V šestasedmdesáti letech se herec Karel Heřmánek rozhodl ukončit svůj život. Dojít k tomu mělo v sobotu na střelnici, kde umělec absolvoval cvičnou střelbu pod dohledem instruktora ze zážitkové agentury. V nestřeženou chvíli prý obrátil zbraň proti sobě.
Jeho rodina je zcela zdrcená, o to více, že nikdo z hercova okolí nezaznamenal, že by Karla Heřmánka něco trápilo. Naopak byl podle jejich názoru plný života a měl také plány do budoucna.
Je ale pravdou, že si v poslední době stěžoval na několik zdravotních problémů, které mu ztrpčovaly život a vzhledem k jeho profesi herce pro něho představovaly významné komplikace.
Jeho paměť nesloužila jako dřív
Jednalo se například o potíže s pamětí. Každý herec se potřebuje učit poměrně dlouhé texty a řadu replik, které potřebuje znát jako své boty. S postupujícím věkem ale bohužel hlava často neslouží tak jako dřív.
Z tohoto důvodu se dokonce umělec rozhodl podstupovat speciální proceduru, která měla jeho obtíže zlepšit.
“Cítím, že to stáří je neúprosné, i s pamětí pociťuju rezervy nebo spíš manka. Teď mi doporučila jedna známá chodit do hyberkomory, tak jsem to absolvoval dvakrát,” prozradil Karel Heřmánek před časem s tím, že účinky zatím bohužel nepociťuje.
Nesnesitelné bolesti a ochrnutí obličeje
Druhý, bohužel závažnější problém, jej postihl letos na jaře. Jednalo se o zánět trojklanného nervu. Ten je umístěn v obličeji a propojuje mimické svaly horní a dolní poloviny tváře.
“Neuralgie trigeminu je chronické onemocnění, pro které je charakteristická náhlá, velmi silná až nesnesitelná bolest obličeje. Mnozí z pacientů ji popisují jako zásah elektrickým proudem či prudké šlehnutí bičem. Bolest nejčastěji postihuje jednu stranu obličeje, velmi vzácně obě strany. Obtíže spojené s tímto nervem se však mohou projevovat také poruchami citlivosti kůže nebo sliznic ve stejné oblasti,” vysvětlil odborník, jak toto onemocnění vypadá.
Léčba trvá obvykle několik týdnů, ale existují také závažnější případy pacientů, kteří se zotavují déle. V takovém případě mohou obtíže přetrvávat klidně celé roky a u určité části nemocných přejdou do chronické formy a zanechají trvalé následky.
Potíže mohou přetrvávat i roky
Ty se projevují zpravidla tak, že se nemocný bolesti nezbaví a musí trvale užívat analgetika, případně hybnost jeho obličeje zůstává narušena, což vytváří strnulý výraz bez emocí.
Pokud by Karel Heřmánek trpěl touto formou nemoci, bylo by to pro něj jakožto pro herce velmi problematické, protože s narušenou mimikou by se mu hrálo skutečně velmi obtížně. Nemluvě o faktu, že dlouhodobé bolesti člověka mohou doslova přivádět k šílenství.
Faktem ale je, že zesnulý herec navštívil letošní karlovarský filmový festival a kromě lehkých obtíží s chůzí, které v jeho věku ale nejsou ničím neobvyklým, se nezdálo, že by se zmítal v nesnesitelných bolestech.
Je tak dost dobře možné, že za jeho nečekaným rozhodnutím ukončit vlastní život mohlo stát něco docela jiného. Jednou z variant, o které se spekuluje, je například jiná vážná diagnóza, se kterou se herec veřejnosti nesvěřil, ale utvrdila ho v jeho rozhodnutí.