Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Karel Novák alias žárlivý výčepák Karel spáchal sebevraždu kvůli nevěře

Karel Novák jako výčepní Karel
Karel Novák jako výčepní Karel
Zdroj: ČSFD
Karel Novák jako výčepní Karel

Českého herce Karla Nováka si jistě každý vybaví, když zazní slavná filmová hláška „Tak kdepak je ten prďola, co tady čepuje to pivo?“. Slavná hláška zazněla ve filmové komedii Oldřicha Lipského z roku 1974 Jáchyme, hoď ho do stroje! Ve filmu si Karel Novák zahrál roli žárlivého výčepního Karla. V jakých dalších rolích jsme mohli Karla Nováka vidět a jaký byl jeho osud?

Karel Novák se narodil 9. října 1930 v České Skalici a již od mládí tíhl k umění všeho druhu. Vystudoval Odbornou školu umělecko-průmyslovou v Jablonci nad Nisou. Po středoškolském studiu jeho kroky směřovaly do Krajského loutkového divadla v Liberci, kde působil jako loutkoherec. Ve svém profesním životě se věnoval převážně divadlu, u filmu dostával spíše epizodní role.

Z loutkového divadla odešel později do Naivního divadla Liberec (později Studio Epsilon), kde působil až do své předčasné smrti. Několik dní před padesátými narozeninami spáchal sebevraždu. Po celou jeho kariéru a vlastně i celý život ho provázely problémy s alkoholem. Neustálý boj s alkoholem si vybral svou daň v podobě rodinného života. Pohřbil všechny jeho vztahy včetně prvního manželství s výtvarnicí a divadelní a filmovou herečkou Jitkou Novákovou. S Jitkou Novákovou také vytvořil ústřední dvojici ve filmu Věry Chytilové „Ovoce stromů rajských jíme“, ve kterém ztvárnil jednu z hlavních rolí.

Herecká filmografie Karla Nováka začala v roce 1956 filmem Dědeček automobil. Následovaly další epizodní role od inženýra ve snímku Pokus o vraždu, přes výčepního Karla v Jáchyme, hoď ho do stoje, ředitele školy v Jak se točí rozmarýny až po slepce ve filmu Kalamita, který byl jeho posledním. Film byl uveden až po jeho smrti.

S alkoholem bojoval dlouhá léta, situace se zhoršila s jeho druhou ženou, která rovněž holdovala alkoholu. Věděl, že sám situaci už nezvládne a dobrovolně podstoupil léčbu v pražských Bohnicích. Začátkem října roku 1980 byl jeho stav natolik uspokojující, že dostal propustku, ať může oslavit své padesáté narozeniny. Doma však na něj čekalo velké „překvapení“ – přistihl svou ženu při nevěře. Tuto situaci vzhledem k probíhající léčbě a celkovému psychickému stavu neunesl. Tři dny před abrahámovinami spáchal sebevraždu.

 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky