Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Karlovarský filmový festival: Slabý, zato drahý odvar Cannes

Zdroj: Pavel Buchta

Karlovarský filmový festival býval ještě nedávno oslavován téměř všemi bez výjimky. Dnes se jeho tvář prudce změnila. Už se nepyšní davy chudých filmových nadšenců, tzv. baťůžkářů - na ty zvesela peče; a kritika jeho vedení sílí.

Jsem blondýna a dělám v bulváru. Denně klopýtám na jehlách do redakce, abych se smečkou dalších krvelačných šmejdů vymyslela novou boudu na naše celebrity. A teď vám napráším, jak to mezi bulvárem a celebritami vlastně chodí. Tak třeba jeden provařený festival...

Hned první prázdninový týden se české celebrity tradičně stahují do Varů. Zdejší filmový festival přitahuje jako magnet slavné, bohaté a mocné. Prezidenty, milionáře, nejkrásnější dívky, a na posledním místě i filmové hvězdy. Zpravodaj českého rozhlasu Jan Šmíd konstatoval, že v Karlových Varech v tuto dobu nastává „neuvěřitelná koncentrace moci a vlivu“. Když srovnával naši přehlídku s prestižním festivalem v Cannes, upozornil, že tam tomu tak rozhodně není. Tamní festival je opravdu o filmech, byť se tam s nimi především obchoduje. A také o báječných gastronomických zážitcích. Hosté festivalu si v duchu místních, francouzských zvyklostí večer neodpustí klidnou, dlouhou a bohatou večeři.

Zdroj: Pavel Buchta

V Karlových Varech je leccos jinak, i když se organizační štáb MFF snaží co nejvíce Cannes přiblížit. Doslova nadlidské úsilí znamená obstarat dostatečný počet zářivých hvězd, defilujících před kamerami. Nejde přitom o zbožné přání našich filmařů. Těm naopak zahraniční herci a režiséři nepříjemně konkurují a často neprávem je zastiňují. Hvězdami se totiž podkuřuje sponzorům. Ti mají rozhodující slovo, zdá se, již ve všem. Na karlovarském festivalu s úctyhodnou tradicí nechutně parazitují. O filmy proto jde až na druhém místě. Co se umělecké stránky týče, karlovarský svátek filmu sice nedisponuje zahraničními trháky, ale v soutěži i různých sekcích reprezentuje vcelku věrohodnou kolekci současné evropské filmové tvorby.

Ale vraťme se k hvězdám. Zatímco v Cannes nebo Benátkách s nimi až marnotratně plýtvají, v Karlových Varech je jich jako šafránu. Letos nastala dokonce taková krize, že byla za obrovský úspěch považována samotná návštěva Roberta De Niro. Ale ten se již v Karlových Varech představil v roce 1999 coby čerstvý nositel Oscara. Někteří novináři proto v souvislosti s tím psali o Bartoškově festivalu jako „sekáči s již jednou použitým zbožím“.

Zdroj: Pavel Buchta

Podobně marná je i snaha přivézt do proslulého lázeňského města slavné modelky. Eva Herzigová, pravidelně oslňující v Cannes, zde byla již před lety, a od té době se jí může rovnat jen návštěva Karolíny Kurkové. Letos na sebe pozornost překvapivě nestrhla Miss World Tatiana Kuchařová, ale naopak všudypřítomná slovenská modelka Andrea Verešová. Média však stejně větší pozornost věnovala přítomnosti a róbám druhořadé moderátorky Gábiny Partyšové.

Zdroj: Pavel Buchta Zdroj: Pavel Buchta

V čem se ale Karlovy Vary Cannes vyrovnají, je trend rozmařilosti a plýtvání. Pije se zde drahé šampaňské a konzumují vybrané speciality, dovezené ze zahraničí. České herečky už zde neúčinkují jako zchudlé příbuzné, ale naopak omračují toaletami. Martha Issová si letos pro cenu za nejlepší herecký výkon ve filmu Děti noci přišla v nádherném modelu od Diora (foto vlevo). Na zahajovacím ceremoniálu na červeném koberci, který nám ve Varech zezelenal, zase omráčila přítomné přítelkyně premiéra Topolánka, poslankyně Talmanová v róbě zřejmě od Gucciho v ceně statisíců korun (foto vpravo).

Všechny herečky, ty dobré i ty špatné, celebrity skutečné i jen na jediný večer jsou už doma. Kotouče filmů už odvezli, pomocný personál uklidil po hostech tuny odpadků. Letošní Vary skončily, tak zas napřesrok! 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky