráti z Karibiku.

To dítě neumí číst!

Současně se musela ovšem potýkat i s negativními stránkami úspěchu. Její hubená postava jí vynesla četné spekulace o tom, že trpí anorexií – loni dokonce zažalovala bulvární deník Daily Mail, který otiskl její „hubené“ fotky spolu s teorií o tom, že podlehla poruše příjmu potravy. „Když o vás někdo napíše, že jste v podstatě duševně chorá, dost těžce se to skousává,“ konstatuje Keira. „Já jsem prostě hubená. Vždycky jsem byla.“

Jednu poruchu ve svém životě nicméně nepopírá, a tou je dyslexie. Dlouho jí trvalo, než se naučila číst, ovšem její problém dlouho zůstával neodhalen. Všemi zkouškami hladce proplula díky tomu, že se texty z knížek učila nazpaměť. Teprve bystrozraká babička odhalila: „To dítě neumí číst!“ Keira se nakonec číst naučila, ale předčítání ze scénářů u konkursů pro ni ještě léta bylo strašákem.

Nyní ho už nicméně nemá zapotřebí. Producenti se totiž sami ucházejí o její přízeň. A na obzoru se jí rýsuje několik rolí, které by mohly spadat do kategorie „legendární“: v remaku muzikálu My Fair Lady ji čeká hlavní úloha Lízy Doolittleové, kterou kdysi ztělesnila Audrey Hepburn. Ve filmu Krásní a prokletí si má zahrát manželku spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda. A ve filmové adaptaci Shakespearova Krále Leara ztělesní krásnou a křehkou nejmladší dceru Kordélii.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky