Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kdo vaří KAFE.cz: Michaela Zindelová

Představujeme autory KAFE.cz: Michaela Zindelová
Představujeme autory KAFE.cz: Michaela Zindelová
Zdroj: archiv autorky

Připravuje pro vás pravidelně módní rubriku, někdy také otiskujeme upoutávky na její nové knihy. Zatím se podílela na více než deseti, na dalších dvou právě pracuje…

Vždycky inklinovala ke kultuře, ale každodenní pobyt vedle legendární módní publicistky Věry Hrubé ve Vlastě a její předpověď: „Ty stejně skončíš u módy!“ ji dovedly až do současného stavu – nakonec zůstala „viset“ mezi kulturou, jejími hereckými a pěveckými osobnostmi a světem módy. Věra se stala také kmotrou její dcery Barbory, a možná tak předurčila i její novinářské směřování. Na módu, kterou se Michaela postupně naučila fotit i postavit módní přehlídku, se důkladně připravila. Z původních poznámek vznikla hesla, která jako Lexikon módy 20. století nabídla nakladatelství. Dostalo se jí ale odpovědi, že o módu není zájem. Možná je problém spíš v tom, že o vydávání prostě rozhodují jenom muži… Nebo vy snad víte, co je to ramie a k čemu slouží nanotechnologie?

Zdroj: archiv autorky

Životní dráha

Její cesta je hodně klikatá a potkává na ní četné osobnosti – hodně jich poznala v Divadle na Vinohradech, kde nastoupila jako tisková mluvčí u Jiřiny Jiráskové. Tehdy už byly vydané Obyčejné rozhovory, za honorář si koupila první počítač. Kromě celebrit, se kterými občas píše jejich životopisy (Hana Zagorová, Štefan Margita, Blanka Matragi, v současné době Chantal Poullain a Milada Karasová), pracuje nejraději sama. Výjimku tvoří její dcera, se kterou před několika lety založila společnost Artforma, která ji posunuje v mnoha oblastech dál, nedovoluje jí „stárnout“. Někdy po jejím boku „tančí i rychleji, než dokáže“. Tou druhou je Marie Formáčková, se kterou se zná od 1. září 1978, kdy obě nastoupily jako redakční elévky do dopisového oddělení časopisu Vlasta. Před několika lety si s Marií postavily byty v jedné ulici, aby to na „kafe“ neměly tak daleko. V poslední době společně napsaly dvě knížky, právě podruhé vyšla Vysoká škola bontonu, a další rukopis mají připravený k vydání, Desatero pro holky v nejlepších letech… Se spoustou rad, jak „vyzrát“ na časné stáří. Text snad najde osvíceného nakladatele.

Zdroj: archiv autorky

Michaela sleduje pořád kulturní scénu, hlavně divadlo a film, nevynechá žádnou dobrou výstavu… Má ráda jazz, vážnou muziku, před pár lety ji stejně jako kdysi Hana Hegerová nadchla Radůza. Vždycky ji dojme, když vidí zpívat ve sboru svoji dceru, kdysi i jako malou v pražském Národním divadle v opeře Jakobín… A nedávno už jako mladou ženu na vánočním koncertě.

Každoročně absolvuje týdenní cvičení v Chorvatsku, které ji skvěle „nabije“, a když se naskytne chvilka času, vyrazí na kole aspoň do Stromovky. Cvičí také sama nebo podle Crawford v rytmu jejího DVD skoro každé ráno, týdně chodí na pilates. Ráda cestuje, hlavně se svým mužem – vzali se po skoro dvacetileté „známosti“. Nejdál byla v Japonsku, poznala i exotiku libanonského Bejrútu. Ráda by se ještě alespoň jednou podívala do Benátek… A letos se chystá za dcerou do Španělska.

Zdroj: archiv autorky

Drobná potěšení

Málokdy ji z módy něco tak zaujme, že to prostě musí mít. Ví už bezpečně, po kterých barvách sáhne, vždycky jsou to odstíny hnědé, khaki... Bílá blůza nikdy nezklame, jak ji naučila Jiřina Jirásková. Až v posledních sezonách našla odvahu obléct se do červené. Má slušnou sbírku broží, miluje vzorované punčochy, pěkné boty a kabelky. Líčí se úměrně svému věku, také už snížila trochu i podpatky, umírnila „rezavost“ vlasů… Ale to vůbec neznamená, že rezignuje. V angličtině došla tak daleko, že si na internetu přeloží prameny.

Raději servíruje na stůl, než sama vaří. Miluje hrušky, ananas, sýry, kvalitní tatarský biftek a zeleninové saláty, oblíbila si růžové víno… A taky potřebuje kytky, asi proto, že se narodila v zimě. Možná pro jejich krásu a vytrvalost se jí líbí orchideje. Ráda nakupuje na trhu – v cizině i v Holešovicích. Vánoční načančaný stůl se zapálenými svícemi ji vždycky dostane. Stejně jako velikonoční barevnost a první dravé hyacinty a narcisy. Možná pro tu oblibu vánoční a velikonoční doby o nich sestavila objemné publikace.

Zdroj: archiv autorky

Tři tipy na její články:

Lara Stone: Novodobá Bardotka?

Favoritka světového modelingu je mi blízká i proto, že je stejně jako já disciplinovaný Kozoroh.

Nebojte se jarní očisty šatníku

Baví mě praktické aspekty módy, rady pro každodenní honičku...

Módní průvodce: Marks & Spencer a New Yorker

Mix historie a nejžhavějších trendů.

Tři její tipy na materiály jiných autorů Kafe.cz:

Nejraději sleduji novinky ze showbyznysu, tedy hlavně rubriku O kom se mluví, a v poslední době mě zaujaly tyto články:

Námořnická inspirace Penélope Cruz

Anthony Hopkins bojuje s démony

Je to moje mužská herecká hvězda s velkým H.

Knihy, které by měla znát každá žena

Ženský top žebříček se nemění, knížky Betty McDonaldové byly pro naši generaci "biblí".

Knižní tip KAFE.cz

Zdroj: archiv autorky

Každý rok znovu ožívají jarní svátky, Velikonoce. Vítáme je bez ohledu na vyznání, už proto, že přinášejí zvěst o očišťující životodárné síle člověka i přírody. Někdo slaví v souladu s liturgickou tradicí, jiný vítá Velikonoce jako symbol přicházejícího jara třeba pomlázkou…Publikace si neklade za cíl přinést kompletní teologický obraz významu Velikonoc, záměrně zůstává stát někde uprostřed: Chce zachytit vývoj zvyků a obřadů i jejich náboženské kořeny - tak, aby vznikla "koláž" o různých tradicích a rituálech, těch už provždy zmizelých i stále existujících. Čtenář nalezne nejen heslář s více než stovkou pojmů, prózu i poezii, ale také tematické kapitolky - o tradicích ve světě, o vejci, kterým "vše začíná", o kráse jarních květin, zapomenutých dětských hrách…

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU