Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Karel Höger: Svou lebku daroval výzkumnému ústavu, rozestupovala se mu

Karel Höger v Krakatitu
Karel Höger v Krakatitu
Zdroj: Facebook
Karel Höger v Krakatitu

Karel Höger byl významný český herec mimořádných uměleckých kvalit. Mnohým z nás se jistě vybaví jeho nezapomenutelný sametově zabarvený a konejšivě melodický hlas. Jeho kultivovaný slovní projev s citem pro jazyk jej předurčoval pro divadlo, film, ale také pro rozhlasovou četbu. Žen měl kolem sebe vždy přehršel, byl dvakrát ženatý, přesto však nejdůležitější ženou jeho života byla vždy maminka.

Od ochotnického spolku po stálé angažmá v divadle

Narodil se jako třinácté dítě do velmi skromných poměrů dělnické rodiny. Od malička hrál se svými sourozenci loutkové divadlo. V osmi letech se stal členem brněnského ochotnického spolku. Po absolutoriu na učitelském ústavu vykonával kantorskou profesi a souběžně studoval na dramatickém oddělení brněnské konzervatoře, kde studoval i jeho starší bratr Rudolf. Po studiích na konzervatoři v roce 1932 studoval ještě rok estetiku na filozofické fakultě brněnské univerzity. Kombinace vzdělání a talentu mu zanedlouho zaručila stále angažmá v brněnském Zemském divadle.

Úspěchy v Národním divadle

Od roku 1940 působil Höger v Národním divadle v Praze a současně s tímto angažmá hojně přicházely i nabídky na filmové role. Divácké publikum si podmanil nejen svými romantickými postavami milovníků, ale stejně tak dobře uměl ztvárnit vážné až tragické postavy či významné postavy z české národní historie. Do rolí poctivých a přemýšlivých lidí se smyslem pro spravedlnost se však dokázal vcítit nejvěrohodněji.

Charisma, kterému odolala málokterá žena

Charismatickému Högerovi a jeho podmanivému hlasu odolala málokterá žena. Byl neodolatelný nejen svou noblesou, citlivostí, přemýšlivostí, ale oslňoval také svou sečtělostí a vzdělaností. Své city nikdy nedával na odiv, byl velmi zdrženlivý až odtažitý. Svůj celoživotní ostych překonával usilovnou práci, které zcela podlehl. Možná pro tyto skromné a zároveň výrazné charakterové vlastnosti a nedostupnost mu nadbíhala taková spousta krásných žen.

Manželství ve stínu maminky

Jeho první manželkou se stala jeho někdejší žačka, o sedmnáct let mladší herečka Zdenka Procházková. Ale v jeho životě i nadále fungovala maminka. Starala se o domácnost, vařila Karlovi jeho oblíbená jídla. Zdenka by nikdy nemohla překonat její stín a ani tyto ambice neměla. Jejich manželství přes opakované avantýry vydrželo celých sedmnáct let. Po rozvodu se zanedlouho, ve svých třiapadesáti letech, oženil znovu. Nedokázal být nikdy dlouho sám a potřeboval k sobě ženu, která bude o něj s láskou pečovat tak, jako jeho maminka. To vše našel v mladičké, o devatenáct let mladší programové referentce z Československého rozhlasu Evě Vachkové. Eva ho milovala od svých dětských let a nevynechala ani jednu divadelní a filmovou premiéru. Poskytla mu nejlepší možné zázemí a láskyplnou péči, ale ani ona se kvalitám jeho maminky nevyrovnala.

Abnormalita

Höger zaujal svým čelem, na kterém se rýsovala výrazná prohlubeň. Pravděpodobně se jednalo o častou poruchu zvanou metodismus, sutura metopica, což je vlastně nesrostlá čelní kost. Normálně se ovšem neprojevuje tak viditelně. Karel Höger byl výjimka, které se sutura metopica rozestupovala. Dokonce se říkalo, že právě on pak věnoval svou lebku ke studijním účelům. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky