Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dokument o Karlu Svobodovi: Je z něj cítit nevraživost vůči Vendule Pizingerové

Karel Svoboda
Karel Svoboda
Zdroj: Profimedia.cz
Karel Svoboda

Není žádným tajemstvím, že se syn Karla Svobody Petr nemůže se svou macechou vystát, proto ji nezahrnul ani do dokumentu o svém otci, který po jeho smrti natočil. Zmínil se o ní v celém filmu jen jednou jedinou větou.

Když Karel Svoboda 28. ledna 2007 spáchal sebevraždu, jeho syn Petr to velmi těžce nesl. Dával vše za vinu jeho manželce Vendule, se kterou prý skladatel neměl šťastné manželství, a dle Petra se ji dokonce chystal opustit. Zda je to však pravda, se už nikdy nedozvíme.

Na jeho počest se rozhodl natočit dokument o nejšťastnějších letech života svého otce, slavného skladatele. Jelikož prý manželství s Vendulou do těchto šťastných let nepatřilo, neviděl ani důvod ji do dokumentu zařadit. 

Několika větami se zmínil o svém nevlastním bráškovi Jakubovi, kterého měl Karel právě s Vendulou, a také o Klárce, která manželům Svobodovým ve čtyřech letech zemřela na rakovinu. Jinak diváci mohli v poctě Svobodovi vidět mnoho materiálů, které do té doby nespatřily světlo světa.

Karel Svoboda Karel Svoboda Zdroj: Profimedia

Otce miloval a obdivoval

Petr svého otce miloval a bezmezně obdivoval. Proto otevřel rodinný archiv a nechal diváky nahlédnout do svého dětství, do života svých rodičů i koníčků Karla Svobody. Divákům představil i svou maminku Šišku, kterou všichni milovali a kterou mu bohužel osud také brzy vzal.

V dokumentu je možné nahlédnout i do vztahů Karla a jeho blízkých spolupracovníků. Také můžete slyšet spoustu zajímavých dialogů, které pomohou lépe chápat Svobodovu složitou povahu. Ve snímku bylo nahlédnuto i do skladatelova nitra, myšlenek a snů.

Po Svobodově smrti vystěhoval Petr macechu z jevanské vily. Měl pocit, že je to jeho domov, a nechtěl, aby tam někdo jako ona zůstal. Chtěl si zachovat krásné vzpomínky na dětství, které ve vile prožil.

Karel Svoboda Karel Svoboda Zdroj: Profimedia

Jakub by prý o otci neměl co říct

Do filmu si pozval všechny tátovy přátele, kteří ho znali a měli k jeho osobě co říct. Dokonce promluvila i jeho starší sestra, která žije v Americe. Patnáctiletý Jakub však ne, Petr se prý se svým nevlastním bratrem nestýká.

Petr se nechal slyšet, že otcovy deprese se začaly prohlubovat až poté, co si vzal vnadnou mladou blondýnu, kterou měl jistě na mysli právě Vendulu. Té nemohl odpustit, že se údajně s jeho otcem stýkala už v době, kdy jeho maminka umírala na rakovinu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU