Plíhal platí za jednoho za nejznámějších a nejoriginálnějších českých písničkářů. Posluchači milují jeho písně Ráda se miluje nebo Dvě spálený srdce. Známý zpěvák je také kytarista, skladatel, textař, básník, hudební režisér a aranžér. Se svými písničkami vystupuje už přes čtyřicet let.
Rána z čistého nebe
Těžkou nemocí si procházel mezi lety 2016 až 2018. Jeho bolesti byly tak vážné, že musel odložit i milovanou kytaru.
Lékaři mu diagnostikovali dystonii. Tato nemoc údajně pochází ze stresu. V případě známého hudebníka se projevila ztrátou citlivosti prstů. Pro Plíhala to bylo velmi zdrcující.
"Nemoc, kterou mám, tedy fokální dystonie, souvisí s mozkem. Má ji spousta hudebníků hlavně z klasické hudby, klavíristů, houslistů, dokonce ji mívají i dechaři. Jestli jsem to správně pochopil, mozek se začne bránit tomu zažitému drilu a dělá si, co chce," vzpomínal pro hudební magazín UNI.
„Kdyby se mi to stalo ve čtyřiceti, zřejmě bych to nesl hůř. Kytara byla moje cigareta, hrál jsem na ni celé dny. Tahala mě z nepohody. V osmapadesáti to už ale člověk přece jen bere jinak. Spíš jsem stoicky přemýšlel, jaké mám teď možnosti. Chodil jsem na rehabilitace, pan profesor Jech na neurologii mi píchal do ruky botox, který uvolňuje svalstvo. Nic nezabralo,“ přiblížil své pocity v rozhovoru pro Reflex.
Nový impuls
Těžká nemoc značně ovlivnila jeho kariéru. V roce 2018 se ovšem rozhodl, že začne znovu koncertovat.
"Já pořád cvičím na mandolu. Každý den. Moje prsty samozřejmě úplně v pořádku nejsou, před koncertem musím dva tři dny cvičit už od rána, abych je rozpohyboval, ale pak zahraji celkem slušně. Nikdy nebudu excelentní supermandolinista, ale to, co potřebujeme, takové to hraní s feelingem, zvládnu," prozradil, jaký je jeho nový oblíbený hudební nástroj.
Plíhal rozhodně nechtěl s koncertováním skončit navždy. Našel si tak kytaristu, který ho na koncertech doprovází.
„Zkoušel jsem různé kytaristy, technicky byli všichni na vysoké úrovni, jenže jsme se nesešli. Já nejsem žádný úchvatný hudebník, ale bylo těžké sehnat někoho, kdo by se do mě „strefil“. Teprve vloni jsem se v Hradci Králové, kde momentálně přebývám, náhodou seznámil s Petrem Fialou, který má vystudovanou klasickou kytaru. Byl jsem na jeho koncertě, moc se mi líbil, a tak jsem mu začátkem letošního roku navrhl, jestli by se mnou nechtěl hrát. On se toho chytil, což mě při jeho vytíženosti překvapilo. Nadrtil se základní čtyřicítku písní,“ objasnil, čím si ho získal.
Osvěta
Plíhal o nemoci mluvil veřejně. Bylo to hlavně díky tomu, že chtěl dostat informace o zákeřné a nepříliš známé nemoci mezi co nejvíce lidí.
Stal se dokonce kmotrem knižní příručky pro lidi trpící dystónií s názvem Nápadník pro život s dystonií.
"Mozek v tomto případě začne vysílat chybné signály do svalů například končetin, krku, trupu, nebo dokonce do obličeje a očí, člověk pak zavírá neustále křečovitě víčka a nevidí. Vůlí nelze tyto projevy vůbec ovládat. Člověk je omezen v činnostech, které měl rád, tedy hra na hudební nástroj, psaní, ruční práce či sport, ale i v činnostech základních, jako je sebeobsluha, chůze a řeč," popsala ve své knize všechny možné projevy předsedkyně pacientské organizace Dystonia Jana Vičarová.