Karel Höger: Ženám nedokázal odolat, odneslo to jeho zdraví

Film Mrtvý mezi živými byl pro něj zásadní.
Film Mrtvý mezi živými byl pro něj zásadní.

Karel Höger měl v sobě mnoho dobrého, od jedinečného hereckého projevu po potřebu pomáhat, kde bylo třeba. Úcta k ženám mu ale byla na míle vzdálená.

Mistr mezi mistry

Karel Höger patří právem mezi nejlepší herce 20. století. Stovky rolí před kamerou i v divadle ztvárnil s nebývalou přirozeností. I když byl na první dojem plachý a citlivý, dokázal hrát s neskutečným zápalem a jeho práce pro něj byla silou, která ho hnala dopředu. Potlačil v sobě i smutek ze ztráty matky, když pouhou hodinu po její smrti, kde jí naposledy promlouval do duše, už stál před diváky a nenechal na sobě nic znát.

Pohlazení ega

V osobním životě platil za mnohem silnější kalibr. Oženil se sice jen dvakrát, ale za krachem manželství stály četné nevěry. O sedmnáct let mladší Zdenka Procházková, která o sobě dala naposledy vědět ve velkofilmu o Lídě Baarové, ani Eva Vachková mu nestály za špetku úcty k ženám a dodržení manželských slibů. Uměl být věrný divadlu, ženám ne. Karel Höger byl "vše v jednom" - sláva, um, charisma, peníze, věhlas. A herec, i když na oko pokorný a bázlivý, neodolal. Jednou, dvakrát, pravidelně.

Karel Höger ve filmu Tanečnice

Informace se nikdy nepotvrdily, ale možná právě to vedlo k jeho rozhodnutí těsně před smrtí. Svou lebku daroval ke studijním účelům. Jak stárl, jeho typická prohlubeň na čele se rozestupovala čím dál tím víc. O tvarových anomáliích, které způsobuje pohlavně přenosná choroba syfilis, podle všeho není pochyb.

Pomocná ruka

Na začátku druhé světové války se mu dostalo velké pocty a stal se kmenovým hercem Národního divadla. Několikrát musel balancovat, protože jeho smysl pro dobro ho opakovaně přiváděl do svízelných situací. Finančně podporoval rodiny, které měly své blízké v koncentračních táborech, spolupracoval s podzemním hnutím na Moravě, parašutisty a kurýry šifrovaných zpráv, chránil majetek židovské rodiny. Dvakrát se také dostal za bránu Terezína, kam přivezl léky.

Velkým přešlapem byla přísaha Říši z roku 1942, kde zdravil vztyčenou pravicí. Nakonec bylo Högerovo jméno očištěno, odbojová činnost během války převážila nacistické gesto a dostalo se mu povrzení o státní spolehlivosti a národní bezúhonnosti.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky