Už je to bezmála půl roku, co česká a slovenská hudební scéna přišla o legendárního zpěváka Miroslava Žbirku. Ztráta je to pochopitelně stále bolestivá pro spousty jeho fanoušků, kolegů a také jeho nejbližší. Pořadatelé letošního ročníku udílení cen Anděl se proto rozhodli uctít památku Mekyho a během slavnostního večera mu vzdali hold jeho písní Atlantída, kterou společně zazpívali Michal Malátný a Katarína Knechtová. Po skončení písně ještě oblohu na počest zpěváka rozzářil velký ohňostroj. A to vše sledovala vdova po Mekym, Kateřina Žbirková, která si slavnostní ceremoniál nenechala ujít.

Stále to bolí

Kateřina Žbirková na Anděly dorazila v černém topu, který doplnila šedou sukní. Přes ramena si hodila černé sako, do ruky vzala kabelku stejné barvy a na oči nasadila sluneční brýle, bez kterých už dlouhodobě do společnosti prakticky nevyráží. Doprovod jí dělala zpěvačka Martha.

Pro Kateřinu Žbirkovou je smrt její životní lásky stále velmi těžká. Častokrát se jí stává, že když zaslechne píseň Mekyho v rádiu, neubrání se slzám. „Můj syn je takový hlídač, vždycky, když hrajou Mekyho v rádiu, tak se běží podívat, jestli brečím. Nebo na mě zavolá 'Mami, brečíš?!,” nechala se Kateřina Žbirková slyšet v rozhovoru pro Blesk.

Na udílení cen se ovšem nevzpomínalo jen na Miroslava Žbirku, ale také na zesnulého hudebníka Davida Stypku. Ten na začátku loňského roku podlehl komplikacím spojeným s nákazou covidem-19, ještě předtím ale stačil napsat několik skvělých písní. Na Andělech za něj ceny převzali jeho kolegové. Stypka obdržel celkem tři ceny – v kategoriích Album roku, Nejlepší sólový interpret a také Skladba roku za píseň Farmářům. V kategorii Nejlepší sólová interpretka pak bodovala Ewa Farna.

Plné ruce práce

Kateřina Žbirková je v současné době v jednom kole, neboť se podílí na dodělávání Mekyho alba, které nestačil dokončit. Spolupracuje na něm společně se synem Davidem. Křest alba se pomalu blíží, a tak všichni pracují, co jim jen síly stačí. I možná díky tomu nemá vdova po Mekym čas na to truchlit nad jeho ztrátou. „Já dělám, co jsem vždycky dělala, takže mám pocit, že tady Meky pořád je. Jsem s ním dennodenně v kontaktu pracovně, když to tak vezmu. A tím, že toho mám tolik na starosti, tak nemám nějak čas smutnit, tak to zatím jde,” prohlásila Kateřina Žbirková.

Související články